Arama

Aynı formattaki dosyaların açıldığı varsayılan program nasıl değiştirilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Aralık 2014 Gösterim: 25.754 Cevap: 16
rapflz - avatarı
rapflz
Ziyaretçi
1 Mayıs 2010       Mesaj #1
rapflz - avatarı
Ziyaretçi
slm, bir program açmak için sağ tıklayıp birlikte aç seçeneğini seçtim fakat listede henüz önerilen bir program yoktu(pc yeni olduğu için). media center vardı birtek ,onu seçtim. fakat ondan sonra bilgisayardaki bütün programları onun simgesine dönüştü.hangi programa tıklasam media center açılıyor. sistem geri yüklicektim ona bile tıklayınca media center açılıyor. nasıl iptal edip düzeltebilirim bu sorunu. hiçbir programı kullanamıyorum.yardım bekliyorum arkadaşlar...
EN İYİ CEVABI LaDy verdi
Alıntı
rapflz adlı kullanıcıdan alıntı

slm, bir program açmak için sağ tıklayıp birlikte aç seçeneğini seçtim fakat listede henüz önerilen bir program yoktu(pc yeni olduğu için). media center vardı birtek ,onu seçtim. fakat ondan sonra bilgisayardaki bütün programları onun simgesine dönüştü.hangi programa tıklasam media center açılıyor. sistem geri yüklicektim ona bile tıklayınca media center açılıyor. nasıl iptal edip düzeltebilirim bu sorunu. hiçbir programı kullanamıyorum.yardım bekliyorum arkadaşlar...

Bir dosyayı açmak için çift tıklattığınızda, Windows XP, dosya adı uzantısını denetler. Windows XP dosya adı uzantısını tanırsa, dosyayı bu dosya adı uzantısıyla ilişkilendirilmiş programda açar.

Sponsorlu Bağlantılar
Ancak tanınan dosya adı uzantılarıyla ilişkilendirilmiş programı değiştirerek, Windows XP'nin bu uzantıya sahip olan tüm dosyaları yeni ilişkilendirilen programla açmasını sağlayabilirsiniz. Bu makalede, bu dosya ilişkilendirmelerinin nasıl değiştirileceği açıklanmaktadır.

Makalede ayrıca Windows XP'nin tanımadığı bir dosya adı uzantısının belirli bir programla nasıl ilişkilendirileceği açıklanmaktadır. Windows XP bir dosya adı uzantısını tanımıyorsa aşağıdaki iletiyi alırsınız:Windows şu dosyayı açamıyor:

dosyanın adı

Windows'un bu dosyayı açması için, dosyayı açma işleminde kullanmak istediğiniz programı bilmesi gerekiyor.

Bu iletiyi alırsanız, sorunu çözmek için doğrudan "İlişkilendirilmemiş dosya türleri için dosya ilişkilendirmeleri oluşturma" bölümüne gidebilirsiniz.

Dosyayı çift tıklattığınızda başlatılacak programı seçme

Notlar
  • Dosya adı uzantısı olmayan veya .exe, .com ya da .bat uzantılı bir dosya için bu yöntemi kullanamazsınız.
  • Windows'un belirli türde bir dosyayı açmak için kullandığı programı değiştirirseniz ve bu program ilgili dosyadaki veri türleri için tasarlanmamışsa dosya bu programda düzgün görüntülenmeyebilir. Güvenli olması açısından, gerekirse ayarlarınızı geri alabilmek için, Windows'un bu dosya türünü açmak için daha önce kullandığı programın adını not alın.
Dosyayı çift tıklattığınızda başlatılacak programı değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Başlat düğmesini sağ tıklatıp Araştır'ı tıklatarak Windows Gezgini'ni açın.
  2. Windows'un seçtiğiniz programda açmasını istediğiniz dosya türünü içeren bir klasörü tıklatın.
  3. Dosyayı sağ tıklatın ve bilgisayarınızda yüklü olan programlara bağlı olarak aşağıdaki adımlardan birini tamamlayın:
    • İstediğiniz programı seçmek için Birlikte Aç'ı tıklatın.
    • Birlikte Aç'ın üzerine gelin ve istediğiniz programı seçmek için Program Seç'i tıklatın.
  4. Birlikte Aç iletişim kutusu görüntülenir. Bu dosya türü için kullanmak istediğiniz programı seçmek üzere aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
    • Programlar listesinde, kullanmak istediğiniz programı tıklatın.
    • Gözat'ı tıklatın, kullanmak istediğiniz programı bulup tıklatın ve sonra da 'ı tıklatın.
    • Kullanmak istediğiniz programı Internet'te aramak için Uygun programı Web'de ara seçeneğini tıklatın.
  5. Bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili programı kullan onay kutusu henüz seçili değilse onay kutusunu tıklatıp seçin.
  6. Tamam'ı tıklatın.

Not Windows XP bundan sonra bu dosya adı uzantısına sahip olan tüm dosyaları seçtiğiniz programda açacaktır. Bunu değiştirmek için, bu adımları yeniden uygulayarak bu dosya adı uzantısıyla farklı bir programı ilişkilendirmelisiniz.
Alıntıdır

LaDy - avatarı
LaDy
Ziyaretçi
1 Mayıs 2010       Mesaj #2
LaDy - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
rapflz adlı kullanıcıdan alıntı

Bir dosyayı açmak için çift tıklattığınızda, Windows XP, dosya adı uzantısını denetler. Windows XP dosya adı uzantısını tanırsa, dosyayı bu dosya adı uzantısıyla ilişkilendirilmiş programda açar.

Sponsorlu Bağlantılar
Ancak tanınan dosya adı uzantılarıyla ilişkilendirilmiş programı değiştirerek, Windows XP'nin bu uzantıya sahip olan tüm dosyaları yeni ilişkilendirilen programla açmasını sağlayabilirsiniz. Bu makalede, bu dosya ilişkilendirmelerinin nasıl değiştirileceği açıklanmaktadır.

Makalede ayrıca Windows XP'nin tanımadığı bir dosya adı uzantısının belirli bir programla nasıl ilişkilendirileceği açıklanmaktadır. Windows XP bir dosya adı uzantısını tanımıyorsa aşağıdaki iletiyi alırsınız:Windows şu dosyayı açamıyor:

dosyanın adı

Windows'un bu dosyayı açması için, dosyayı açma işleminde kullanmak istediğiniz programı bilmesi gerekiyor.

Bu iletiyi alırsanız, sorunu çözmek için doğrudan "İlişkilendirilmemiş dosya türleri için dosya ilişkilendirmeleri oluşturma" bölümüne gidebilirsiniz.

Notlar
  • Dosya adı uzantısı olmayan veya .exe, .com ya da .bat uzantılı bir dosya için bu yöntemi kullanamazsınız.
  • Windows'un belirli türde bir dosyayı açmak için kullandığı programı değiştirirseniz ve bu program ilgili dosyadaki veri türleri için tasarlanmamışsa dosya bu programda düzgün görüntülenmeyebilir. Güvenli olması açısından, gerekirse ayarlarınızı geri alabilmek için, Windows'un bu dosya türünü açmak için daha önce kullandığı programın adını not alın.
Dosyayı çift tıklattığınızda başlatılacak programı değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:
  2. Windows'un seçtiğiniz programda açmasını istediğiniz dosya türünü içeren bir klasörü tıklatın.
  3. Dosyayı sağ tıklatın ve bilgisayarınızda yüklü olan programlara bağlı olarak aşağıdaki adımlardan birini tamamlayın:
    • Birlikte Aç'ın üzerine gelin ve istediğiniz programı seçmek için Program Seç'i tıklatın.
  4. Birlikte Aç iletişim kutusu görüntülenir. Bu dosya türü için kullanmak istediğiniz programı seçmek üzere aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
    • Gözat'ı tıklatın, kullanmak istediğiniz programı bulup tıklatın ve sonra da 'ı tıklatın.
    • Kullanmak istediğiniz programı Internet'te aramak için Uygun programı Web'de ara seçeneğini tıklatın.
  5. Bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili programı kullan onay kutusu henüz seçili değilse onay kutusunu tıklatıp seçin.
  6. Tamam'ı tıklatın.

Not Windows XP bundan sonra bu dosya adı uzantısına sahip olan tüm dosyaları seçtiğiniz programda açacaktır. Bunu değiştirmek için, bu adımları yeniden uygulayarak bu dosya adı uzantısıyla farklı bir programı ilişkilendirmelisiniz.
Alıntıdır

rapflz - avatarı
rapflz
Ziyaretçi
1 Mayıs 2010       Mesaj #3
rapflz - avatarı
Ziyaretçi
windows xp değil. windows 7 home premium. bilgisayarımdaki hiçbir dosya ve program açılmıyor neye tıklasam media center açılıyor.hiçbişeyi kullanamıyorum..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ekim 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
laptopumda hangi programı açmak istesem karşıma hep windows media center çıkıyor ve programlarımı açıp kullanamıyorum..bunu ortadan nasıl kaldırabilirim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Aralık 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
AYNI PROBLEM BENDE DE VAR NE YAPMAMIZ GEREKIYOR??
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Şubat 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
windows media center programını kldırın progtram ekle kladırdan sorun düzelir.Bendede akrobat açılıyordu ben akrobatı kaldırdım.Fakat yükleyince tekrar aynı sorun oluyor bilgilerinize
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Şubat 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar aynı sorun benimde başıma geldi.Biraz araştırma yaptıktan sonra dosya ilişkilendirmesi yanlış olan uzantıya göre fix dosyaları çalıştırarak sorunu düzeltebiliyoruz.Örnek olarak bendeki problem kısayol dosyalarındaydı *.lnk uzantılı dosyalarım internet explorer ile açılmaya çalışıp sonsuz bir döngüye giriyordu. lnk-fix adlı bir kayıt dosyası kullanarak bu sorunu düzelttim. Aşağıdaki sitede sorun yaşadığınız uzantıya göre verilmiş fix dosyaları mevcut.İhtiyacınız olan fix dosyasını çalıştırıp bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterli.Herkese kolay gelsin...

Link: Windows 7 Dosyalar Başka Programla Açılıyor | Somut . N E T
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Nisan 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben fotoğraf makinamla bir kaç resim çektim dosya uzantısı '' KDC Dosyası (.KDC)'' .İlk olarak üzerindeki şekil bilinmeyen bildiğimiz klasik görünümdeydi.Listeden photoshopu seçtim ''Bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili programı kullan'' butonundaki işareti kaldırmayı unuttum ve tamam dedim.Dosya hem açılmıyor hemde görünümü (simgesi değişti) bozuldu.En baştaki haline nasıl dönderirim.
asla_asla_deme - avatarı
asla_asla_deme
VIP Never Say Never Agaın
15 Nisan 2011       Mesaj #9
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
Alıntı
LaDy adlı kullanıcıdan alıntı

dosyanın adı

Notlar

6. Tamam'ı tıklatın.

Alıntıdır

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Ben fotoğraf makinamla bir kaç resim çektim dosya uzantısı '' KDC Dosyası (.KDC)'' .İlk olarak üzerindeki şekil bilinmeyen bildiğimiz klasik görünümdeydi.Listeden photoshopu seçtim ''Bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili programı kullan'' butonundaki işareti kaldırmayı unuttum ve tamam dedim.Dosya hem açılmıyor hemde görünümü (simgesi değişti) bozuldu.En baştaki haline nasıl dönderirim.

.
Şeytan Yaşamak İçin Her Şeyi Yapar....
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Kasım 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
windows 7 kullanıyorum bütün simgeler aynı oldu bilinmeyen bir dosya türünü internet exploler ile birlikte aç dedim ve masa üstündeki programlar da dahil olmak üzere tüm programlar internet exploler oldu. Acil yardıma ihtiyacım var bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Ne yapacağımı bilmiyorum...