Arama

Sabri Berkel kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Haziran 2011 Gösterim: 5.489 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mart 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya bana sabri berkelin eserlerini madde madde yazabilirmisiniz? buna çok ihtiyacım var nolur bana yardım edin
EN İYİ CEVABI Efulim verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

sabri berkel in eserleri ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

Sabri Berkel (Sabri Berkel Kimdir? - Sabri Berkel Hakkında)
Sabri Berkel, (d. 1907, Üsküp – ö. 1993). Türk ressam.
Sponsorlu Bağlantılar

Üsküp'te ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra, Belgrad Güzel Sanatlar Okulu'nun hazırlık bölümünden 1927-1928'de diploma almıştır ve daha sonra Floransa Güzel Sanatlar Akademisi'nin Felice Carena atölyesinde fresk ve gravür konusunda iki yıl eğitim almıştır. 1935 yılında Türkiye'ye gelerek, Akademi salonlarında ilk kişisel sergisini açmıştır.

Ankara'da iki yıl resim öğretmenliği yapmıştır. 1939'da ise Akademi resim bölümünde gravür atölyesi asistanlığı yapmıştır. 1945'de Beyoğlu Filarmoni Derneği salonlarında ikinci kişisel sergisini açmıştır.

Türk sanatında 1950'lerden sonra öne çıkan soyut sanatın resim alanında ilk önemli temsilcisidir. Bu yılların başında soyut-geometrik arabeskler adını verdiği çalışmalarla uğraşmış ve 1955'de kaligrafik-soyut düzenlemeler üzerine çalışmıştır.

1949-1974 yıllarında Dekoratif Sanatlar Bölümü'nde galeri öğretmenliği, 1965-1969 yılları arasında Yüksek Resim Bölümü başkanlığı yapmıştır. 1961 yılında ise 22. Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde Kompozisyon No I resmiyle birinci olmuştur.

1991 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Sabri Berkel

Ayrıca inceleyiniz >>Sabri Berkel
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Haziran 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sponsorlu Bağlantılar
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
13 Haziran 2011       Mesaj #3
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Sabri Berkel (Sabri Berkel Kimdir? - Sabri Berkel Hakkında)
Sabri Berkel, (d. 1907, Üsküp – ö. 1993). Türk ressam.

Üsküp'te ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra, Belgrad Güzel Sanatlar Okulu'nun hazırlık bölümünden 1927-1928'de diploma almıştır ve daha sonra Floransa Güzel Sanatlar Akademisi'nin Felice Carena atölyesinde fresk ve gravür konusunda iki yıl eğitim almıştır. 1935 yılında Türkiye'ye gelerek, Akademi salonlarında ilk kişisel sergisini açmıştır.

Ankara'da iki yıl resim öğretmenliği yapmıştır. 1939'da ise Akademi resim bölümünde gravür atölyesi asistanlığı yapmıştır. 1945'de Beyoğlu Filarmoni Derneği salonlarında ikinci kişisel sergisini açmıştır.

Türk sanatında 1950'lerden sonra öne çıkan soyut sanatın resim alanında ilk önemli temsilcisidir. Bu yılların başında soyut-geometrik arabeskler adını verdiği çalışmalarla uğraşmış ve 1955'de kaligrafik-soyut düzenlemeler üzerine çalışmıştır.

1949-1974 yıllarında Dekoratif Sanatlar Bölümü'nde galeri öğretmenliği, 1965-1969 yılları arasında Yüksek Resim Bölümü başkanlığı yapmıştır. 1961 yılında ise 22. Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde Kompozisyon No I resmiyle birinci olmuştur.

1991 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Sabri Berkel

Ayrıca inceleyiniz >>Sabri Berkel
Sen sadece aynasin...