MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan recepkaymak tarafından açılmış Silisyum nerelerde kullanılır? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Silisyumun elektronik dünyasında nerelerde kullanılıyor??Bu maddeyi kullanarak malzeme üreten firmaların çoğunlukla hangi ülkelerde faaliyet yürüttülüyor? ... Etiketler:
  • silisyum nerelerde kullanılır
  • silisyum nerelerde kullanilir
CEVAPSIZ

Silisyum nerelerde kullanılır?

Gösterim: 44.942 | Cevap: 18
17 Mart 2010 18:54   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Silisyumun elektronik dünyasında nerelerde kullanılıyor??Bu maddeyi kullanarak malzeme üreten firmaların çoğunlukla hangi ülkelerde faaliyet yürüttülüyor? Türkiye’de yarı iletken devre elemanı üretimi yapan bir kuruluş varmı???
(2014-01-16T19:42:01+02:00)
_KleopatrA_
17 Mart 2010 19:36   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
recepkaymak adlı kullanıcıdan alıntı

Silisyumun elektronik dünyasında nerelerde kullanılıyor??Bu maddeyi kullanarak malzeme üreten firmaların çoğunlukla hangi ülkelerde faaliyet yürüttülüyor? Türkiye’de yarı iletken devre elemanı üretimi yapan bir kuruluş varmı???

Silisyum Kullanım Alanları

Silisyumun elektrik sanayiinde önemi büyüktür. Saf silisyum, bor, galyum, fosfor ve arsenik ile doyurularak transistör, diyot ve diğer yarı iletkenlerin imalinde kullanılır. Çelik, pirinç ve bronz üretiminde alaşım elemanı olarak istifade edilir. %(yüzde)15 silisyum ihtiva eden çelik alaşımı , aside dayanıklı kapların imalinde kullanılır. Endüstriyel öneme sahip silikonlar ; silisyum, oksijen, karbon ve hidrojenden sentetik olarak üretilen organosilisyum oksitlerdir. Yüksek sıcaklıklara dayanıklı ve inert olduklarından yağlayıcılarda, hidrolik sıvılarında, su geçirmeyen malzemede, vernik ve emayelerde kullanılırlar.


Silisyum (Si):

Silisyum ya da silikon, kullanım alanı en geniş olan elementlerden biridir. Kum ve kil formu, beton ve tuğla yapımında kullanılır. Yüksek sıcaklıklarda çalışma koşullarına çok dayanıklı bir elementtir. Silikat formuysa, mine, emaye ve çanak-çömlek yapımında önemlidir. Çeliğin bileşimine de katılır. Kusursuz mekanik, optik, termal ve elektriksel özellikler taşıyan en ucuz madde olan kum halindeki silika, camın da esas bileşenidir. Aşırı saf silisyum, bor, galyum, fosfor ya da arsenik ile güçlendirildiğinde; transistörler, güneş gözeleri ve doğrultucular gibi, elektronik endüstrisinde büyük önem taşıyan aygıtların yapımında kullanılan silikon karışımları elde edilir. Elektronik mikroçiplerin yapımında yarıiletken olarak kullanılır. Diatomlar ve radyolaryalar gibi omurgasızların dış iskeletlerinin yapısına katılması nedeniyle de, yaşamsal önem taşımaktadır. Bu dış iskeletler, daha sonra dibe çökerek, çeşitli kayaçların yapısına katılır. Bitkilerin ve insan iskeletinin yapısında da silisyum bulunur. Silikon karbid (SiC), bilinen en sert maddelerden biridir.

Silisyum


Silisyum, yeryüzünde en çok bulunan elementlerden biridir. Yarıiletken özelliğe sahip oluşu ve doğada çok bulunması, transistör, diyot ve hafızalarda kullanılabilmesinin pratik oluşu, entegre devrelerin ve bilgisayarların silisyum teknolojisi üzerine inşa edilmesini sağlamıştır. Bugün, "Silikon Vadisi" denilen dev endüstrinin adı bir silisyum bileşiği olan silikondan gelmektedir.
Atom numarası (proton sayısı) 14'tür. "Si" simgesi ile gösterilir. Oda sıcaklığında katı haldedir. 4A grubunda 2. periyotta bulunur. Nötr haldeki elektron dizilimi ilk katmanda 2, ikinci katmanda 8, üçüncü katmanda 4'tür. Kararlı yapıya sahip değildir (nötr halde). Yoğunluğu 2,33 g/cm3'dür. Bağıl atom kütlesi (izotoplarının ortalama kütlesi) 28,0855'tir. Kararlı hale geçerken aldığı yükler nedeniyle ve ayrıca doğada çok bulunduğu için yakın gelecekte tıpkı karbon selektörleri olduğu gibi silisyum selektörleri de olacağı tahmin edilmektedir.
Camın ana maddesi kum olarak bilinir. Bunun sebebi camın asıl hammaddesi olan silisyumun kumda özellikle de deniz kumunda çok bulunmasıdır.
Silisyumun ilk keşfi 1824 yılında Berzelius tarafından gerçekleştirilmiştir.
Silisyum doğada siliksat asidi (mSiO2.nH2O) ve tuzları halinde bulunur. Yerkabuğunun yaklaşık %25.7 si bu elementten oluşur. Oksijenden sonra bileşikleri halinde en fazla bulunan elementtir. Silisyum oksit (SiO2) doğada kum ve kuartz şeklinde bulunur.
Silisyumun iki tane allotropu vardır. Bunlardan birincisi saf kristal silisyumdur. Saydam olmayan koyu gri renkli, parlak sert ve kırılgan olup örgü yapısı elmasa benzer. Diğeri ise amorf silisyumdur. Koyu kahve renkli olup tane büyüklüğü nedeni ile kristal silisyumdan ayırt edilebilir. Kolay reaksiyon verir.
Saf olarak silisyum eldesi, silisyum oksidin kok kömürü (grafit) ile elektrikli fırında indirgenmesi sonucunda gerçekleşir. Gerekenden daha fazla karbon kullanılırsa silisyum karbür (SiC) oluşur.
SiO2 + 2C → Si + 2CO
Silisyum klorür (SiCl4) önce fraksiyonlu destilasyon yöntemi ile saflaştırılır. Daha sonra hidrojen ile indirgenir. Bu şekilde çok saf silisyum elde edilir.
Silisyum yarıiletken bir elementtir.
SiCl4 + 2H2 → Si + 4HCl
Misafir
21 Nisan 2010 17:37   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Silisyum'u elektronikte hangi ülkeler kullanıyor?

lütfen yardım edin...
LeqoLas
21 Nisan 2010 19:38   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Silisyum, yeryüzünde en çok bulunan elementlerden bir tanesidir. Yarıiletken özelliğe sahip oluşu ve doğada çok bulunması, transistör, diyot ve hafızalarda kullanılabilmesinin pratik oluşu, entegre devrelerin ve bilgisayarların silisyum teknolojisi üzerine inşa edilmesini sağlamıştır. Bugün, "Silikon Vadisi" denilen dev endüstrinin adı bir silisyum bileşiği olan silikondan gelmektedir.Yerkabuğunun yaklaşık %25.7 si bu elementten oluşur. Oksijenden sonra bileşikleri halinde en fazla bulunan elementtir. Silisyum oksit (SiO2) doğada kum ve kuartz şeklinde bulunur. Silisyumun ilk keşfi 1824 yılında Berzelius tarafından gerçekleştirilmiştir.

Atom numarası: 14
Atom ağırlığı: 28.0855 g/mol

Oda koşullarında (25°C 298 K): Koyu gri renkli katı

Yarı Metal
Misafir
3 Mart 2011 19:03   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

silisyum metali hangi ülkelerde ve türkiyede nerede kullanılıtor

lütfen yardım edin???*
Misafir
7 Mart 2011 19:13   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Acil Cevaba İhtiyacım Var
Misafir
23 Mart 2011 22:51   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
silisyum metali hangi ülkelerde ve türkiyede nerede kullanılıtor
lütfen yardım edin???*
Misafir
2 Nisan 2011 22:46   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ben bilişim öğrencisiyim ve benim maddeyi(silisyum) kullanarak malzeme üreten firmaların çoğunlukla hangi ülkelerde
faaliyet yürüttüğünü ve Türkiye’de yarı iletken devre elemanı üretimi yapan bir kuruluş olup
olmadığını öğrenmem lazım. lütfen acil yardımcı olun
Misafir
25 Nisan 2011 07:58   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bilişim öğrencisiyim türkiye de yarı iletken devre elemanı üreten firmaların isimleri nelerdir acil ödevi yetiştirmm lazım lütfen...
Misafir
4 Mayıs 2011 19:56   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Reklam
silisyum bilgisayarın beyni olarak kabul ettiğimiz anakartın yapılışında kullanılır.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: