Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Kolay ezberleme yöntemleri nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Sadık tarafından 11 Mart 2010 (17:29) tarihinde açılmıştır.
286740 kez görüntülenmiş, 262 cevap yazılmış ve son mesaj 16 Aralık 2014 (18:21) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 11 Mart 2010, 17:29

Kolay ezberleme yöntemleri nelerdir?

#1 (link)
Sadık
Ziyaretçi
Sadık - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
Kolay ezberleme yöntemleri nelerdir?
En iyi cevap Teusa tarafından gönderildi

dinç bir kafayla dikkatli bir şekilde ezberleyebilirsiniz
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 11 Mart 2010, 20:09

Kolay ezberleme yöntemleri nelerdir?

#2 (link)
devid
Ziyaretçi
devid - avatarı
10 malzemelik bir listeyi 90 saniyede ezberleyebilir misiniz? İşte size kolay yoldan en iyi ezberleme taktiği.

Hafızanızı geliştirmenin en iyi yolu hafızanızı çalıştırmak ve birçok duyunuzun bilgilerin algılanmasında yardımını sağlamaktır. Hayal gücünüz ne kadar iyi olursa, hafızanız o kadar iyi olur ve bir listeyi ezberlemekte kolaylaşır. Chester Santos´un hafıza tekniği de bu yöntemi içeriyor.

Aşağıdaki alışveriş listesini 90 saniyeden daha kısa sürede ezberleyebilir misiniz?

• Süt
• Yumurta
• Mısır gevreği
• Ekmek
• Jambon
• Yoğurt
• Baget
• Biftek
• Soda
• Patlamış Mısır

90 saniye geçtikten sonra, gözlerinizi makaleden kaldırın ve listeyi hatırlamaya çalışın. Birçok insan 7 maddeye gelmeden hata yapacaklar ve nerdeyse herkes sıralamada tereddüt edecek.


KOMİK BİR HİKAYE YAZIN

Dev gibi bir karton süt düşünün. Hayalinizde bunu şekillendirin. Çok büyük. Ve sadece çok büyük değil aynı zamanda etrafta zıplayan bir kutu. Ve birden patlıyor. Karton süt patladığında içinden yumurtaların uçtuğunu görüyorsunuz. Karton kutudan çıkan yumurtaların ayakları var ve dans ediyorlar. Yumurtaların dans ettiğini ve ayaklarını yere vurduklarını duyuyorsun. Sonra yumurtalardan biri kırılıyor ve içinden bir avuç mısır gevreği çıkıyor. Mısır gevreği yumurtadan makineli tüfekten fırlarmış gibi dışarı fırlıyor. Mısır gevreğinin ekmeği vurduğunu görüyoruz. O kadar hızlı vuruyor ki ekmek dilimlere ayrılıyor. Dilimlenmiş ekmeği görmek sizi acıktırıyor ve gidip bir dilim ekmek almaya karar veriyorsunuz. Bir dilim ekmeği ısırdığınızda, o sihirli bir şekilde jambona dönüşüyor. Tadına bakıyorsunuz, gerçekten çok lezzetli. Gerçekten jambon yediğinizi hayal edin. Hala elinizde bir jambon var ve onu yoğurda batırmaya karar veriyorsunuz. Jambonu yoğurda batırdığınızda jambonun tamamen eridiğini ve sadece yoğurdun kaldığını görüyorsunuz. Yoğurt köpürmeye başlıyor. Köpürdükçe içinden küçüklü büyüklü bagetler fırlıyor. Bu bagetler hayatınızda gördüğünüz en ilginç bagetler. Bütün bagetlerin orta kısmına biftek yerleşmiş olduğunu görüyorsunuz bir bagetteki biftek yere düşüyor ve yuvarlanmaya başlıyor. Biftek gittikçe daha hızlı yuvarlanıyor ve bir soda şişesini deviriyor. Bütün şişeler devriliyor. İlkinden soda fışkırıyor ama ikicisinden patlamış mısır ve bundan sonraki tüm soda şişelerinden patlamış mısır fırlıyor.

HİKAYELERİ TEKRAR OYNATIN

Alışveriş listesindekileri hatırlamak için kocaman bir karton süt ile başlayan komik ve alışagelmemiş hikayeyi tekrar hatırlayın. Hatırladıkça, listedeki malzemeleri hatırlayacaksınız. Ve onları sırasıyla sayabileceksiniz. Eğer herhangi bir noktasını hatırlamakta zorluk çekiyorsanız, hikayeyi bir kez daha okuyun. Sakinleşin ve beyninizde gördüklerinizden keyif alın. Eğer hikayeyi hatırlarken gülüyorsanız, bu iyiye işarettir. Hatırlamak zorunda olduğunuz için endişelenmeyin. Sadece senaryoya odaklanın, hatırlama kendiliğinden gelecektir. Bilgiyi kodlamak için kullanılan senaryo yazma çok kolaydır.


EĞER LİSTE DAHA UZUN OLSAYDI NE OLACAKTI?

Örneğin: Süt, yumurta, mısır gevreği, ekmek,jambon, yoğurt, baget, biftek, soda, patlamış mısır, kraker, marul, peynir, fasulye, makarna. Mısırlar soda şişesini terk edince, krakerlerden oluşan bir duvarda dans edebilir, ve krakerlerde marul yetişmeye başlar, ondan kalın bir parça peynir filizlenir. Her filizden fasulye çıkar ve fasulyeler kendilerini kocaman bir kase makarnada karışırken bulurlar.

BU TEKNİĞİ HER YERDE KULLANIN

Bu teknik alışveriş listesini ezberlemekten çok daha fazla şeyde kullanılabilir. Konuşmanızın veya prezantasyonunuzun noktalarını ezberlemeniz için kullanılabilir. Örneğin savaş; silah ve askerlerle, ekonomi; para, sağlık; bandaj ve doktorlar ile temsil edilebilir. Dolayısıyla, savaş, ekonomi ve sağlık hakkında konuşacağınız zaman, askerlerin çok büyük paralara karşı savaştığını, ve insanların bandajlanıp doktorlar tarafından taşındığını düşünebilirsiniz. Hatta global ısınmadan bahsetmek isterseniz, doktorların eridiğini düşünürsünüz. Bütün önemli noktalar için bir şekil bulursanız, konuşmanızı çok daha rahat yaparsınız.
Rapor Et
Eski 11 Mart 2010, 23:11

Kolay ezberleme yöntemleri nelerdir?

#3 (link)
Önce Sağlık
biruni - avatarı
okuduğunuz önemli yerlerin altını çizmek,
önemli bilgileri başka bir kağıda yazamak gibi önerileri deneyebilirsiniz.

kopya kağıdı hazırlayıpta, kopya çekmeye gerek görmeyen çok kişi örnekleri var.
Rapor Et
Eski 26 Aralık 2010, 22:43

Kolay ezberleme yöntemleri nelerdir?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bence en iyisi o kelimeyi 10 defa okumaktır.özellikle ingilizce kelimeleri ezberleyince işinize çok yarıyor.ilk beş okunuşta kelimeye diliniz alışıyor.son beşini okuduğunuzda da o kelime zihine kaydediliyor.ya da o kelimeyi ve ingilizcesini şifreleyebilirsiniz.
Rapor Et
Eski 27 Aralık 2010, 11:03

Kolay ezberleme yöntemleri nelerdir?

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
EVET BENDE SINAVLARIMA BAŞKA BİR KAĞIDA ALTINI ÇİZDİĞİM ŞEYLERİYAZIYORUM BU İİ Bİ YÖNTEM
Rapor Et
Eski 22 Ocak 2011, 19:25

Kolay ezberleme yöntemleri nelerdir?

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
en iyi ezberleme tekniği 3 defa okuma;yazma kendine göre kodlama mesela elementlerin sembollerini ezberlerken silisyum sembolü si silisyum un ilk iki harfi onun sembolüdür ilk iki harf si sembolü de si
vb. bunun gibi eminimki 10 dakika içinde ezberlersiniz ben ablama böyle edebiyat çelıitırıyorum eminim işe yarıyor..
Rapor Et
Eski 13 Şubat 2011, 23:00

Kolay ezberleme yöntemleri nelerdir?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
birşeyi ezberlemek için kopya hazırlar gibi kağıda yazın.emin olun ki o kağıda bir kez daha ihtiyacınız olmuycak =)
Rapor Et
Eski 13 Şubat 2011, 23:45

Kolay ezberleme yöntemleri nelerdir?

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Ezberlemenin en iyi yolu düşüncelerinden arınmaktır.Eğer sen ezberlerken araya başka bir düşünce girerse gerisini büyük olasılıkla unutursun.Şöyle düşün;İlk baş bu konuya odaklanmalıyım.Bu konuyu ezberelemeden başka hiç birşey yapmak yok.(Su,yemek,dinlenme ve ihtiyaç dışında.)Ve eğer işin çok acil değilse sakın acele etme.Acele edersen unutursun ve yeniden ezberlemek zorunda kalırsın.Açıkçası ben 10 kelimelik birsıra için her kelimeyi okur,daha sonra ilk 5 maddeyi 3(veya 4-5 ezberleme hızına ve kapasitene bağlı) kere tekrar eder.İlk beş maddeyi söylemeye çalışırdım.Söylersemde diğer 5 maddeyi 3 kere tekrar ederdim.Onlarıda söylersemde hepsini bir arada söylemeye çalışırdım.Şu anda sana çok uzun bir şey yapmışım gibi gelebilir ama bunların hepsi 2 dkkanı alır.Eğer uzun maddeleri anlayabileceğin kadar parçalara ayırırsan ezberlemen daha kolay olur.Gerisi ise sana,düşüncelerine ve aklına kalmış.İyi şanslar (Bu arada 10 maddeyi bu sayede 57 sn de ezberledim darısı başınıza )
Rapor Et
Eski 14 Şubat 2011, 00:38

Kolay ezberleme yöntemleri nelerdir?

#9 (link)
Özel Üye-VIP
_MMia_ - avatarı
Ben kelime kelime ezberlemeyi tercih etmişimdir hep.Her defasında bir kelime ekleyerek başa dönmeyi.
Şiir ezberlerken örneğin...

Bin atlı
Bin atlı akınlarda
Bin atlı akınlarda çocuklar
Bin atlı akınlarda çocuklar gibi
Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik.....
Rapor Et
Eski 14 Şubat 2011, 10:47

Kolay ezberleme yöntemleri nelerdir?

#10 (link)
Live_ki
Ziyaretçi
Live_ki - avatarı
Ezberleme yöntemi kişiye göre değişir .. Bunu ancak kişinin kendisi belirleyebilir.

Örneğin ben yazarak ezberleyebilirim ... Tanıdığım bir çok kişi duyarak, kimi izleyerek ezberler.

Kendiniz için en iyi yöntemi belirlemek, ancak kendinizi izlemek ve iyi tanımanızla mümkün. Bunu hemen yapabilir miyiz ? Tabiiki hayır. Bu uzun bir yol .
Siz isterseniz, hemen şimdi bu güne dek ezberinizde olanlar size nasıl ulaştı hatırlamaya çalışın.

Ezberlemek için hemen aklıma gelen yöntemler:

Okumak,tekrar yapmak, dinlemek,yazmak,izlemek...

Siz eski deneyimlerinizi düşününce hangisine yakınsınız?

Son olarak : Ezberleme yöntemi kişiye göre belirlenir.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.150 saniyede (65.03% PHP - 34.97% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 23:00
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi