Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

İnsan davranışlarını etkileyen duygular nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 16 Şubat 2010 (21:52) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
14325 kez görüntülenmiş, 20 cevap yazılmış ve son mesaj 29 Nisan 2014 (16:33) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.75  |  Oy Veren: 4      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 16 Şubat 2010, 21:52

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
insan davranışlarını etkileyen duygular nelerdir? bu duyguları açıklayınız .
En iyi cevap furkan erişgen tarafından gönderildi

insan hayatını güçleştiren duygular nelerdir madde halinde yazabilirmisiniz?
Rapor Et
Reklam
Eski 18 Nisan 2010, 13:23

İnsan hayatını güçleştiren duygular nelerdir?

#2 (link)
furkan erişgen
Ziyaretçi
furkan erişgen - avatarı
insan hayatını güçleştiren duygular nelerdir madde halinde yazabilirmisiniz?
Rapor Et
Eski 18 Nisan 2010, 13:50

#3 (link)
MsXTeam
_Yağmur_ - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

insan davranışlarını etkileyen duygular nelerdir? bu duyguları açıklayınız .
İnsan davranışları

Davranışlarımızı kaba bir sınıflamaya tabi tutarsak özde iki tür davranış biçimi ile karşılaşırız. Bunlardan ilki UT (uyarım-tepki/ SR) davranışlarıdır ve özgür seçim içermez. Yani ahlakın konusunu oluşturmazlar. Açarsak; dengeleme (homeostatik) , refleks , içgüdü (instinct) ve bir yere kadar da güdüler (drive/motiv) bu tür davranışlardır. Daha çok otonom sinir sistemi tarafından yönlendirilen ve herhangi bir istencin etkin olamadığı bu tür davranışlar ahlaksal değerlendirmelerin dışında olmalıdır. Çünkü bunlar otomatik tepkilerden oluşan ve bireysellik taşımayan davranış biçimleridir.
İkinci tür davranışlarımız ise UOT (uyarım-organizma-tepki / SOR ) türü davranışladır ki bunlar, alınan uyarıcıya organizmanın yorumunu katarak tepki vermektir. Bu davranışlarda az çok iradi bir tercih vardır. Bu da bu davranışları ahlakın konusuna dahil etmektedir.
İnsan davranışlarına bu açıdan bakıldığında; iyi-kötü daha da belirgin hale gelmektedir. İyi onu seçme olanağı bulunan bireyden beklenilen davranıştır. Kötü ise kaçınılması gereken eylemlerdir. Ne var ki iyi-kötü toplumdan topluma, çağdan çağa ve hatta bireyden bireye değişen bir kavramdır. Filozofların da bu konudaki düşünceleri farklılıklar göstermektedir.

Örneğin:

Hazcı (Hedonist) Epikuros’a
göre iyi mutluluk verendir. “ Bedenimiz acısız ve ruhumuz dinginse mutluyuzdur.” İyi en yüksek hazdadır. Kötü ise acı ve korkudur. “ Aç kalmamak, susamamak, üşümemek ! Vücudun istedikleri ve özledikleri bunlardır. Bu durumda olan ve ileride de bu durumda olan ve ileride de bu durumda olacağını umabilen kimse, mutlulukta Zeus ile, tanrıların bu en yüce ise bile yarışabilir.” İnsan eylemleri haza yönelen ama acıdan kaçan şeyler olmalıdır. Böyle bir yaşam ise ancak ölçülü olmakla mümkündür.

: Epikuros, düşünce tarihinde yanlış anlaşılan düşünürlerin başında gelir. Onun haz teorisi en fazla maddesel keyifler olarak yorumlanır, hatta adı bu zevkler peşinde koşanlara sıfat oluşturur: Epikuriye ! Oysa “ Yaşamında , komşun farkına vardığında utanacağın bir şey yapma” diyen Epikuros, Samos’ta (Sisam adası) doğmuştur. Ailesi Samos’tan sürülünce sırası ile Kolophon (Değirmendere) ve Teos (Sığacık) ta bulunmuş ve Demokritos’çu okulda yetişmiştir. Midilli ve Lapseki’de ün kazanan okulunu sonunda Atina’ya taşımıştır.(İÖ 306) Okulunu şehir içinde bir binada değil bahçede kurduğu için adı kısaca Kepos (Bahçe) diye bilinir. Faydacı (yararcı-utilitarist)yaklaşım iyiyi yararda görür. Bentham ve Mill’e göre davranışlar bireye fayda sağladığı ölçüde iyidir. Ancak burada iyi tek insanın faydasından daha çok daha fazla insanın faydasında giderek de toplumun çıkarında aranmalıdır.
“Kendi sezgine uy ki, hem kendin hem de başkası için iyi olanı yapmış olasın” diyen Bergson , iyinin ancak sezgi ile elde edilebileceğini savunmaktadır.(Sezgicilik- Entüisyonizm)

Rapor Et
Eski 8 Aralık 2010, 16:03

İnsan hayatını Güçleştiren duyguların olmadığı bir dünya

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Arkadaşlar İnsan hayatını güçleştiren duyguların olmadığı bir dünya diye bir ödev aldım.Nasıl bir yazı yapabilirim yardım plss
Rapor Et
Eski 8 Aralık 2010, 18:33

Bizim Dünyamız Konu :İnsan hayatını güçleştiren duyguların olmadığı bir dünya

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Arkadaşlar böyle bir ödev aldım yardım edermisiniz.
Rapor Et
Eski 25 Aralık 2010, 22:18

#6 (link)
Odevci
Ziyaretçi
Odevci - avatarı
banada bole bi odev geldi yardım pls
Rapor Et
Eski 16 Ocak 2011, 18:36

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
of bnada öle bir ödev geldi bna da ltfn yrdm pls
Rapor Et
Eski 16 Ocak 2011, 18:37

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
nasıl yapcam acba
Rapor Et
Eski 20 Şubat 2011, 15:26

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
insan hayatını güçleştiren duygular nelerrdeir die bir ödev geldi cevabı yok mu yha yardım plss
Rapor Et
Eski 11 Nisan 2011, 20:08

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaşlar aynı ödevi ben yaptım ve çok kolay - para . yaşama zorluğu -insanlar - iş- vb şeyler
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.193 saniyede (72.35% PHP - 27.65% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 17:31
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi