MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Misafir tarafından açılmış Şapkalı mantarlar hakkında bilgi verir misiniz? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: şapkalı mantarlar nedir ve şapkalı mantarların özelliği nedir...
CEVAPSIZ

Şapkalı mantarlar hakkında bilgi verir misiniz?

Gösterim: 17.517 | Cevap: 1
22 Mart 2010 19:09   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
şapkalı mantarlar nedir ve şapkalı mantarların özelliği nedir
(2012-04-30T15:03:24+03:00)
30 Nisan 2012 15:03   |   Mesaj #2   |   
byz_qny - avatarı
VIP »ѕüĸûт-υ нάуάl«
Msxlabs MK
490
683 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 06-12-2011
ŞAPKALI MANTARLAR

Şapkalı mantarların büyümeleri uzun süre fark edilmez. Sanki birdenbire oluşuvermişler gibi toprağın yüzeyinde bitiverirler. Bunun nedeni gelişmelerinin önemli bir bölümünün toprağın altında gerçekleşmesidir. Toprağın yüzeyine çıktıktan sonra mercimek büyüklüğündeki bir şapkalı mantarın, 8-10 cm. çapında bir mantar haline gelmesi yalnızca beş-altı gün sürer. Şapkalı mantarlar gelişmek için yağmurları beklerler.

Çokça yağan bir yağmurun ardından sanki suyu bekliyorlarmış gibi hemen yüzeye çıkarlar. Aslında onlar yalnızca suyu değil, aynı zamanda çürümüş yaprakları, ölmüş hayvanları, ve diğer atıkları da beklemektedirler. Gelişecek canlıların sağlığı için ormanın bu ölmüş canlılardan ve atıklardan temizlenmesigerekmektedir. İşte şapkalı mantarlar da bu işlemi yaparak hem kendileri hem de öteki canlılar için besin sağlarlar. Bu işin sorumluluğunu böcekler, solucanlar gibi omurgasız hayvanlardan başka akbaba, sırtlan gibi omurgalı hayvanlarla ve en çok da bakterilerle paylaşırlar. Dökülen yaprakları, kırılan dalları, devrilen ağaçları, ölü organizmaları parçalayarak onların yapısında bulunan organik bileşikleri canlıların kullanabileceği duruma getirirler.
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: