Arama

Regl görme yaşı nedir?

Güncelleme: 27 Aralık 2015 Gösterim: 2.929 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Mayıs 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben 13 yaşındayım bütün arkadaşlarım oldu ben olmadım sizce kötü bir durum mu ??
+ adet olmak nasıl bir şey ?? ve göğüslerimde çok küçük hatta hiç yok ne yapabilirim?
Sponsorlu Bağlantılar
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
22 Temmuz 2011       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar ben 13 yaşındayım bütün arkadaşlarım oldu ben olmadım sizce kötü bir durum mu ??
+ adet olmak nasıl bir şey ?? ve göğüslerimde çok küçük hatta hiç yok ne yapabilirim?

Ergenlik belirtileri kızlarda 8-13 yaşlar arasında (ortalama 11-11.5 yaş), erkeklerde 9-14 yaşa arasında (ortalama 11.5-12 yaş) başlar. Ergenlik belirtilerinin başlaması ve ilerlemesi kızlar ve erkekler arasında farklılık gösterir. Genel olarak ergenlik kızlarda memelerin, erkeklerde testislerin (yumurtalıkların) büyümesi ile başlar. Kızların %15’inde ilk bulgu genital bölgede kıllanma, nadiren de adet kanamasının başlaması olabilir. Erkeklerde testis büyümesini farketmek zor olduğundan genital kıllanmanın ilerlemesi ile ergenlik değerlendirilir.
Sponsorlu Bağlantılar

Ergenliğin geç başlaması ne demektir ?
Cevap: Ergenliğin kızlarda 13, erkeklerde 14 yaş tamamlandığı halde başlamaması durumunda gecikmiş ergenlikten sözedilir. Ergenlik gecikmesi erken ergenliğin tersine erkek çocuklarında sık görülür. Ergenlik gecikmesi olduğunda bu durum ya geçicidir ( bir süre sonra ergenlik kendiliğinden başlayacaktır) ya da kalıcı bir bozukluk söz konusudur. Kalıcı bozukluk olduğunda HİPOGONADİZM’den sözedilir. Kızlarda 16 yaşına kadar adet kanaması olmamışsa mutlaka kalıcı bir bozukluk vardır. Bu nedenle kızlardaki ergenlik gecikmesi ciddiye alınmalı ve mutlaka çocuk endokrinolojisi uzmanlarına başvurulmalıdır.

Erkeklerdeki ergenlik gecikmesi ile birlikte boy kısalığı da vardır ve genellikle geçici özelliktedir. Bu çocukların kemik yaşları geridir, bu nedenle de büyüme basamaklarını geriden çıkarlar ve ergenliğe geç girerler. Bu çocukların yakın akrabalarında da benzer sorunlar vardır. Ergenlik gecikmesi olan erkek çocukların büyüme ile uğraşan hekimler tarafından izlenmesi gereklidir.

Ergenlik gecikmesi olan erkek çocukları ne zaman tedavi edilmelidir ?
Cevap: Erkek çocuklarda ergenlik gecikmesi sık olmayarak kalıcı bir bozukluğun sonucu olabilir. Bu nedenle 14 yaşını geçtiği halde ergenlik belirtileri başalmayan çocuklarda bazı hormonal tetkikler yapılır ve kemik yaşları değerlendirilir. Bu tetkikler ile belirli bir neden bulunamayan ve ailesinde ergenlik gecikmesi olan çocuklara bir süre erkeklik hormonu (testesteron) verilmesi gereklidir. Bunun için çocukların kemik yaşlarının en az 12 yaş olmasına dikkat edilmelidir. Bu tadavinin amacı çocukların ergenliğe girmesini hızlandırmaktır. Belli bir süre sonra (3-6 ay) hormon tedavisi kesilir ve çocukların kendiliğinden ergenliğe girmesi beklenir. Böyle bir tedavinin mutlaka çocuk endokrinolojisi uzmanlarınca yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Kaynak

Sen sadece aynasin...
nicely - avatarı
nicely
VIP VIP Üye
22 Temmuz 2011       Mesaj #3
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

9 yaşında adet görenler olabildiği gibi, 15 yaşında hala adetleri başlamamış kızlar da vardır. Bu nedenle ergene arkadaşlarından daha erken yaşta adet görmeye başlamışsa ya da henüz adet görmemişse kaygılanmaması gerek ve göğüsleriniz zamanla gelişir, bazı kişilerde ergenlik çağı geç başlar bu yapısal bir olaydır 16 veya 17 yaşlarda daha adet olmadı iseniz bir doktora görünebilirsiniz ve gerekli açıklamaları daha net almış olursunuz, bence kaygılanmaya gerek yok canım hiç çekinmeden bu konuyu annenize açın ve konuşun çünkü bu gibi konuları paylaşmanızda fayda var anneniz size doğru yolu gösterir ve bilgi verir.Msn Happy
Bu tip konular utanılacak bir konu değil çünkü bilgili olursanız daha iyi olur, kız çocuklarına anneler bu tip konuda yardımcı olmalıdır.
Birbirimize tutundukça ;Bıçakların ucu kapanacak.. ~Smiley9TenderMsn Inlove
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mayıs 2012       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhabalar ben 12 yaşındayım daha adet olmadım.ama altımdan beyaz sıvı akıntı geliyor terli terli arkadaşıma dedim yakında adetin gelicek dedi doğrumu acaba siz kaç yaşınızda adet oldunuz.yazarsanız sevinirim benim ablam 14 yaşında olmuştu heralde bünyeden bünyeye değişir değilmi?bide kıllanmalar ve göğüste büyümelerimde oluyor?normalmidir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Temmuz 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende 13 yaşındayım ve olmadım ama akıntı başlayan her kız regl dönemine adım adım yaklaşıyor demektir.kıllanmalar gayet normal çünkü bütün kızlarda bunlar oluyor...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Aralık 2015       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben 15 yaşındayım ve oldum bende senin gibi düşünüyodum neden olmadım bişey mi var ama herhangi bir korkuya kapılmana gerek yok ailende geç olmuşlarsa sende geç olursun . Göğüslerinin küçüklüğünü adet olduktan sonra hala küçükse doktora gitmeni öneririm yoksa normal bi durum adet olunca herşey yerine oturur daha yaşın küçük göğüslerinin büyümesi için başkalarının büyük olabilir ama onlarda çoğunlukla hormon bozukluğu vardır kafana takma