Arama

Kanda mikrop olması nedir, nasıl tedavi edilir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Haziran 2015 Gösterim: 300.161 Cevap: 24
biruni - avatarı
biruni
VIP Önce Sağlık
3 Eylül 2011       Mesaj #11
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
vucüt iltihap üretebilir.
bazan doktorlar bulmaz, o kadar aramaz.
Sponsorlu Bağlantılar

yine doktor a danışarak propolis kullanmak; denemeye değer.
Düşüncene katılmam şart değil, düşünceni anlatman için savaşırım...
veys - avatarı
veys
Ziyaretçi
4 Eylül 2011       Mesaj #12
veys - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Arkadaşlar size sepsis hakkında bilgi vereceğim;

Sponsorlu Bağlantılar

Sepsis nedir?
Sepsis bir mikrobun kanda, vücut sıvılarında veya dokularda çoğalması sonucunda vücutta oluşan hastalık ve hasar halidir. Sepsis, bakteri, virus ve mantar gibi farklı mikrop türleri ile gelişebilir. Mikrop kan veya komşuluk yoluyla birden fazla organa yayılarak organların normal fonksiyonlarını bozar, hastalık zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmezse şok ve ölümle sonuçlanır.
Çocukluk yaş grubunda özellikle zamanından önce doğan veya doğum kilosu düşük bebeklerde, hastanede uzun süredir tedavi görmekte olanlarda, bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalığı olan bebek ve çocuklarda sepsis gelişmesi daha kolaydır.
Etkenleri ve bulaşma yolları nedir?
Sepsise neden olabilen mikroplar hasta bir insanın öksürük veya aksırık ile havaya yaydığı mikrop içeren damlacıkların sağlıklı kişinin solunum yolundan girmesiyle, temiz olmayan yiyeceklerin yenilmesi veya kirli suların içilmesiyle, kirli eller veya kan yoluyla bulaşabilir. Mikroplar bütünlüğü bozulmuş deriden de vücuda girebilir. Bazı tanı ve tedavi işlemleri (damara kateter takılması, solunum cihazı kullanımı, damardan beslenme gibi) de sepsise zemin hazırlayabilir.
Hastalığın belirtileri nelerdir?
Sepsisin belirtileri hastanın yaşına ve etkilenen organlara göre değişebilir.
• Küçük bebeklerde ateş, vücut sıcaklığında düşüklük, iyi emmeme, huzursuzluk, uykuya meyil, konvülsiyon (havale geçirme), solunum güçlüğü, inleme, sarılık, karın şişliği, karaciğer ve dalakta büyüme, kusma, şok ve kanamalar görülebilir.
• Daha büyük çocuklarda da benzer şekilde kalp, akciğerler, böbrekler, karaciğer, beyin fonksiyonlarının bozulması ile ilişkili belirtiler, elektrolit ve hormon dengelerinde bozulma, kanamalar görülebilir. Hastanın kan basıncı şer, şok ve koma tablosu gelişir.
Sepsis tanısı nasıl konulur?
Sepsis acil tanı ve tedavi gerektirir. Kan, beyin-omurilik sıvısı, idrar gibi vücut sıvılarında mikrobun üretilmesi kesin sepsis tanısı koydurabilir. Ancak çoğu kez mikrop kanda ve diğer vücut sıvılarında üretilemez. Bu durumlarda mikrobun vücutta çoğaldığını dolaylı olarak gösteren kan testleri ve vücuttaki enfeksiyonun şiddetini gösteren kan tetkikleri kısmen yararlı olur. Ancak enfeksiyon ve sepsisin varlığını destekleyen bu tetkikler mikrobun cinsini gösteremez. Röntgen filmleri, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler ile de iltihap odağı saptanmaya çalışılır.
Tedavide neler yapılır?
Sepsis düşünülen hastaların hemen hastaneye yatırılmaları gerekir. Hastalığa yol açma olasılığı olan mikroplara karşı antibiyotikler veya diğer antimikrobiyal ilaçlarla hemen tedaviye başlanmalıdır. Hastanın sıvı-elektrolit ihtiyacının karşılanması, bilinç durumuna göre uygun beslenme yönteminin belirlenerek beslenmesinin devam ettirilmesi, solunumu yeterli değilse oksijen verilmesi veya solunum cihazına bağlanması gerekir. Şok durumunun erken saptanması ve gerektiğinde kalbi güçlendirici ilaçların kullanılması çok önemlidir. Konvülsiyonlar için antikonvülsif tedavi gerekir. Hastada kanamaya meyil veya kanama varsa kanamayı durdurmak veya kanda eksilen maddeleri yerine koymak için kan ve kan ürünleri kullanılmalıdır.
Hastalık nasıl sonuçlanabilir?
Sepsis etkenine ve hastanın bağışıklık sisteminin normal olup olmamasına bağlı olarak hastalık çok ciddi seyredebilir. Normal görevini yapamayan organ sayısı ikiden beşe çıktığında ölüm olasılığı %50’den %100’e çıkmaktadır.
Araştırmamda topladığım bilgiler ve kendi bilgilerim bu kadar...

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ekim 2012       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim kızkardeşim de hastaneye yatırdılar kanında mikrop varmış sizce ne zaman çıkar doktorlar beli degil diyorlar işalah kötü birşey deyildir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Haziran 2013       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba,

Ben 39 yaşında bir beyim yaklaşık 3 aydan beri vücüdümda kabarmalar meydana geliyor. Doktoro gittiğimde ürtiker teşhisi konuldu ve ilaç kullanmaya başladım ilaç kullanmama rağmen ara ara kabarmalar devam etti kabarcıklar kırmızı ortası beyaz şeklinde idi ve kaşınıyorlardı daha sonra İstanbulda daha donanımlı bir hastaneye gittim ve kanımda yüksek oranda mikrop bulunduğu söylendi bir hafta bu ilaçları kullandıktan sonra tekrar gidicem bana konu ile ilgiki yardımcı olabilirmisiniz
Kara Melek - avatarı
Kara Melek
Ziyaretçi
14 Haziran 2013       Mesaj #15
Kara Melek - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba,

Ben 39 yaşında bir beyim yaklaşık 3 aydan beri vücüdümda kabarmalar meydana geliyor. Doktoro gittiğimde ürtiker teşhisi konuldu ve ilaç kullanmaya başladım ilaç kullanmama rağmen ara ara kabarmalar devam etti kabarcıklar kırmızı ortası beyaz şeklinde idi ve kaşınıyorlardı daha sonra İstanbulda daha donanımlı bir hastaneye gittim ve kanımda yüksek oranda mikrop bulunduğu söylendi bir hafta bu ilaçları kullandıktan sonra tekrar gidicem bana konu ile ilgiki yardımcı olabilirmisiniz

Kanımızda mikroplar neden görülür sorununa yanıt vermeden evvel şu soruyu cevaplamamız gerekmektedir. Mikropla kastedilen bakteri midir yoksa virüs mü? Ya da bunların hepsine birden mikrop mu diyeceğiz. Zira kanda virüs görülmesi viral hastalıkları taşıdığımıza ve hatta yakalandığımıza işaret iken, kanda bakteriye rastlanması durumu ise bakteriyel bir takım enfeksiyonlar ile karşı karşıya kaldığımızı gösterir. Öncelikle görülüm sıklığını dikkate alarak kandaki bakteri varlığının nedenlerini kısaca anlatalım.

Bildiğimiz gibi normal şartlarda insan kanında kesinlikle hiçbir mikrop yer almaz. Daha doğrusu kanımız tam manasıyla sterildir. Ancak hastalık durumlarında bakteriler kana karışabilir. Genel olarak kanda bakteri türü mikropların bulunmasına bakteriyemi adı verilmektedir. Bakterinin kana karışması aynı zamanda bakterilerin ürettiği zehirli maddelerin ki biz onlara toksinler adını veriyoruz, kanı zehirlemesine neden olur. Septisemi son derece tehlikeli bir durum olup acil müdahele edilmez ise ölümcül etkileri olabilmektedir.

Bakterilerin kana karışmasına neden olan şey, genelde pnemoni veya menenjit gibi ciddi enfeksiyonlar olabileceği gibi ameliyat esnasında bağırsak ve mide zarının yırtılması da kana mikropların karışmasına neden olabilir. Mide ve bağırsak yırtılmasına neden olabilecek ülserler de kana mikrropların bulaşmasına yol açabilir. Ayrıca iğne kullanan uyuşturucu bağımlılarında atardamarların veya toplardamarların çatlatması veya yırtması da damarlara mikrop girmesine yol açabilir. Bakteriyeminin çeşitli yan etkileri ve zararlı sonuçları olabilir.
Bakterilere tepki veren bağışıklık yanıtı, sepsis (kan zehirlenmesi) ve septik şok, gibi ölüm riski taşıyan rahatsızlıklara neden neden olabilir. Bakteriler kan yoluyla vücudun en ücra köşelerine ve değişik organlarına yayılma yeteneğine sahiptirler. Bu da hastalığın tüm vücuda yayılması anlamına gelir.Kanda görülen mikropların tedavisi genellikle antibiyotik lerle yapılmaktadır.

Virüsler de bakteriler gibi organizmada yayılmak için kan veya lenf yolunu kullanırlar. Virüslerin toksin salgılama yetenekleri olmadığı için kanda septik şok veya septisemi oluşturma riski yoktur.

Kaynak
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ekim 2013       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Misafir;2097588]kanda mikrop çıkması,DE normalde 10.8 normal ama BENDE 18.2 çıktı serum taktılar antibiyotik verdiler 5 gün sonra kontrole gittim ve normale döndü Korkulacak bir şey yok korkmayın moralinizi bozmayın ALLAH şifa versin ...[B
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Kasım 2013       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

benim çocuğum 1.5 yaşında doktor bize kanında mikrop var dedi acaba ölürmü

Bu nasıl bir soru sorma sıstemıdır kardesım Allah evlatladınıza saglık versın Hastenelerımız hekimlerimiz var evde beklemekle olmaz hastaneyye götrün saglıgı ıcın tedavı olmasını saglayın Ölürmü diye soru sorulurmu
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Mayıs 2014       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
annemin dün mide bulantısı nedeniyle doktora gitti ve doktor kanında mikrop var dedi acaba bunun nedeni ne olabilir
yuyu - avatarı
yuyu
Ziyaretçi
1 Temmuz 2014       Mesaj #19
yuyu - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar oğlum 3 yasında bademcikleri var alınması gereken gecen tahlil yaptırdık kanında enfeksiyon var dediler nedir bu korkuyorum bilen varmı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ekim 2014       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kanımda mikrop çıktı yarın hasteneye gitcem nasıl oluyo ya napıyolar ??????