Arama

Artvin'de yetişen tarım ürünleri nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Mayıs 2018 Gösterim: 18.614 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Nisan 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Artvin'de yetişen tarım ürünleri nelerdir?
EN İYİ CEVABI LeqoLas verdi
TARIM
Artvin'de tarım geleneksel anlamda yapılmakta olup üretilen ürünler aile tüketiminin yanı sıra mahalli pazarlar ve çevre illerin pazarlarına gönderilmektedir. Tarımsal üretimde tamamen insan gücüne dayalı üretim modeli söz konusudur. Makineli tarım hiç yok denecek kadar azdır. İlde tür ve çeşit bazında oldukça geniş bitkisel üretim potansiyeli mevcutdur. Ülkemiz coğrafyasında yetiştirilen birçok ürünün Artvin'de yetiştirilmesi mümkündür. Çoruh Vadisi boyunca 177 adet serada toplam 49.515 m2 alanda örtü altı sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar

HAYVANCILIK
İlde ayrıca ticari amaçlı hayvansal üretim yapan işletmelerden 71 adet süt sığırcılığı, 14 adet büyük baş hayvan besiciliği, 8 adet tavukçuluk ve 1 adet de civciv üretimi yapan tesis bulunmaktadır.

BAKINIZ Artvin
Son düzenleyen Safi; 15 Mayıs 2018 15:51
LeqoLas - avatarı
LeqoLas
Ziyaretçi
8 Nisan 2010       Mesaj #2
LeqoLas - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
TARIM
Artvin'de tarım geleneksel anlamda yapılmakta olup üretilen ürünler aile tüketiminin yanı sıra mahalli pazarlar ve çevre illerin pazarlarına gönderilmektedir. Tarımsal üretimde tamamen insan gücüne dayalı üretim modeli söz konusudur. Makineli tarım hiç yok denecek kadar azdır. İlde tür ve çeşit bazında oldukça geniş bitkisel üretim potansiyeli mevcutdur. Ülkemiz coğrafyasında yetiştirilen birçok ürünün Artvin'de yetiştirilmesi mümkündür. Çoruh Vadisi boyunca 177 adet serada toplam 49.515 m2 alanda örtü altı sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar

HAYVANCILIK
İlde ayrıca ticari amaçlı hayvansal üretim yapan işletmelerden 71 adet süt sığırcılığı, 14 adet büyük baş hayvan besiciliği, 8 adet tavukçuluk ve 1 adet de civciv üretimi yapan tesis bulunmaktadır.

BAKINIZ Artvin
Son düzenleyen Safi; 15 Mayıs 2018 15:52
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Şubat 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ARVİNDE YETİŞEN TARIM ÜRÜNLERİ ÖZEL OLARAK ŞUNLARDIR
1- FINDIK
2- KİRAZ
3- HURMA
4- ELMA
5- ÜZÜM
6- FASULYE
7- DOMATES
8- BİBER
9- ZEYTİN
SERACILIK FAZLA OLMASADA YAPILIR. ARICILIKTA BUNA ÖRNEK VERİLEBİLİR
beg%u00FCm sema - avatarı
beg%u00FCm sema
Ziyaretçi
26 Aralık 2013       Mesaj #4
beg%u00FCm sema - avatarı
Ziyaretçi
Ekime müsait arazinin az olmasına rağmen nüfusun % 80′i tarımla uğraşır. Fakat gelirin ancak % 30′u tarımdan sağlanır.

Artvin’de en çok çay, patates, buğday, mısır, arpa, fasülye, soğan, tütün, pirinç,domates,salatalık,karalahana,şalgam,turp,sa rımsak,kabak,patlıcan, yeşil soğan, ıspanak, marul, maydanoz v.b sebze ve tarım ürünleri yetiştirilmektedir.

Meyve olarak da; fındık, portakal, mandalina, elma, armut, üzüm, ceviz, kestane, kiraz, vişne, şeftali, erik ,dut,hurma ,kızılcık muşmula,kivi ayva ,zeytin ,yaban mersini(likapa),nar,karayemiş ve kayısı yetişir.
Tarım henüz modern hale gelmemiştir. Zengin Su potansiyeline rağmen sulama tesisleri çok azdır. Traktör ve teknik zirai araçların sayısı fazla değildir. 15 bin dönüm üzüm bağı vardır.