Arama

Psikolog olmak için hangi okulları okumak gerekir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 24 Ocak 2017 Gösterim: 222.592 Cevap: 7
dbm95 - avatarı
dbm95
Ziyaretçi
2 Mayıs 2006       Mesaj #1
dbm95 - avatarı
Ziyaretçi
Psikolog olmak istiyorum hangi derslere ve bölüme gitmem gerekiyor lise 1 öğrencisiyim yardım eder misiniz?
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
Psikolog olabilmek için, çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin "Psikoloji" bölümünden mezun olmak gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar
Lise ve dengi okul mezunu olmak, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Eşit Ağırlık (EA)” puanı ile psikoloji bölümünü kazanmak gerekmektedir.

Önce orta eğitimin tamamlaması ardından üniversite sınavına girerek ilgili bölümün kazanılması gerekmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin "Psikoloji" bölümlerinde verilmektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Psikoloji bölümü mezunları Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda Psikoloji Öğretmeni olabilirler.
Psikologlar; hastane, poliklinik ve ruh sağlığı merkezlerinde, çocuk yuvalarında, kreş ve huzurevlerinde, okullarda ve ıslahevlerinde, kitle iletişimi ile ilgili kurum ve kuruluşlarda, propaganda ve kamuoyu araştırma merkezlerinde çalışabilirler.

MESLEKTE İLERLEME
- Psikologlar, eğitimlerine devam ederek akademik kariyer edinmeye yönelebilirler,
- Psikologlar, lisansüstü eğitim yaparak klinik veya deneysel danışmanlık, eğitimsel, endüstriyel psikoloji vb.alanlardan birinde uzmanlaşabilirler,
- Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda, uzmanlık alanları, tecrübeleri, kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilirler
Psikoloji bölümü taban puanları
Alıntıdaki Ek 25652

Son düzenleyen perlina; 24 Ocak 2017 16:32
Pollyanna - avatarı
Pollyanna
Ziyaretçi
3 Ekim 2006       Mesaj #2
Pollyanna - avatarı
Ziyaretçi

PSİKOLOG

TANIM
İnsan ve hayvan davranışlarının yapı ve süreçlerini, gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen, davranış bozukluklarının ve gelişim sorunlarının teşhis ve tedavisi yönünde faaliyetlerde bulunan kişidir.

Sponsorlu Bağlantılar

GÖREVLER

- İnsanlarda görülen normal ve normal dışı davranışları; düşünme, öğrenme, duygu ve heyecan gibi insanın psikolojik süreçlerini inceler,
- İnsan ve hayvan davranışlarının fizyolojik nedenleri konusunda araştırmalar yapar,
- İleri derecede davranış bozukluklarının tanı ve tedavisine yönelik çalışmalarda (psikoterapi) bulunur. Hafif uyum sorunlarının çözümlenmesine yönelik danışmanlık yapar,
- Genel olarak psikolojik gereksinimleri ve sorunları saptar. Çözüm yollarını araştırır, - Bireylerin mesleki uyumlarının, kişiler arası iletişim becerilerinin geliştirilmesine çalışır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Çeşitli tipte zeka, yetenek, kişilik testleri, ilgi envanterleri, tutum ölçekleri, görüşme, kayıt tutanakları ve formlar, istatistik tabloları ve anketler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Psikolog olmak isteyenlerin;
-Üst düzeyde genel ve sözel yeteneğe,
- Aritmetik akıl yürütebilme,
- Mantıksal bağlantıları kurabilme,
- Soyut düşünebilme ve düşünceleri söz ve yazı ile ifade edebilme yeteneğine sahip,
- Başkalarının duygularını anlayabilen, başkaları ile iyi iletişim kurabilen,
- Tutarlı, sabırlı, hoşgörülü,
- İşbirliğine açık kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Psikologlar büro, hastane, okul gibi kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışırken öncelikle danışanla (hasta, sorunlu kimseler, öğrenci, işçi, işveren vb.) ve bu kimselerin yakınlarıyla iletişimde bulunurlar. İletişimde bulundukları diğer meslek elemanları çalıştıkları kuruma göre değişir.

Ayrıca, “Psikoloji Bölümü” bölümü mezunları Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda Psikoloji Öğretmeni olabilirler.
Psikologlar; hastane, poliklinik ve ruh sağlığı merkezlerinde, çocuk yuvalarında, kreş ve huzurevlerinde, okullarda ve ıslahevlerinde, kitle iletişimi ile ilgili kurum ve kuruluşlarda, propaganda ve kamuoyu araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Psikoloji Bölümünü bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler. öğretmenliği yapabilirler.

Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin "Psikoloji" bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
İlgili bölüme lise ve dengi okul mezunlarının katılabildiği, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Eşit Ağırlık (EA)” puanı ile öğrenci alınmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

- Eğitim süresi 4 yıldır.
- Eğitim süresince; İstatistiğe Giriş, Çağdaş Psikoloji Akımları, Ruh Sağlığına Giriş, Eğitim Psikolojisi, Motivasyon ve Heyecan, Gelişim Psikolojisi, Sosyal Psikolojiye Giriş, Ruh Sağlığı, Hafıza ve Dikkat, Öğrenme Psikolojisi, Araştırma Yöntem ve Teknikleri ve Psikosomatik Hastalıklar gibi dersler verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

- Psikologlar, eğitimlerine devam ederek akademik kariyer edinmeye yönelebilirler, - Psikologlar, lisansüstü eğitim yaparak klinik veya deneysel danışmanlık, eğitimsel, endüstriyel psikoloji vb.alanlardan birinde uzmanlaşabilirler,
- Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda, uzmanlık alanları, tecrübeleri, kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilirler.

BENZER MESLEKLER:
Psikiyatristlik (ruh tıp doktorluğu), psikolojik danışmanlık.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
- Öğrenciler eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler.
- Psikologlar, işe ilk başladıklarında kamu sektörüne ait kurum ve kuruluşlarda 8.dereceden göreve başlarlar ve sağlık hizmetleri sınıfından ücret alırlar. Tecrübeleri, uzmanlık alanları, işteki pozisyonları ve işletmelerin yapısına göre bu ücrette artış olabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Son düzenleyen Safi; 24 Aralık 2018 01:08
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
15 Aralık 2010       Mesaj #3
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Psikolog olabilmek için, çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin "Psikoloji" bölümünden mezun olmak gerekir.

Lise ve dengi okul mezunu olmak, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Eşit Ağırlık (EA)” puanı ile psikoloji bölümünü kazanmak gerekmektedir.

Önce orta eğitimin tamamlaması ardından üniversite sınavına girerek ilgili bölümün kazanılması gerekmektedir.

Çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin "Psikoloji" bölümlerinde verilmektedir.

Psikoloji bölümü mezunları Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda Psikoloji Öğretmeni olabilirler.
Psikologlar; hastane, poliklinik ve ruh sağlığı merkezlerinde, çocuk yuvalarında, kreş ve huzurevlerinde, okullarda ve ıslahevlerinde, kitle iletişimi ile ilgili kurum ve kuruluşlarda, propaganda ve kamuoyu araştırma merkezlerinde çalışabilirler.

MESLEKTE İLERLEME
- Psikologlar, eğitimlerine devam ederek akademik kariyer edinmeye yönelebilirler,
- Psikologlar, lisansüstü eğitim yaparak klinik veya deneysel danışmanlık, eğitimsel, endüstriyel psikoloji vb.alanlardan birinde uzmanlaşabilirler,
- Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda, uzmanlık alanları, tecrübeleri, kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilirler
Psikoloji bölümü taban puanları
Ad:  tabanpuan.jpg
Gösterim: 17187
Boyut:  94.2 KB
Son düzenleyen perlina; 24 Ocak 2017 16:37
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
kalpsiz - avatarı
kalpsiz
Ziyaretçi
17 Aralık 2010       Mesaj #4
kalpsiz - avatarı
Ziyaretçi
Sürekli sınav sistemi değişiyor. sınava gireceğin dönem dershanelerin danışman departmanlarında ayrıntılı bilgi alabilirsin. şimdi sana vereğimiz cevabın gerçerliliği kalmayabilir. şimdi ki sistemde eşit ağırlık TM çözmen lazım. yani türkç-mat-sosyal-edebyat-felsefe-psikoloji-geometri.
Son düzenleyen perlina; 24 Ocak 2017 16:37
nötrino
Yasaklı
27 Ağustos 2011       Mesaj #5
Yasaklı
Meslek lisesi öğrencileri,kendi alanlarındaki programlara ek puan alarak yerleşebilecekleri gibi;2 aşamalı olarak uygulanan (YGS ve LYS)yeni sınav sistemine göre, sınavın ikinci aşaması olan LYS puanı ile öğrenci alan programlara kendi alanları dışında hangi bölümü tercih etmek istiyorlarsa o alanla ilgili testleri çözerek tercihte bulunabilirler Örneğin psikoloji ya da PDR gibi bölümleri tercih etmek isteyen bir meslek lisesi ya da herhangi bir lise öğrencisi LYS- TM 3 puan türüne göre ağırlıklı yüzdeleri eşit olan,matematik ile Türkçe-edebiyat derslerinde yeterli bir seviyeye gelip,bu testlerle ilgili soruları çözerek ilgili lisans programına yerleşebilir.
Son düzenleyen perlina; 24 Ocak 2017 16:39
sade - avatarı
sade
VIP hazan
12 Kasım 2012       Mesaj #6
sade - avatarı
VIP hazan
Psikolog olmak için ne yapılmalı
İnsanların merak ettikleri bir diğer meslek ise psikologluktur, peki psikolog olmak için ne yapılmalı? Hangi lisede okunmalı? Geçtiğimiz sene düzenlenen katsayı değişikliğinden ötürü artık herkes daha rahat bir şekilde bu bölümü tercih edebiliyor, meslek lisesi olsanız dahi. Peki liseden sonra ne yapmak gerekiyor?
Liseden mezun olduktan sonra herhangi bir üniversitenin fen edebiyat fakültesinde bulunan psikoloji bölümünü kazanmak gerekiyor, alacağınız 4 yıllık eğitimden sonra psikolog unvanıyla mezun oluyorsunuz. Eğer uzman psikolog olmak istiyorsanız da iki yıllık yüksek lisans yapmanız gerekiyor.
Psikologların sadece terapi yapabildiğini ilaç yazamadıklarını hatırlatmak gerekiyor, ilaç yazabilmek istiyorsanız psikiyatr olmanız lazım.
Son düzenleyen perlina; 24 Ocak 2017 16:48

Intersect - avatarı
Intersect
VIP VIP Üye
11 Haziran 2014       Mesaj #7
Intersect - avatarı
VIP VIP Üye
Nasıl psikolog olunur?
Psikolog; İnsan ve hayvan davranışlarının yapı ve süreçlerini, gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen, davranış bozukluklarının ve gelişim sorunlarının teşhis ve tedavisi yönünde faaliyetlerde bulunan kişidir.

Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin “Psikoloji” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
İlgili bölüme lise ve dengi okul mezunlarının katılabildiği, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Eşit Ağırlık (EA)” puanı ile öğrenci alınmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
- Eğitim süresi 4 yıldır.
- Eğitim süresince; İstatistiğe Giriş, Çağdaş Psikoloji Akımları, Ruh Sağlığına Giriş, Eğitim Psikolojisi, Motivasyon ve Heyecan, Gelişim Psikolojisi, Sosyal Psikolojiye Giriş, Ruh Sağlığı, Hafıza ve Dikkat, Öğrenme Psikolojisi, Araştırma Yöntem ve Teknikleri ve Psikosomatik Hastalıklar gibi dersler verilmektedir.
Son düzenleyen perlina; 24 Ocak 2017 16:48
Yok bir şey iyiyim. Sadece ölü olmayı tercih ederdim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ocak 2017       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir Anadolu lisesine gidip TM ya da sayısal seçmen gerekir.Üniversitede ise psikoloji bölümü açan üniversiteye gitmen gerekir.