PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > İnsan davranışlarını etkileyen duygular nelerdir?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir21:52, 16 Şubat 2010 
insan davranışlarını etkileyen duygular nelerdir? bu duyguları açıklayınız .
En iyi cevap furkan erişgen tarafından gönderildi

insan hayatını güçleştiren duygular nelerdir madde halinde yazabilirmisiniz?
Benzer Konular:
Etiketler:
  • duygularin davranisa etkisi
  • duygularin davranislara etkisi
  • insan hayatini guclendiren duygular
Cevap
furkan erişgen13:23, 18 Nisan 2010 
insan hayatını güçleştiren duygular nelerdir madde halinde yazabilirmisiniz?
Cevap
_Yağmur_13:50, 18 Nisan 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
insan davranışlarını etkileyen duygular nelerdir? bu duyguları açıklayınız .
İnsan davranışları

Davranışlarımızı kaba bir sınıflamaya tabi tutarsak özde iki tür davranış biçimi ile karşılaşırız. Bunlardan ilki UT (uyarım-tepki/ SR) davranışlarıdır ve özgür seçim içermez. Yani ahlakın konusunu oluşturmazlar. Açarsak; dengeleme (homeostatik) , refleks , içgüdü (instinct) ve bir yere kadar da güdüler (drive/motiv) bu tür davranışlardır. Daha çok otonom sinir sistemi tarafından yönlendirilen ve herhangi bir istencin etkin olamadığı bu tür davranışlar ahlaksal değerlendirmelerin dışında olmalıdır. Çünkü bunlar otomatik tepkilerden oluşan ve bireysellik taşımayan davranış biçimleridir.
İkinci tür davranışlarımız ise UOT (uyarım-organizma-tepki / SOR ) türü davranışladır ki bunlar, alınan uyarıcıya organizmanın yorumunu katarak tepki vermektir. Bu davranışlarda az çok iradi bir tercih vardır. Bu da bu davranışları ahlakın konusuna dahil etmektedir.
İnsan davranışlarına bu açıdan bakıldığında; iyi-kötü daha da belirgin hale gelmektedir. İyi onu seçme olanağı bulunan bireyden beklenilen davranıştır. Kötü ise kaçınılması gereken eylemlerdir. Ne var ki iyi-kötü toplumdan topluma, çağdan çağa ve hatta bireyden bireye değişen bir kavramdır. Filozofların da bu konudaki düşünceleri farklılıklar göstermektedir.

Örneğin:

Hazcı (Hedonist) Epikuros’a
göre iyi mutluluk verendir. “ Bedenimiz acısız ve ruhumuz dinginse mutluyuzdur.” İyi en yüksek hazdadır. Kötü ise acı ve korkudur. “ Aç kalmamak, susamamak, üşümemek ! Vücudun istedikleri ve özledikleri bunlardır. Bu durumda olan ve ileride de bu durumda olan ve ileride de bu durumda olacağını umabilen kimse, mutlulukta Zeus ile, tanrıların bu en yüce ise bile yarışabilir.” İnsan eylemleri haza yönelen ama acıdan kaçan şeyler olmalıdır. Böyle bir yaşam ise ancak ölçülü olmakla mümkündür.

: Epikuros, düşünce tarihinde yanlış anlaşılan düşünürlerin başında gelir. Onun haz teorisi en fazla maddesel keyifler olarak yorumlanır, hatta adı bu zevkler peşinde koşanlara sıfat oluşturur: Epikuriye ! Oysa “ Yaşamında , komşun farkına vardığında utanacağın bir şey yapma” diyen Epikuros, Samos’ta (Sisam adası) doğmuştur. Ailesi Samos’tan sürülünce sırası ile Kolophon (Değirmendere) ve Teos (Sığacık) ta bulunmuş ve Demokritos’çu okulda yetişmiştir. Midilli ve Lapseki’de ün kazanan okulunu sonunda Atina’ya taşımıştır.(İÖ 306) Okulunu şehir içinde bir binada değil bahçede kurduğu için adı kısaca Kepos (Bahçe) diye bilinir. Faydacı (yararcı-utilitarist)yaklaşım iyiyi yararda görür. Bentham ve Mill’e göre davranışlar bireye fayda sağladığı ölçüde iyidir. Ancak burada iyi tek insanın faydasından daha çok daha fazla insanın faydasında giderek de toplumun çıkarında aranmalıdır.
“Kendi sezgine uy ki, hem kendin hem de başkası için iyi olanı yapmış olasın” diyen Bergson , iyinin ancak sezgi ile elde edilebileceğini savunmaktadır.(Sezgicilik- Entüisyonizm)


Kaynak

Cevap
Misafir16:03, 8 Aralık 2010 
Arkadaşlar İnsan hayatını güçleştiren duyguların olmadığı bir dünya diye bir ödev aldım.Nasıl bir yazı yapabilirim yardım plss
Cevap
Misafir18:33, 8 Aralık 2010 
Arkadaşlar böyle bir ödev aldım yardım edermisiniz.
Cevap
Odevci22:18, 25 Aralık 2010 
banada bole bi odev geldi yardım pls
Cevap
Misafir18:36, 16 Ocak 2011 
of bnada öle bir ödev geldi bna da ltfn yrdm pls
Cevap
Misafir18:37, 16 Ocak 2011 
nasıl yapcam acba
Cevap
Misafir15:26, 20 Şubat 2011 
insan hayatını güçleştiren duygular nelerrdeir die bir ödev geldi cevabı yok mu yha yardım plss
Cevap
Misafir20:08, 11 Nisan 2011 
arkadaşlar aynı ödevi ben yaptım ve çok kolay - para . yaşama zorluğu -insanlar - iş- vb şeyler
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
İnsan sağlığını etkileyen etmenler nelerdir?
İnsan Hayatını Etkileyen Buluşlar
Tüketici davranışlarını etkileyen faktörler ile ilgili yazılar var mı?
Sosyal psikolojide duygular ve kültürün duygular üzerindeki etkisi nedir?
İnsan kaynakları yönetimini etkileyen çevresel faktörler nelerdir?