Arama

Kedimin tüyleri dökülüyor, önlemek için ne yapmalıyım?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Haziran 2015 Gösterim: 2.734 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Mayıs 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kedim 2 aylık sarman.sokaktan on gün önce aldım.veterinere görürüp pire spreyi ve bir kaç ilaçtan sonra eve geldik. anne sütü erken kesidiğinden olsa gerek (ki aslında sıkça süt içirmeye devam ettim ve sütten kesilmesi için çok da erken değildi)bağışıklık sistemi zayıflamış. başında bir bölgede yuvarlak bir şekilde tüyleri dökülmüş.hemen veterinere görütdük. mantarmı uyuzmu bilemeyiz. bunu bilmemiz içinde yapacağımız tesleri bünyesi kaldırmaz çok küçük,aşılar içinde çok kü.ük ,banyolar içinde çok kçük dedi. ancak bağışıklık sistemini güçlendirebiliriz dedi. iğne oldu. ve bir merhem yazdı.önümüzdeki hafta ve sonraki hafta iki iğnesi daha var. bugün veterinerden geldiğimizde merhemi sürerken başında koca bir bölgenin daha ve daha sonra yanağında bir bölgenin daha tüysüz kaldığını farkettik. okuduklarıma göre kesinlikle mantar ve çok hızlı yayılıyor. ne yapmalıyım .çok ama çok korkuyorum.beklemk çok can sıkıcı.
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Kedilerde Mantar ve Uyuz Hastalığı

Sponsorlu Bağlantılar
Yavru kedicikler 5-6 haftalık olduklarında sütten kesilmiş olurlar Anne sütüyle beslenen kediciklerin dirençleri,bağışıklık sistemleri daha kuvvetlidir Kediniz 2 aylık olduğuna göre sütten kesilme süresini 1-2 hafta kadar aşmış görünüyordur Ama on gün önce almışsınız sokaktan bu süre zarfında anne sütüyle ne kadar beslendiğini hangi aşamalardan geçtiğini ve zayıf düşmesinin nedenlerini bilemezsiniz o nedenle Siz kedinizin direnç kazanabilmesi için verilen aşıları yaptırın mikrop kapmamasına ve beslenmesine de dikkat edin (Anne sütünün tam olarak yerini tutamasa da o düzeyde vitamin içeren ve direnç kazandıran mamalar ile kediciği besleyebilirsiniz) Ayrıca uzmanların yaptıkları açıklamalara göre;

Tüy dökülmesinin yanında,deride kızarıklık ve yavru kedicikte şiddetli bir şekilde kaşıntı var ise bu uyuz hastalığının belirtisidir tüy dökülmesi ile beraber Kaşıntı yok ise büyük bir ihtimalle mantar hastalığıdır Mantar hastalığında ,tüylerin döküldüğü yerlerde yuvarlak şekilde belirgin boşluklar oluşur nerdeyse hiç tüy kalmaz o bölgede .

Uyuz hastalığı için veterinerlerin önerdikleri bazı antiparaziter ilaçlar vardır Ancak bu ilaçların uygulama işlemini kendiniz yapmayın mutlaka uzman bir veterinere yaptırın Mantar hastalığında ise veterinerler tarafından verilen; kremler(merhem), bazı ilaçlar ve mantar aşılarıyla tedavi yapılır Mantar hastalığı bulunan kediciklerin bulunduğu ortamlar mutlaka temiz olmalıdır.Bu ayrıntılara dikkat edip,veteriner kontrolünde tedaviye devam ederseniz,inşallah yavru kedicik en kısa zamanda iyileşecektir.

nötrino
Yasaklı
8 Mayıs 2010       Mesaj #2
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kedilerde Mantar ve Uyuz Hastalığı

Sponsorlu Bağlantılar
Yavru kedicikler 5-6 haftalık olduklarında sütten kesilmiş olurlar Anne sütüyle beslenen kediciklerin dirençleri,bağışıklık sistemleri daha kuvvetlidir Kediniz 2 aylık olduğuna göre sütten kesilme süresini 1-2 hafta kadar aşmış görünüyordur Ama on gün önce almışsınız sokaktan bu süre zarfında anne sütüyle ne kadar beslendiğini hangi aşamalardan geçtiğini ve zayıf düşmesinin nedenlerini bilemezsiniz o nedenle Siz kedinizin direnç kazanabilmesi için verilen aşıları yaptırın mikrop kapmamasına ve beslenmesine de dikkat edin (Anne sütünün tam olarak yerini tutamasa da o düzeyde vitamin içeren ve direnç kazandıran mamalar ile kediciği besleyebilirsiniz) Ayrıca uzmanların yaptıkları açıklamalara göre;

Tüy dökülmesinin yanında,deride kızarıklık ve yavru kedicikte şiddetli bir şekilde kaşıntı var ise bu uyuz hastalığının belirtisidir tüy dökülmesi ile beraber Kaşıntı yok ise büyük bir ihtimalle mantar hastalığıdır Mantar hastalığında ,tüylerin döküldüğü yerlerde yuvarlak şekilde belirgin boşluklar oluşur nerdeyse hiç tüy kalmaz o bölgede .

Uyuz hastalığı için veterinerlerin önerdikleri bazı antiparaziter ilaçlar vardır Ancak bu ilaçların uygulama işlemini kendiniz yapmayın mutlaka uzman bir veterinere yaptırın Mantar hastalığında ise veterinerler tarafından verilen; kremler(merhem), bazı ilaçlar ve mantar aşılarıyla tedavi yapılır Mantar hastalığı bulunan kediciklerin bulunduğu ortamlar mutlaka temiz olmalıdır.Bu ayrıntılara dikkat edip,veteriner kontrolünde tedaviye devam ederseniz,inşallah yavru kedicik en kısa zamanda iyileşecektir.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Haziran 2015       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hocam benim 1 buçuk yaşında kedim var sürekli dışarı çıktığı için kısırlaştırmadık aşıları da yok şu bir aydır kafasında kuru bir yara var o yaranın olduğu kısımda tüyler döküldü ve belli ki kaşınıyor sanırım mantar gibi bişey. Bir de vücudunda kuyruk altı bacak arkası gövde boyun kısımlarında tüy dökülmesi kızarıklık kaşıntı ve deride kabarcıklar var. Bu iki rahatsızlık için bana epey bi miktarda tedavi parası çıkardılar. Evde tedavi edebilmemin bir yolu yok mu? ya da kesinlikle işe yarar diye önerebileceğiniz ilaçlar var mı? ACİL CEVAPLANIRSA ERKEN BİŞEYLER YAPIP ARESİ KURTARMAK İSTİYORUM O HİÇ MUTLU DEĞİL BU DURUMDAN.