PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Gıybet (dedikodu) ile ilgili ayetler nelerdir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir21:40, 8 Nisan 2010 
Alıntı:
giybet ile ilgili ayetler

arkadaşlar gıybet ile ilgili ayetler bilen varmıu?
Benzer Konular:
Cevap
_KleopatrA_21:42, 8 Nisan 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
arkadaşlar gıybet ile ilgili ayetler bilen varmıu?
Dinimizde Dedikodu (Gıybet)

Gıybet; "Bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şekilde konuşmak" demektir. Türkçe'de bu kavramın karşılığı olarak "dedikodu" ve "çekiştirme" kelimeleri kullanılır. İslam'da büyük günahlardan biridir. Hucurat suresi 12. ayette, gıybet yapmak, ölmüş kardeşinin etini yemeye benzetilmiştir.

Ancak, başka birinin arkasından yapılan her konuşma gıybet sayılmaz. Örneğin, herhangi bir haksızlığa uğramış birinin, sorununu, çözebilecek birine anlatması veya bir kişiyi ona zarar verebilecek birine karşı (iddia tahminlerle değil, bir bilgiye dayanıyorsa) uyarmak gıybet kapsamına girmez.

Konuyla ilgili âyet ve hadisler aşağıdadır:

"Ey iman edenler! Çokça zan etmekten kaçınınız, şüphe yok ki, zannın bazısı günahtır ve birbirinizin kusurunu araştırmayınız ve bazınız, bazınızı gıybet etmeyiniz. Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeği sever mi? -Bilâkis- onu çirkin görmüş olursunuz. Artık Allah'tan korkunuz, şüphe yok ki, Allah tevbeleri kabul edicidir, çok esirgeyicidir." (Kur'an, Hucurat/12)

"Hakkında bilgi sahibi olmadığın bir şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve kalpten her biri bundan sorumludur. (Kur'an, İsra/36)

Muhammed Peygamber "Gıybet nedir bilir misiniz?" diye sordu. Yanında bulunanlar: "Allah ve onun elçisi daha iyi bilirler" dediler. "Gıybet, kardeşini onun hoşlanmadığı bir sıfat ile vasıflandırmaktır." buyurdu. "Kardeşimde söylediğim sıfat bulunuyorsa?" diye sorulduğunda: "Söylediğin sıfat eğer kardeşinde bulunuyorsa gıybet etmiş olursun, bulunmuyorsa iftira etmiş olursun." buyurdu. (Tirmizî)
Cevap
Misafir13:17, 24 Şubat 2013 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
arkadaşlar gıybet ile ilgili ayetler bilen varmıu?
Allah birbirinizin dedikodusunu yapan arkadan çekiştiren insanları bir ayetinde şu şekilde uyarmaktadır:'arkadan çekiştirip duran,kaş göz hareketiyle alay eden her kişinin vay haline'(hümeze suresi,1)
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Merhamet ile ilgili ayetler nelerdir?
Akıl ile ilgili ayetler nelerdir?
İman ile ilgili ayetler nelerdir?
İslam Dininde Dedikodu (Gıybet) ve Hükmü
Namazın şartları ile ilgili ayetler nelerdir?