PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Reboot and select proper boot device hatası ve çözümü nedir?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir11:37, 21 Mayıs 2010 
yeni aldığım bilgiseyardan böle sorunlar geliyor şimdi kullandığım bilgiseyar eski bilgiseyarım neyse
bilgiseyarımı açarken bu hata çıkıyor herkez biosa girindiyor ama ben del e basınca biyere giriyor orda bilgiseyarın ayarları var ve onların sölediği yerleryok orda zaman advanced boot tool ve exit var ( exit olduğundan emin değilim ama ordan çıkmak için kullanılan bi sekme ) onların dediği biosu bulamıyorum.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • boot and select proper boot device
  • boot device and press a key
  • onyukleme aygiti nedir
Cevap
Misafir11:48, 21 Mayıs 2010 
bilgiseyarımı açarken bu yazıyı alıyorum reboot and select proper Boot device herkez biosa gir diyorama biosa girmiyor bi mavi yere giriyor orda zaman ayarları advanced boot tools ve exit var ( exit olduğundan emin değilim ) ne yapacağımı şaşırdım
Cevap
Misafir12:16, 21 Mayıs 2010 
advancedde bios advanced yok başka seçenekler var seçenekleri sayıyorum : JumperFree Configuration , USB Configuration, CPU Configuration, Chipset , Onboard Devices ,Configuration, PCIPnP SEÇENEKLERİ VAR
Cevap
KaNKaWaReZ12:17, 21 Mayıs 2010 
Sorunları Aşağıdaki Yöntemleri Deneyiniz..


1. Başlat / Çalıştır / Msconfig Yazın Açılan Pencerede "Tüm Önyükleme Yolları Denetle" Seçip Uygulayın Ve Tamam Diyin Bilgisayarı Yeniden Başlatın.


2.
Bugün “Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press any key” sorunundan, hatasından bahsetmek istiyorum. Bilgisayar açılırken siyah bir arkaplanda beyaz bir yazıyla bu hatayı alırsınız. Herhangi bir tuşa bastığınızda yine bu hatayı verir alt alta ekran bu mesajla dolar.
Öncelikle hatanın çevirisini yapacak olursak, karşılığı: “ Önyükleme yapın ve önyükleme aygıtını seçin veya seçilen önyükleme aygıtına önyükleme medya(CD, DVD) aracı ekleyin ve bir tuşa basın. ” dır.
Resmi internetten buldum. Görüldüğü gibi any key yerine a key de yazabilir. A key demek A’ya basın demek değildir. Bir tuşa basın demektir.
Gelelim bu sorunu nasıl çözeceğimize. Hatadan da anlaşılacağı üzere bilgisayarınız HDD’yi göremediği için başlatılmamaktadır.
1) Öncelikle BIOS ayarlarınıza bakmanız doğru olur. Bilgisayar açılırken DEL tuşuna bastığınızda BIOS ayarlarına yönlendirilirsiniz. Advanced BIOS Features kısmına girin ve aşağıdaki resme yakın bir menü gelecektir. Farklı olma ihtimali vardır. First Boot Device yani birinci önyükleme aygıtı olarak Hard Disk yaparsınız. Kaydedip çıkarsınız, bilgisyarınız yeniden başlar.
Eğer zaten HDD seçili ise 2. yönteme bakınız.
2) 1. yöntemde size yarar bir şey bulamadıysanız, 2. yöntem %80 probleminizi çözecektir. Bilgisayar ilk HDD’yi görmesine rağmen HDD’yi başlatamıyorsa HDD’de sorun vardır. Sorun donanımsaldır. Kasayı açmanızı veya açtırmanızı ve bağlantıları kontrol etmenizi tavsiye ederim. Temazsızlık, bağlantı hataları vb. gibi problemlerden kaynaklanabilir. Öncelikle harddisk bağlantılarını kontrol edin. Kasanın içini açmışken temizlik yapmanızı da öneririm. Tozunu alın, yıkayın falan demiyorum ha! 2 kere bu sorunla karşılaştıysam ikisinde de temazsızlık vardı. Temazsızlık var ise kablonuzu değiştirmelisiniz. Değiştirdiğinizde yine aynı hatayı alıyorsanız %90 HDD niz bozuk, %10 ihtimal de HDD’nizin anakartınıza bağlı olduğu Sata/ide kanalı bozuktur. Kanalı değiştirmeyi de deneyebilirsiniz.
Bu hatayı aldığınız sürece format atmanız da mümkün değildir. Çünkü bir önyükleme aracı başlatılamıyor demektir. Bu durumda Windows da başlatılmaz. Bu da büyük ölçüde son söylediğim yöntemi doğruluyor.
Kasayı daha önce açmadıysanız, açmayı denemenizi tavsiye etmiyorum. Profesyonel birisi yanınızda olsun! Hem açmayı öğrenirsiniz
>Kaynak<


Sorun Çözülmediyse Tekrar Yorumu Belirtin.
Cevap
Misafir12:24, 21 Mayıs 2010 
bende advanced bios features yok
Cevap
KaNKaWaReZ12:26, 21 Mayıs 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
bende advanced bios features yok
Anakartınız Marka Modeli Yazar mısın ?
Cevap
Misafir12:30, 21 Mayıs 2010 
bilgiseyardan pek anlamam anakartımın modelinin nerde yazdığını sölerseniz hemen gerekeni yapar bulurum
Cevap
Misafir12:42, 21 Mayıs 2010 
bu olabilirmi PentiumDual-CORE CPU E5200 E 2. 50G
Cevap
KaNKaWaReZ12:44, 21 Mayıs 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
bilgiseyardan pek anlamam anakartımın modelinin nerde yazdığını sölerseniz hemen gerekeni yapar bulurum
Buradan Yazılımı İndirin >> CPU-Z 1.54


Ekran Görüntüsü;

Manufacturer: Anakart Üreticisi
Chipset: Marka/ModelMisafir adlı kullanıcıdan alıntı:
bu olabilirmi PentiumDual-CORE CPU E5200 E 2. 50G
Bahsettiğiniz İşlemci.
Cevap
Misafir12:47, 21 Mayıs 2010 
bu küçük leptopun gerçek bilgiseyarım bozuldu ona giremiyorum hata verdiği yerde kalıyor ben masaüstüne kadar girebilsem konu açarmıydım verdiğin programı nasııl indirim
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
'Disk boot failure ınsert system disk and press enter' hatasının çözümü nedir?
Facebook'a giriş yaptığımda "name new device" uyarısı geliyor, sorun ve çözümü nedir?
ZSMCSNAP hatası ve çözümü nedir?
0xc0150002 hatası ve çözümü nedir?
NLTDR hatası ve çözümü nedir?