MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Misafir tarafından açılmış Gıybet (dedikodu) ile ilgili ayetler nelerdir? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Alıntı giybet ile ilgili ayetler arkadaşlar gıybet ile ilgili ayetler bilen varmıu?...
CEVAPSIZ

Gıybet (dedikodu) ile ilgili ayetler nelerdir?

Gösterim: 18.487 | Cevap: 3
8 Nisan 2010 21:40   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı

giybet ile ilgili ayetler


arkadaşlar gıybet ile ilgili ayetler bilen varmıu?
(2015-12-15T19:48:43+02:00)
_KleopatrA_
8 Nisan 2010 21:42   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar gıybet ile ilgili ayetler bilen varmıu?

Dinimizde Dedikodu (Gıybet)

Gıybet; "Bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şekilde konuşmak" demektir. Türkçe'de bu kavramın karşılığı olarak "dedikodu" ve "çekiştirme" kelimeleri kullanılır. İslam'da büyük günahlardan biridir. Hucurat suresi 12. ayette, gıybet yapmak, ölmüş kardeşinin etini yemeye benzetilmiştir.

Ancak, başka birinin arkasından yapılan her konuşma gıybet sayılmaz. Örneğin, herhangi bir haksızlığa uğramış birinin, sorununu, çözebilecek birine anlatması veya bir kişiyi ona zarar verebilecek birine karşı (iddia tahminlerle değil, bir bilgiye dayanıyorsa) uyarmak gıybet kapsamına girmez.

Konuyla ilgili âyet ve hadisler aşağıdadır:

"Ey iman edenler! Çokça zan etmekten kaçınınız, şüphe yok ki, zannın bazısı günahtır ve birbirinizin kusurunu araştırmayınız ve bazınız, bazınızı gıybet etmeyiniz. Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeği sever mi? -Bilâkis- onu çirkin görmüş olursunuz. Artık Allah'tan korkunuz, şüphe yok ki, Allah tevbeleri kabul edicidir, çok esirgeyicidir." (Kur'an, Hucurat/12)

"Hakkında bilgi sahibi olmadığın bir şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve kalpten her biri bundan sorumludur. (Kur'an, İsra/36)

Muhammed Peygamber "Gıybet nedir bilir misiniz?" diye sordu. Yanında bulunanlar: "Allah ve onun elçisi daha iyi bilirler" dediler. "Gıybet, kardeşini onun hoşlanmadığı bir sıfat ile vasıflandırmaktır." buyurdu. "Kardeşimde söylediğim sıfat bulunuyorsa?" diye sorulduğunda: "Söylediğin sıfat eğer kardeşinde bulunuyorsa gıybet etmiş olursun, bulunmuyorsa iftira etmiş olursun." buyurdu. (Tirmizî)
Misafir
24 Şubat 2013 13:17   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar gıybet ile ilgili ayetler bilen varmıu?

Allah birbirinizin dedikodusunu yapan arkadan çekiştiren insanları bir ayetinde şu şekilde uyarmaktadır:'arkadan çekiştirip duran,kaş göz hareketiyle alay eden her kişinin vay haline'(hümeze suresi,1)
%u00DFeyza
15 Aralık 2015 19:48   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Reklam
iftia ile ilgili ayetler
yazar mısınız acil lazım
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: