Arama

Beyinde görülen kistlerin riski nedir, nasıl tedavi edilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Ocak 2012 Gösterim: 197.825 Cevap: 11
Misafir tt - avatarı
Misafir tt
Ziyaretçi
21 Mayıs 2010       Mesaj #1
Misafir tt - avatarı
Ziyaretçi
annemde 12 mm çapında kist görüldü.dr çok buyuk deil sadece 6 ayda bir kontrole gelmeli dedi.ama ben yinnede korkuyorum acaba kotü birşey olurmu yada allah korusun buyurmu kist?
EN İYİ CEVABI biruni verdi
kist türü vaka'lar doktor kontrolünde olması çok iyi.
siz en iyisini yapıyosunuz.
Sponsorlu Bağlantılar

ameliyat yapmıyosa doktorlar; tedavi ile düzelecek gibi gözüküyo.

destek için; Meg-Epa
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
biruni - avatarı
biruni
VIP Önce Sağlık
21 Mayıs 2010       Mesaj #2
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
kist türü vaka'lar doktor kontrolünde olması çok iyi.
siz en iyisini yapıyosunuz.
Sponsorlu Bağlantılar

ameliyat yapmıyosa doktorlar; tedavi ile düzelecek gibi gözüküyo.

destek için; Meg-Epa
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Düşüncene katılmam şart değil, düşünceni anlatman için savaşırım...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Temmuz 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
annemde 1.5 cnm kadar kist cıktı . kist beyınde oldugu ıcın amelıyat yapmanın cok riskli oldugunu soyledıler.Eger büyürse kansere yol açarmıs.
Sıkıntıdan ve stresten oldugunu soyleyen doktor bu tur seylerden uzak dursun dedi. Ne yapmalıyız ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ağustos 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE]beyin kisti nedir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum.bilgilendrirseniz sevinrim şimdiden tşk.ederiorum
RivaN - avatarı
RivaN
Ziyaretçi
25 Ağustos 2010       Mesaj #5
RivaN - avatarı
Ziyaretçi
Yetişkin kişilerdeki beyindeki kistler genelde iyi huyludurlar ve pek büyümeyi sevmezler. Büyüme çağındaki kişilerdeyse beyinle birlikte büyüme riski her zaman vardır, bir iyilik yapıp beyin büyürken kendiliğinden küçüldüklerine de şahit olmuşumdur ama bu nadirdir. Kist olması nedeniyle çok korkmayın, 6 ay sonra çekilecek olan kontrastlı beyin MR görüntülemesinde durumun ne yöne gidebileceği daha iyi belli olur. Geçmiş olsun.

buradan verilebilecek net bilgi ancak bu kadar olabilir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Temmuz 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
beynımde 6/7 mm çapında kist oldugu soylendı ve nöroloji nüşorolojiye sevk ettı fakat korktum gıtmedım.bu olay 5 ay önce oldu ve bır daha doktora gıtmedım.sızce ne yapmalıyım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Temmuz 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bugün başımda bir kist olduğunu öğrendim çok telaşlandım acaba bana bu konuda yardımcı olur musunuz birde boynumda 3 tane fıtık belirlendi. BEYİN MR SONUCUM: Supratentorial düzeyde;sol lateral temporo-oksipital gyrus posteriorumdeki kortiko-subkortikal nöral parankimi 16-18mm lik alanda tutan ince gliotik FLAİR hiperintensite hattı ile keskin sınırlanan fokal gyral hafif kalınlaşma7kabalaşma tek taraflı olarak gözlenmektedir.Bu seviye komşuluğundaki subaraknodial mesafede 1-1.5 cm çaplı ince/düzgün cidarlı ve BOS izointens homojen sıvı içerikli lobule kistik formasyon da dikkat çekmektedir. Tarif edilen bu görünüm ve bulgular klinik uyumluluk dahilinde fokal kortikal displazi ile eşlik eden subaraknodial kist/fokal kistik ensefaloamaalzik sekel türü fokal gyro-sulkal gelişimsel partolojileri ilk planda düşündürtmektedir.
Difüzyon ağırlıklı seriler de bu zeminde sitotoksik ödem/akut dönem infarkt lehinde görünüm/bulgu şekillenmektedir
Şimdiden yardımlarınız için tşk ederim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ekim 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
selam bu gün beynimde 50x45 mm büyüklüğünde bir kitle olduğunu öğrendim kitlenin ne olduğuna ilaçlı mr dan sonra karar verecekler ama bu arada merak ediyorum kist ise ne olur tümör ise ne olur kist ise yaşam standartlarımı engellermi ? zaten tümör ise artık gondan sonrasının sonucu 3 aşağı beş yukarı internetten okuduğum kadarıyla cerrahi müdahale
neyse lafı çok dolandırdım eğer kist ise bana bir zararı olurmu ?
yardımcı olursanız sevinirim
bu arada 33 yaşındayım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Aralık 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
S.A.

Beyninde kist olanlar, korkmasin beyin cerrahi ile gorusup fikir almak lazim. Her insan farkli,oldu gibi tedavileri de ayni degil.
7 senedir cok siddetli bas agrisi cekiyordum, shant ameliyati oldum istanbulda( yurt disinda kaliyorum) simdilik iyiyim Allaha sukur.

M.k. Ataturk dedigi gibi, beni Turk doktorlarina emanet edin, inanmasiniz ama avrupa da insan yerine koymuyorlar ,tc de yine ilgi alaka var

Allah sifa versin hepinize,
Ayhan
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Ocak 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
beyindeki kis ölüme neden olurmu