Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Robert Brown hücre çekirdeğini nasıl tanımlamıştır?

Gösterim: 2397 | Cevap: 3
1
  • 1 Gönderen _KleopatrA_
Misafir
Cevaplanmamış   |    18 Şubat 2010 09:52   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Robert Brown hücre çekirdeğini nasıl tanımlamıştır?

Brow çekirdeqi nasıl tanımladı?? yardımcı olabilirmisniz yha :s Acil yardımmm !
_KleopatrA_
18 Şubat 2010 13:37   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Robert Brown hücre çekirdeğini nasıl tanımlamıştır?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Brow çekirdeqi nasıl tanımladı?? yardımcı olabilirmisniz yha :s Acil yardımmm !

. 1828 tarihli bir makalesinde hücre çekirdeğine ismini verdi. Çekirdek daha önce Hollandalı mikroskop uzmanı Leeuwenhoek gözlenmişti fakat her bitki hücresinde olduğunu farkeden ve ona bugüne kadar kulladığımız ismi veren Brown olmuştur.

Alıntı

Brown Hareketi (botanikçi Robert Brown'ın onuruna) iki kavrama işaret eder:

  1. Bir sıvıda yüzen veya asılı parçacıkların rastlantısal hareketi
  2. Bu hareketi açıklamak için kullanılan matematiksel model. Bu model'e Wiener metodu da denir.
Matematiksel model aynı zamanda parçacıkların rastlantısal hareketiyle görünüşte ilgisiz başka olayları da açıklamak için kullanılır. Sık verilen bir örnek borsa dalgalanmalarıdır.
Brown hareketi en basit "continuous-time" stokastik metodlardan biridir ve hem daha karmaşık hem de daha basit metodların limitidir. Bu evrenselliği normal dağılımın evrenselliğiyle yakından ilişkilidir. Her halde bu tip modellerin kullanımının yaygınlığının sebebi kesinlikleri değil matematiksel olarak basit olmalarıdır.

Tarih

Jan Ingenhousz alkol içinde yüzden kömür ve toz parçacıklarının rastlantısal hareketini 1785'te gözlemlemişti ancak Brown hareketinin bulunuşu genellikle 1827 yılında hareketi gözlemleyen botanikçi Robert Brown'a atfedilir. Brown, hareketi suda yüzen polen parçacıklarını mikroskop altında inceliyordu. Polenin boşlukları içinde rastlantısal olarak hareket eden ufak parçacıklar gözlemledi. Aynı deneyi tozla tekrarlayarak hareketin polenin canlı olmasından kaynaklanmadığını doğruladıysa da hareketin kaynağını saptayamamıştı.
Brown hareketini ilk kez matematiksel olarak açıklayan 1880 yılında en küçük kareler metodu üzerine yazdığı makalesiyle Thorvald N. Thiele olmuştur. Bundan bağımsız olarak 1900 senesinde Louis Bachelier borsa'nın stokastik analizi üzerine yazdığı doktora tezi "The theory of speculation"'da da bir model geliştirdi. Ama fizikçilerin konuya dikkatini çeken Albert Einstein'ın bu konudaki bağımsız araştırması oldu.
O zamanlar maddenin atomik doğası hala tartışmalı bir kavramdı. Einstein ve Marian Smoluchowski, eğer sıvıların kinetik teorisi doğru ise su moleküllerinin rastlantısal olarak hareket ediyor olmaları gerektiğini farketti. Böylece küçük bir parçacık rastlantısal yönlerden, rastlantısal şiddetlerde gelen bir çok kuvvetin etkisi altında olmalıydı. Küçük parçacık bu bombardıman altında aynen Brown'ın tarif ettiği gibi hareket etmeliydi. Theodor Svedberg Brown hareketini koloidlerde, Felix Ehrenhaft ise Dünya'nın atmosferi'nde asılı gümüşü parçaçıklarında gözlemledi. Jean Perrin yeni matematiksel modelleri test etmek için deneyler düzenledi ve yayınladığı sonuçlar iki bin yıllık atom tartışmasına son verdi. ules]].
Atom tartışmasını ilk başlatan Demokritos (yaklaşık M.Ö. 460 - M.Ö. 490) ve Anaxagoras (yaklaşık M.Ö. 500, Sokrates'in ögretmeni) olmuştu. Filozofların atomlar hakkındaki fikirleri farklıydı. Demokritos bir damla suyun sonsuza kadar bölünemeyeceğini düşünüyordu, Anaxagoras ise tersini savunuyordu.

Brown hareketini anlamak için sezgisel bir metafor
Çapı 10 metre olan büyük bir balon düşünün. Bu top futbol stadyumu gibi kalabalık bir yerde olsun. Balon o kadar büyüktür ki aynı anda kalabaklıktaki bir kaç kişinin üzerinde olacaktır. Taraftalar heyecanlı oldukları için balona rastlantısal zamanlarda rastlantısal yönlerde vuracaklar. Sonuçta balon rastlantısal yönlere itileceği için ortalama olarak çok fazla hareket etmeyecektir. 20 taraftarın topu sağa, 21 taraftarın da sola ittiğini ve her taraftarın kuvvetinin eşit olduğunu varsayalım. Bu durumda iki yönden uygulanan kuvvetler dengede değildir ve top yavaşca sola gidecektir. Bu dengesiz kuvvet her an vardır ve topun rastlantısal hareketine yol açan budur. Eğer bu sahneye taraftarları göremeyecek şekilde yukarıdan bakarsak büyük balonu rastlantısal hareketler yapan küçük bir nesne olarak görürüz.
Brown'ın suda yüzen parçacığına dönelim. Bir su molekülü yaklaşık 1 nm boyundadır, polen parçacığı ise yaklaşık 1 µm'dir yani su molekülünden aşağı yukarı 1000 kat büyüktür. Bu yüzden polen parçacığını minik su molekülleri tarafından sürekli itilen büyük bir balon olarak düşünebiliriz. Sıvıdaki Brown hareketinin sebebi parçacığa uygulanan kuvvetlerdeki anlık dengesizliklerdir.

_cesminaz_ bu mesajı beğendi.
Misafir
29 Kasım 2012 20:30   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

anlamadım

hiç bir şey anlamadım açıklar mısınız
Misafir
14 Ocak 2014 18:27   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Robert Brown hücre çekirdeğini nasıl tanımlamıştır?

Daha fazla bilgi verir misiniz?
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Robert Brown hücre çekirdeğini nasıl tanımlamıştır? benzer konular

Kromozom sayısı 16 olan hücre art arda 4 mitoz bölünme geçirirse kaç hücre oluşur?
Mitozda kromozom sayısı değişir mi? Mitozda bölünmeler sonucu oluşan yeni hücre ve kromozom sayısı ne kadardır?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 32
Son Mesaj: 11 Kasım 2015 19:43
Kolera virüsünü kim tanımlamıştır?
lütfen ama lütfn o soruyu yanıtlayı yoksa sizi şikayet ederim
Forum: Soru-Cevap Cevap: 16
Son Mesaj: 18 Kasım 2012 19:42
Hooke hücreyi nasıl tanımlamıştır?
hook hücreyi nasıl tanımlamıştır
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 1 Ekim 2011 11:36
Robert Brown
Robert Brown (21 Aralık 1773 - 10 Nisan 1858) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/43/Brown.robert.jpg/200px-Brown.robert.jpg 19. yüzyılın ilk yarısında Avustralya'dan birçok örnek toplamış öncü İskoç botanisttir. Brown Montrose, İskoçya'da doğdu. Thomas Dick'le sınıf...
Forum: Bilim ww Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Ocak 2009 12:44
Robert Brown'un çalışmaları nelerdir?
ben robert brownun çalışmlarını araştırıyorum ama hiçbir yerde yok yardım ederseniz sevinirim
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 10 Ocak 2009 12:35
 
Sayfa 0.200 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu