PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > İstanbul halk oyunları nelerdir?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir15:26, 23 Şubat 2010 
istanbulun halk oyunu nedir?
En iyi cevap ThinkerBeLL tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
Bence İstanbul'un halk oyunu yok. (Bence)
Lütfen varsa söyleyin öğretmen ödev verdi..perşembe'ye kadar(02.12.2010'a kadar)performans ödevim..5'e gidiorum..
çabuk bana halk oyunlarını bulun
yha istanbuln hlk oyunu ne???***
arkadaşlar yalvarırım size ödevim bu gün
Özellikle İstanbul'a ait bir halk oyunu yoktur. Çağlar boyunca farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapması sebebiyle ve yüzyıllar boyunca çeşitli din, dil ve ırktan insanların bir arada yaşadığı kozmopolit ve metropolit yapısı nedeniyle kendine özgü bir oyun kültürü oluşmamıştır. Bunun yanında çiftetelli bir Balkan oyunu olup İstanbul çiftetellisi adı altında bir oyunu vardır.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • istanbul halk oyunlari
  • istanbul un halk oyunlari
  • istanbul un oyunlari
Cevap
Misafir14:23, 6 Kasım 2010 
Bence İstanbul'un halk oyunu yok. (Bence)
Cevap
HandSome15:12, 6 Kasım 2010 
Aşağıdaki Haritadan görüldüğü gibi Her bölgede halk oyunu vardır. Fakat İstanbul Yöresine ait halk oyunu yoktur.

Cevap
Misafir16:06, 6 Kasım 2010 
İstanbulun Halk oyunu Çiftetellidir.
Cevap
yagmur_16:21, 6 Kasım 2010 
Biliyorum, Türkiyemizi sadece folklörle tanitmamak gerek, fakat bu bizim kültürümüz..
Sporda müzikte dünya bizi tanimadan önce, halk oyunu ekiplerimiz sayisiz dünya birinciligi
kazanmislardir.. Bu sebepten dolayi izninizle belirli araliklarla yörelerimizi/oyunlarinizi
tanitacagim.. Ilk olarak benim favorim: Artvin..

Doğu Karadeniz bölgesinde bir ilimiz olan Artvin yurdumuzun en zengin folkloruna sahip
illerinden birisidir. Yüz ölçümü 7.436 km2 olan ilin yedi ilçesi bulunur. Kuzeyinde Gürcistan,
güneyinde Erzurum, batısında Karadeniz sahili ve Rize, doğusunda Ardahan illeriyle
çevrilidir. İskitler tarafından kurulduğu sanılan Artvin 1877-1878 deki Osmanlı-Rus
savaşından sonra Rusların eline geçmiş ve 1918 yılında kurtulmuştur. Coğrafi bakımdan
engebeli bir yapıya sahiptir. Kıyılar çok yağış alır. En önemli akarsuyu Çoruh tur.
Hayvancılık, meyvecilik, bağcılık ve tütün üretimi en önemli gelir kaynaklarıdır. Yalnız ve
Kaçkar dağları ilin en bilinen dağlarıdır. Yöre folkloru Kafkaslardan, Gürcülerden, Bayburt,
Ardahan ve Rize illerimizden etkilenmiş ve aynı zamanda geçiş bölgesi olduğu için bir çok
farklı kültürle karşılaşmıştır.

En bilinen ve en çok oynanan oyun karakteri Bar ve Horondur. Azeri oyun karakterlerine
de rastlanmaktadır. Yörede kullanılan enstrümanların en bilinenleri Davul, Zurna,
Akordeon, Dilli ve Dilsiz Kaval, Tulum, Bağlama, Kemane ve Kemençe’ dır. Halkoyunlarında
oynanan oyunlar ise şöyle sıralanabilir: Ata Barı (Artvin Barı), Ağır Bar (Şavşat Barı),
Sarma, Sarı çiçek, Deli Horon, Orta Batum, Kız Horonu, Koçeri, Döne, Teşi, Daldalan, Uzun
dere, On dörtlü, Deli kız, Atom, Şahlan, Düz Horon, Hemşin, Mendo Barı, Palaska gibi
yüzden fazla oyun sayılabilir. Yörenin kendine has kılık kıyafetleri ise şöyledir. Erkekler,
Başlarına Kabalak denilen başlık takarlar. İçte yarım, dik yakalı beyaz gömlek vardır. Üste
ön tarafı açık elips şeklinde olan Cepken giyilir. Bacak kısmına, potur adı verilen alt tarafı
dar olan pantolon giyilir. Ayakta ise Çarık yada Çizme bulunur. Kadınlar, başlarına üzerini
altın yada gümüşle süsledikleri yarım Kofi takarlar. İçlerine beyaz gömlek ve onun üzerine
yelek giyerler. Altta kalın kumaşlı bol ve topuğa kadar uzanan Şalvar bulunur. Kalın ve
parlak kumaştan giyilen Üç etek, bol ve ayaklara kadar uzanan Fistan’ dan sonra ayakkabı
olarak giyilen Yemeni ile kostüm tamamlanır.
Cevap
Misafir18:28, 29 Kasım 2010 
Lütfen varsa söyleyin öğretmen ödev verdi..perşembe'ye kadar(02.12.2010'a kadar)performans ödevim..5'e gidiorum..
Cevap
Misafir21:10, 5 Aralık 2010 
İstanbulun halk oyunu cifteee teliymis
Cevap
Misafir16:15, 14 Aralık 2010 
Cevap
ener16:25, 14 Aralık 2010 
HandSome adlı kullanıcıdan alıntı:
Aşağıdaki Haritadan görüldüğü gibi Her bölgede halk oyunu vardır. Fakat İstanbul Yöresine ait halk oyunu yoktur.

.
Cevap
Misafir13:34, 15 Aralık 2010 
yha istanbuln hlk oyunu ne???***
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama