Arama

İnsan etkisiyle çevre nasıl değişir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Aralık 2014 Gösterim: 77.308 Cevap: 39
Aqıl/-/quPü - avatarı
Aqıl/-/quPü
Ziyaretçi
2 Mayıs 2011       Mesaj #11
Aqıl/-/quPü - avatarı
Ziyaretçi
insanlar çevresini kirletmesi , fabrika attıklarının doğaya salınması ve ozon tabakasının delinmesi insanların çevreye etkisidir. ozon tabakasının delinmesi küresel ısınmanın baş nedeni diyebiliriz. insanların çevreyi kirletmesi (fabrika attığı vs...) bunlar doğal dengeyi sağlıyan diğer canlıları etkiler doğada denge wardır bu denge bozuldu mu insanlarda yaşayamaz
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mayıs 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İnsan etkisiyle çevrenin nasıl değişir ?

Sponsorlu Bağlantılar

NOT: Lütfen bana bu konuda en kısa zamanda yardımcı olun çünkü benim bu konuya çok ihtiyacım var.Bu konu benim performans ve proje ödevimdir en kısa zamanda yardımcı olan kişiye ben çok teşekkür ederim şimdiden.Ama sizde benim gibi bu konuyu bulamadıysanız lütfen bunu dile getirin ki bende anlayayım gende çok teşekkürler bana yardımcı olduğunuz için.

SEVGİLERİMLE

Dilara KUVVETLİ
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Mayıs 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
insanlar hayatı nasıl değiştirir sorusunu sormuştum yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Mayıs 2011       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana çok acil 'insan etkisi ile çevre nasıl değişir' kısa yazı lazım İREM CİVAN LÜTFEN ÇABUCAK YAPILSINNNNNNNNNNNNNNNN
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Mayıs 2011       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cevap şöyle : insanların çevreye bir çok zararı vardır bunlardan en basiti insanın yediği şeyleri sokağa atmasıdır . İnsanlar parfüm sigara vb. şeryler kullanarak havayı kirletiyor .Araba egsozlarından çıkan dumanlar çevremizdeki birçok fabrikanın bacasından çıkan duman havayı kirletiyor. fabrikaların atıkları suya karışıyor ve sudaki binlerce canlı hayatını kaybediyor böylelikle bazı hayvanların nesilleri tükeniyor. hayvanların nesli tükenince besin zincirinde bir zedelenme oluyor . böylelikle doğanın sonu yavaş yavaş geliyor. bütün bunlara sebep olan insanlardır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mayıs 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cevap şöyle : insanların çevreye bir çok zararı vardır bunlardan en basiti insanın yediği şeyleri sokağa atmasıdır . İnsanlar parfüm sigara vb. şeryler kullanarak havayı kirletiyor .Araba egsozlarından çıkan dumanlar çevremizdeki birçok fabrikanın bacasından çıkan duman havayı kirletiyor. fabrikaların atıkları suya karışıyor ve sudaki binlerce canlı hayatını kaybediyor böylelikle bazı hayvanların nesilleri tükeniyor. hayvanların nesli tükenince besin zincirinde bir zedelenme oluyor . böylelikle doğanın sonu yavaş yavaş geliyor.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Mayıs 2011       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim istediğim gibi şeyler yazıo ama çok uzun ya biraz daha kısa olsaydı ya
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Mayıs 2011       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Doğanın kirlenmesine sebep olan insanlardır.
Biz bu doğayı kirletmemeliyiz.
Çünkü;
bizim sağlığımızda söz konusu başka insanlarında.
O zaman bi cinayet etmiş gibi oluruz,cinayetden bi farkı olmaz.
Doğayı hep koruyalım...
(LÜTFEN)
NOT:Bu doğayı korumlıyız...
^ozon tabakasını oluşturan biziz^...
NEDEN???
cecabını lütfen yazın...
rica ediyorum...

AD:HASRET
SOYAD:ARSLAN
NOT:NOT:NOT:FACEDNDE BULABİLİRSİNİZ ARKADAŞLAR BENİ LÜTFEN BULUN
FOTODA 3 KİŞİ VAR YAN YANA DURAN FACEDEN BULUP BANA İSTEK GÖNDERİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Mayıs 2011       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir bireyin ne olacağını kalıtımı ve çevresi belirler.Her iki faktörde gelişmenin her basamağında canlı üzerinde etkisini gösterir.Farklı ortamlarda bir canlının fenotipi değişebilir.Bu değişiklik kalıtsal değildir.Çünkü bu sırada genler değişmez ,sadece genlerin işleyişi değişir.Çevre faktörlerinin (sıcaklık,ışık,nem,besin…) canlının fenotipinde meydana getirdiği değişikliklere modifikasyon demiştik.Canlının görülen özellikleri (fenotipi) kalıtım ve çevrenin etkisi altındadır.Bunu bir örnekle açıklarsak ;himalaya tipi tavşanların doğal
kürk rengi beyaz fakat ayakları ve kuyrukları siyahtır.Himalaya tavşanlarının beyaz kürkü traş edilip soğuğa bırakılırsa vücudunda siyah renkli kılların çıktığı
görülür.Bu örnektende anlaşılacağı gibi kalıtımda çevrede bireyin gözlenen özellikleridir.

Çevreden etkilenmeyen kalıtsal karakterlerde vardır.Örneğin kan grubu,renk körlüğü,kulak memesinin yapışık veya serbest olması gibi.

DOĞAL SELEKSİYON VE EVRİM

Bir türdeki canlıların sayısı ürümeyle geometrik dizi şeklinde arttığı
halde doğadaki sayıları sabit kalır.Bunun nedeni çevre ve kalıtımdır.Yaşamsal faliyetler için gerekli olan besin,barınak,su,ışık gibi çevre faktörleri,canlılar arasında yaşama savaşına neden olur.Bu savaşta başarılı olanlar yaşamlarını sürdürür.Başarılı olamayanlarsa ölür.

H.B.D.Kettlewell(ketvel)çevreye bağlı olarak güve keleklerinde nasıl değişim olduğunu 1950′li yıllardan açıklamıştır.1800′lü yılların ortasına kadar ortamdaki güve kelebekleri açık renkliydi.Ağaç gövdeleride açık renkliydi ve likenlerle kaplıydı.Böyle bir ortamda açık renkli güve
kelebeklerinin kuşlar tarafından fark edilip avlanması zordu.Sanayi devrimiyle birlikte,kirliliğe duyarlı likenler,ortadan kalkmış,ağaç gövdeleri is ve kurumla kaplanmıştı.

İngiltere’nin Manchester bölgesinde bu güve kelebeklerinin ilk siyah renkli kelebeği 1848 yılında yakalanmıştır.1895 yılına gelindiğindeyse bu güve kelebeklerinin %98′i siyah renkli bireylerden
oluşmaktaydı.Bu çevre şartlarına uyum sağlayan güve kelebeklerinin yaşama şansı artarken,diğerlerinki ise azalmıştır.

Her türün bireyleri arasında mutasyonlar sonucu bir takım değişmeler olur.Mutasyonlar sonucu değişime uğrayan canlılardan ortam koşullarına
uyanların yaşama şansı artar.Örneğin;DDT adı verilen ziraat ilacının ilk kullanıldığı yıllarda hemen hemen bütün böcekler öldü.Ancak çok az bir kısmı
,kalıtsal özelliklerinden dolayı zarar görmediler.Bu özellikteki böceklerin sayısı zamanla arttı.

Canlıların yaşama şansını çevre belirler.Yaşanılan ortama uyum sağlayan canlılar o ortamda yaşayabilir.Uyum sağlayamayanlarsa yok olur.Bu olaya doğal seleksiyon denir.

Çeşitli yöntemlerle insanların yararı için daha verimli bitki ve hayvan ırklarının elde edilmesinde uygulanan seçilime yapay seleksiyon denir.Uzun yıllar
önce yaşamış canlılardan,mutasyonlar ve doğal seleksiyonlar sonunda değişerek bugün yaşayan canlıların oluşmasına evrimleşme denir.Evrim teorisi,türlerin uzun bir zaman süreci içerisinde
kalıtsal yönden farklılaşarak ortam koşullarına uyum sağlayan yeni türlerin oluştuğunu savunur.Lamarck sonradan kazanılmış,kalıtsal olmayan karakterlerin gelecek kuşaklara aktarılması yoluyla evrimleşme
olduğunu düşünmüştür.Doğal seleksiyon yoluyla evrimleşme olayının gerçekleştiğini savunan ilk bilim adamı ise Charles Darwin’dir.Darwin’e göre mutasyonlar sonucunda yeni karakterler kazanmış
olan canlılardan çevre koşullarına uyum gösterenler yaşarken uyum gösteremeyenler yaşamlarını sürdüremeyerek ortadan kalkarlar.

LAMARCK’A GÖRE:

Eskiden zürafaların boyunları kısaydı.Ağaçların yaprakarına yetişebilmek için sık sık boyunlarını uzatıyorlardı.Bu nedenle boyunları
gittikçe uzadı.Bunların yavrularının boyunları daha uzundu.Bunlarda besin sağlamak için boyunların sık sık uzatıyorlardı.Boyunun sık sık uzaması,bugün yaşayan zürafaların boyunlarının uzun olması ile sonuçlandı.

DARWİN’E GÖRE:

Eskiden zürafaları boyunları farklı uzunluklardaydı.Bu farklılık kalıtsal yapılardan kaynaklanıyordu.Doğal seleksiyon sonucunda uzun boyunlu olanlar hayatta
kaldı.Kısa boyunlu olanlar ise yaşayamadı.En sonunda,yalnızca uzun boyunlu zürafalar hayatta kalabildi ve bunlar çoğalarak gelecek kuşaklarda uzun boyunlu zürafaların ortamda yaygınlaşmasına neden oldular.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Haziran 2011       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
insan etkissiyle çevrenin nasıl değiştiğni öğrenmek istiyorum daha iyi bilgi