MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Misafir tarafından açılmış İnsan davranışlarını etkileyen duygular nelerdir? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: insan davranışlarını etkileyen duygular nelerdir? bu duyguları açıklayınız ....
CEVAP VAR

İnsan davranışlarını etkileyen duygular nelerdir?

Gösterim: 15.500 | Cevap: 20
16 Şubat 2010 21:52   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
insan davranışlarını etkileyen duygular nelerdir? bu duyguları açıklayınız .
Sponsorlu Bağlantılar
En iyi cevap furkan erişgen tarafından gönderildi

insan hayatını güçleştiren duygular nelerdir madde halinde yazabilirmisiniz?
furkan erişgen
18 Nisan 2010 13:23   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

İnsan hayatını güçleştiren duygular nelerdir?

insan hayatını güçleştiren duygular nelerdir madde halinde yazabilirmisiniz?
18 Nisan 2010 13:50   |   Mesaj #3   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

15.389
18.927 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

insan davranışlarını etkileyen duygular nelerdir? bu duyguları açıklayınız .

İnsan davranışları

Davranışlarımızı kaba bir sınıflamaya tabi tutarsak özde iki tür davranış biçimi ile karşılaşırız. Bunlardan ilki UT (uyarım-tepki/ SR) davranışlarıdır ve özgür seçim içermez. Yani ahlakın konusunu oluşturmazlar. Açarsak; dengeleme (homeostatik) , refleks , içgüdü (instinct) ve bir yere kadar da güdüler (drive/motiv) bu tür davranışlardır. Daha çok otonom sinir sistemi tarafından yönlendirilen ve herhangi bir istencin etkin olamadığı bu tür davranışlar ahlaksal değerlendirmelerin dışında olmalıdır. Çünkü bunlar otomatik tepkilerden oluşan ve bireysellik taşımayan davranış biçimleridir.
İkinci tür davranışlarımız ise UOT (uyarım-organizma-tepki / SOR ) türü davranışladır ki bunlar, alınan uyarıcıya organizmanın yorumunu katarak tepki vermektir. Bu davranışlarda az çok iradi bir tercih vardır. Bu da bu davranışları ahlakın konusuna dahil etmektedir.
İnsan davranışlarına bu açıdan bakıldığında; iyi-kötü daha da belirgin hale gelmektedir. İyi onu seçme olanağı bulunan bireyden beklenilen davranıştır. Kötü ise kaçınılması gereken eylemlerdir. Ne var ki iyi-kötü toplumdan topluma, çağdan çağa ve hatta bireyden bireye değişen bir kavramdır. Filozofların da bu konudaki düşünceleri farklılıklar göstermektedir.

Örneğin:

Hazcı (Hedonist) Epikuros’a
göre iyi mutluluk verendir. “ Bedenimiz acısız ve ruhumuz dinginse mutluyuzdur.” İyi en yüksek hazdadır. Kötü ise acı ve korkudur. “ Aç kalmamak, susamamak, üşümemek ! Vücudun istedikleri ve özledikleri bunlardır. Bu durumda olan ve ileride de bu durumda olan ve ileride de bu durumda olacağını umabilen kimse, mutlulukta Zeus ile, tanrıların bu en yüce ise bile yarışabilir.” İnsan eylemleri haza yönelen ama acıdan kaçan şeyler olmalıdır. Böyle bir yaşam ise ancak ölçülü olmakla mümkündür.

: Epikuros, düşünce tarihinde yanlış anlaşılan düşünürlerin başında gelir. Onun haz teorisi en fazla maddesel keyifler olarak yorumlanır, hatta adı bu zevkler peşinde koşanlara sıfat oluşturur: Epikuriye ! Oysa “ Yaşamında , komşun farkına vardığında utanacağın bir şey yapma” diyen Epikuros, Samos’ta (Sisam adası) doğmuştur. Ailesi Samos’tan sürülünce sırası ile Kolophon (Değirmendere) ve Teos (Sığacık) ta bulunmuş ve Demokritos’çu okulda yetişmiştir. Midilli ve Lapseki’de ün kazanan okulunu sonunda Atina’ya taşımıştır.(İÖ 306) Okulunu şehir içinde bir binada değil bahçede kurduğu için adı kısaca Kepos (Bahçe) diye bilinir. Faydacı (yararcı-utilitarist)yaklaşım iyiyi yararda görür. Bentham ve Mill’e göre davranışlar bireye fayda sağladığı ölçüde iyidir. Ancak burada iyi tek insanın faydasından daha çok daha fazla insanın faydasında giderek de toplumun çıkarında aranmalıdır.
“Kendi sezgine uy ki, hem kendin hem de başkası için iyi olanı yapmış olasın” diyen Bergson , iyinin ancak sezgi ile elde edilebileceğini savunmaktadır.(Sezgicilik- Entüisyonizm)Misafir
8 Aralık 2010 16:03   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

İnsan hayatını Güçleştiren duyguların olmadığı bir dünya

Arkadaşlar İnsan hayatını güçleştiren duyguların olmadığı bir dünya diye bir ödev aldım.Nasıl bir yazı yapabilirim yardım plss
Misafir
8 Aralık 2010 18:33   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Bizim Dünyamız Konu :İnsan hayatını güçleştiren duyguların olmadığı bir dünya

Arkadaşlar böyle bir ödev aldım yardım edermisiniz.
Odevci
25 Aralık 2010 22:18   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
banada bole bi odev geldi yardım pls
Misafir
16 Ocak 2011 18:36   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
of bnada öle bir ödev geldi bna da ltfn yrdm pls
Misafir
16 Ocak 2011 18:37   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
nasıl yapcam acba
Misafir
20 Şubat 2011 15:26   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
insan hayatını güçleştiren duygular nelerrdeir die bir ödev geldi cevabı yok mu yha yardım plss
Cevap Yaz