PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Peygamber Efendimizin iyi yönlerini anlatan hadisler ve ayetler nelerdir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
çağla13:43, 29 Nisan 2010 
peygamber efendimizi iyi yönleriyle kısaca anlatan hadisler ve ayetler nelerdir?
Benzer Konular:
Etiketler:
  • peygamberimizin guzel yonleri
Cevap
Valeria14:11, 29 Nisan 2010 
çağla adlı kullanıcıdan alıntı:
peygamber efendimizi iyi yönleriyle kısaca anlatan hadisler ve ayetler nelerdir?Peygamberimizin süt annesi Hazreti Halime, Mekke-i Mükerreme'ye gelerek Peygamberimizle karşılaşmasını şöyle anlatmaktadır:

Zevcimle şehre inmiştik, bir süt çocuğu bulup bakacak ve hiç olmazsa bir miktar dünyalık elde etmiş olacaktık... Bizimle beraber şehre çocuk almaya gidenler, birer tane bulup döndüler. Biz bulamamıştık. En sonunda bir öksüz çocuk olduğunu ve öksüz olduğu için kimsenin onu bakmak için almadığını duyduk. Boş geri dönmektense, Amine'nin oğlu, öksüz çocuğu alalım da dönelim, bizimki de öksüz olsun, de-mekki nasibimiz bu imiş dedik ve çocuğa bakmak için almaya karar verdik...

Zevcim beni, Amine Hatun'un evine götürdü. Amine Hatun beni kapıda karşılayıp, içerde mışıl mışıl uyumakta olan çocuğun yanına götürdü. Çocuk, altında yeşil ipekten bir şilte,'beyaz yünden bir sargıya sarılmış yatıyordu. Çocuğun olduğu odaya girince, öyle güzel bir koku ile karşılaştım ki, cazibesinden sanki büyülenmiştim. Elimle göğsünü okşamak istedim uyandı. Gözlerinden öyle bir nur fışkırıyordu ki, sanki gökleri deliyordu. Bebeği iki kaşının arasından öptüm... Sonra, emzirmek istemiştim, sol mememi verdim, emmiyordu... Bu sefer sağ mememi verdim, emmeye başladı. Doyuncaya kadarda emdi. O andan itibaren de sağ memede bol süt birikmeye başladı. Ben ondan sonra onu hep sağ mememle emzirdim. Çünkü sol göğsümde hiç süt olmuyordu.

Kabilemizin olduğu yere geldik... Çocuğa elimden geldiğince ihtimam gösteriyordum. Onu yeni evinde en rahat bir köşeye yatırdım. Bu zamana kadar olan hallerden dolayı kocam sevinç içinde idi. Devemizi sağmaya gitti... Devemiz zayıf ve cılız bir şeydi. Hiç yok denecek kadar az süt verirdi. Hatta oğlum Abdullah'a bile yetmiyordu. Biraz sonra deveyi sağıp gelen kocam, bana:

�Ya Halime, aldığın öksüz çocuk uğurlu geldi. Bak şu süte! Her zaman süt çıkmayan deveden işte gördüğün şu sütü sağdım. Şu bolluğa bak! Halbuki bu sütü kaç günde bile biriktirmezdi, dedi.

Devenin sütü o kadar bol" olmuştu ki hepimiz bol bol içtik ve doyduk... Çocuk evimize gelir gelmez, evimize bir bolluk bereket gelmişti. Bütün sıkıntılardan kurtulmuştuk. Kimsenin öksüz diye almak istemediği yavruyu bizim almamız, Allah'ın bir lütfü idi.

Muhammed, oğlum Abdullah'la beraber büyüdü, ben onu kendi çocuğumdan çok severdim. Hatta annesi gelir de alır diye korkuyordum. Altı yaşına kadar bizim yanımızda kaldı. Abdullah'la beraber dışarı çıktıkları zaman ben:

Oğlum kardeşini güneşin altına fazla götürme, derdim de oğlum bana:

Anneciğim, biz güneş görmüyoruz! Kardeşim Muhammed nereye gitse onunla beraber bir bulut tepemizin üstünde gidiyor, böylelikle güneşten hiç rahatsız olmuyoruz, derdi...


Hz. Halime'nin Peygamberimizi Anlatan Sözleri
Cevap
Misafir19:25, 24 Aralık 2010 
ama ben bir türlü hadis bulamadım hem hadis diyonuz hemde çıkmıyor bu ne iş ya
Cevap
Misafir20:28, 24 Aralık 2010 
PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.V BUYURURKİ EBUBEKİR KIYAMET KOPANA KADAR GELECEK İNSANLARIN SEVAPLARINI TOPLA Bİ KESEYE KOY TERAZİYE YERLEŞTİR EBUBEKİRİNKİNİ KOY YERLEŞTİR EBU BEKİRİNKİ DAHA AĞAR BASAR DİYE BUYURUR
Cevap
Misafir17:12, 4 Ocak 2011 
peygamberler le ilgili yazılar
Cevap
Misafir19:29, 20 Mart 2011 
hadis nie yok
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Peygamber Efendimizin bizi uyardığı konularla ilgili hadis ve ayetler nelerdir?
Peygamber Efendimizin sıfatları nelerdir?
Peygamber efendimizin insani yönünü anlatan on olayı anlatır mısınız?
Peygamber efendimizin huyları nelerdir?
Peygamberlerin insani yönlerini ele alan ayetler nelerdir?