Arama

Daire bir çokgen midir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Mart 2013 Gösterim: 13.967 Cevap: 10
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Mayıs 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE]daire bir cokgen midir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum[/QUO
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
[QUOTE=Misafir;1774454]
Alıntı

daire bir cokgen midir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum[/QUO

Bir daire, tabanları nokta haline gelmiş düzgün bir çokgen demektir. Çokgenlerin yüzölçümlerini bulmak için, her çokgenin yükseldiğini tabanı ile çarpıp ikiye bölmemiz, çıkan sayıyı da, çokgen sayısı ile çarpmamız gerekti.

Sponsorlu Bağlantılar
Bir dairede, çokgenlerin yüksekliği yarıçap »tabanlarının toplamı da çember olduğuna göre, bir dairenin alanı, çemberin yarıçapla çarpımının ikiye bölünmesine eşit oluyor demektir. Bunu formül şeklinde yazalım: Dairenin alanı =çember x yarıçap
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
11 Mayıs 2010       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
[QUOTE=Misafir;1774454]
Alıntı

Bir daire, tabanları nokta haline gelmiş düzgün bir çokgen demektir. Çokgenlerin yüzölçümlerini bulmak için, her çokgenin yükseldiğini tabanı ile çarpıp ikiye bölmemiz, çıkan sayıyı da, çokgen sayısı ile çarpmamız gerekti.

Sponsorlu Bağlantılar
Bir dairede, çokgenlerin yüksekliği yarıçap »tabanlarının toplamı da çember olduğuna göre, bir dairenin alanı, çemberin yarıçapla çarpımının ikiye bölünmesine eşit oluyor demektir. Bunu formül şeklinde yazalım: Dairenin alanı =çember x yarıçap
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Mayıs 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yani daire bir çokgendir değil mi?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Kasım 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hayır,daire bir düzgün çokgendir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Eylül 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
anlamadım ödevim yarına düzgün yazın nolur sunuz Msn Sad şimdi çokgen mi değil mi yok sa düzgün çokgen mi ??? 5. sınıf sorusu mu şimdi bu ya Msn Sad(((
zeka09 - avatarı
zeka09
Ziyaretçi
19 Eylül 2012       Mesaj #6
zeka09 - avatarı
Ziyaretçi

Kaynak: Daire bir çokgen midir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Ekim 2012       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

yani daire bir çokgendir değil mi?

Evet sanırım bir çokgen ama gende düzgün çokgen yazın...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ocak 2013       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben matemetik dersinde bir çokgenin iç açısını hesaplamayı öğrendim ve bunu 1.000.000.000 genin üzeründe denedim ne oldu dersiniz bakın nasıl hesaplanıyor (n-2)x180/n
n = çemberin köşe sayısı 1.000.000.000 ın üstüne yapalım (1.000.000.000-2)x180/2 = 179,99999964 sizce bu bir çokgenin bir iç açısı olabilirmi bir bütünler açı 180 derecedir 180 dereceyi herkes bilir dün düz ____ bunun gibi 179,99999964 180 e çok yakın gerisini siz düşünün bu çok büyük bir çemberdir benim düşüncem
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Şubat 2013       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çember ve daire bir çokgen değildir.
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
8 Şubat 2013       Mesaj #10
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
[QUOTE=Misafir;1774454]
Alıntı

daire bir çokgen değildir.çokgenler ikişerli doğruların birbirleriyle kesişmesiyle oluşur,oluşturdukları kenar sayılarıyla isimlendirilir.daire ise sonsuz tek bir doğrudan oluşmaktadır.