Arama

Askerde kalma koşulları nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Ocak 2017 Gösterim: 90.776 Cevap: 53
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mayıs 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben unıversıte terkım ve askerde kalmak ıstıyorum kalma oranım yuzde kac ve kalmak ıcın ne yapmam gerekıyor en fazla rutbem nereye kadar yukselır oyle bır sansım varmı tabı onuda bılmıyorum sordugum kısıler kalamazsın dıyor cok zor dıyorlar lutfen benı bılgılendırırsenız cok sevınırım sımdıden tesekkur ederım sagolun
EN İYİ CEVABI The Unique verdi
Askerde kalma diye bir şey yok bu uygulama eskilerde kullanılmış askerde kalmak için TSK nın ÖSYM ce yaptığı sınavlarda başarılı olmanız gerekir.
Sponsorlu Bağlantılar
The Unique - avatarı
The Unique
Kayıtlı Üye
27 Mayıs 2010       Mesaj #2
The Unique - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Askerde kalma diye bir şey yok bu uygulama eskilerde kullanılmış askerde kalmak için TSK nın ÖSYM ce yaptığı sınavlarda başarılı olmanız gerekir.
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Bir bildiğim varsa hiç bir şey bilmediğimdir. (:
Breath - avatarı
Breath
Ziyaretçi
11 Haziran 2010       Mesaj #3
Breath - avatarı
Ziyaretçi
Askerde kalmaktan kastınız TSK'da subay yahut astsubay olmak ise ''üniversiteden'' sonra TSK'nın açtığı sözleşmeli subay sınavına başvurmanız gerekmektedir. Bu arada 4 yıllık üniversite mezunu olunca da astsubay olunmaz. Astsubay olmak için ''Astsubay Hazırlama M.Y'' okuluna başvurmak gereklidir ya da sözleşmeli astsubay olmak için yine açılan sınava başvurmanız lazım. Eğer asker olmak istiyorsan liseden sonra - ki şu durumda zaten lise mezunu konumundasınız.- Harp Okullarına ya da Astsubay Meslek Yüksek Okuluna başvurunuz. Bu durumda şansınız üniversiteden sonra subay olma şansından daha yüksektir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Haziran 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
breath ben lise mezunuyum ve astsubay olmak istiyorum 19 yaşındayım ama buseneki astsubaylık sınavını kaçırdım askerlik muayenem gelmiş askewrde olma şansım varmıyada erteletip 21 yaşına kadar girebilirmiyim lütfen yardımcı olurmusun
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Temmuz 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
////üniversite mezunu ya kısa dönem olaraak 6 ay yapar yada 12 ay yedeksubay olarak yapar normal asker 15 ay yapar askerde kalıcı olmak için belli dönemlerde sınavlar acılır onlara girmen kazanman ve mulakattan geçmen lazım geçtikten sonra eğitime alınırsın askerler 3 yılda bir rütbe alır lise mezunu olursan ya uzman cavuş yada astteğmen olablirsin üniversite mezunu olursan subaylıktan başlayabilirsin eğer liseyi askeri okulda okumamışsan bildiğim kadarıyla haş haddinden dolayı en fazla yarbaylığa kadar cıkıyorsun lise mezunu olup astsubay olursan başcavuş olunca emekli olursun uzman cavuş olursan da heralde 7 kademeli uzman cavuşluğa kadar çıkarsın ////

///20 yılda emekli olursun 10 yıl da mecburi çalışırsın istifa hakkın yok. Olsa bile çok büyük tazminat ödüyorsun tsk ya. Ama sen askerlikten gireceksin sanırım sözleşmeli oluyor onlar 3-5 yılda bir yenileniyor sözleşmeler istersençalışırsın istemezsençalışmazsın.
yaşın kaç ve nereden girmek istiyorsun askere askeri liseye mi gideceksin astsubay yüksekokuluna muı yoksa askerlikten geçerek mi?
Ve şunu söyleyeyim askerlikten geçmeler astsubay ve subay olamaz ilk başta. Ama uzman çavuşken sınavları olur kazanırsın astsubay yada subaylığa kadar yolu var ama pek rütbe alamazsın o zamanda ve kazanmak zordur sınavları çok az kişi alırlar ve subaylar harbiyede okumayanlara iyi bakmaz ve genelde binbaşıyken emekli olursun çünkü binbaşılığı anca 42 yaşında falan oluyorsun ama normal bir harbiyeli bunu 32 yaşında olabilyor yani baya dezantajlı olursun ve sözleşmeli girersen eğer genelde doğuda çalışırsın bu yüzden çoğu sözleşmeli bırakır işi. Böyle zor bir meslek katlanabilirsen gir. maaşında 2000 lira üstü olacaktır astsubay k. başçavuş batıda 2600 alıyor. ///
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Temmuz 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
4 yıllık üniv.den sonra askerde hangi dalda görev yapıyoruz..üniv.den sonra kaç yıl askerlik yapılıyor.....üniv.den sonra komando olunabiliniyor muu..???
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Eylül 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kardeşim askerlik yaptığın süre içerisinde bir sınav açılır uzman çavuş ve en az yüksek okul mezunları için ben daha dün genel kurmaydan bir albayla görüştüm lise mezunuyum ve 2002 yılında ben askerdeyken 6 aylık iken sınav açıldı.lise mezunlarıda oluyor dendi ve bende girdim sınava fakat bölükten taburdan ve tugaydan geçen dosyalarım bana ankaradan geri döndü arşiv kağıdı müsbet değildir diye ve bende 8 sene sonra şikayet ettim neden hakkım yendi diye 5 ay önce dilekçe verdim mail attım bana dün döndüler şimdi araştırıyorlar askerdeyken assubay olursan kıdemli yüzbaşıya kadar yükselirsin ben 22 sene subay lojmanlarında kaldım yanılmıyorum babam askerik dairesinden emekli bol şans
ergenekon27 - avatarı
ergenekon27
Ziyaretçi
25 Eylül 2010       Mesaj #8
ergenekon27 - avatarı
Ziyaretçi
ben bişi sorcam ben şimdi lise mezunu olarak askere gitsem ve askerde kalmak istesem hangi rütbelere kadar çıkabilirim.ve sürekli asker olunabiliyormu .uzman çavuş vs..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Kasım 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben 2 yıllık üniversite mezunuyum askeriyede kalma şansın olabilirmi. peki bunun sınavları nasıl oluyor sınavına girmem mi lazım şubat 2011 de askerim şimdiden ne yapmam lazım askerliğimi bitirdikten sonramı kalabilirim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Kasım 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
öncelikle sorularımızı cevaplandırdığız için teşekkür ederiz ben lise meunuyum askerliğimi tecil ettirip bir sene geç gittim şu a askerdeyim tahminimce ben 22 yaşındayken astsubaylık sınavlrı olcak katılma şansım varmı bilgilendirirseniz sevinirim