Arama

Kanda mikrop olması nedir, nasıl tedavi edilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Haziran 2015 Gösterim: 300.161 Cevap: 24
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Mayıs 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhabalar benim oğlum 2yaşında hastalandı doktor kanında mıkrop olduğunu söyledi antibiyotik tedavısı uyguladı 3gün sonra öksürük burun akıntısı başladı bu şiddetli öksürüğün mikropla alakası varmıdır ne mikrobu bulaşmış olabılır
EN İYİ CEVABI veys verdi
Arkadaşlar size sepsis hakkında bilgi vereceğim;

Sponsorlu Bağlantılar

Sepsis nedir?
Sepsis bir mikrobun kanda, vücut sıvılarında veya dokularda çoğalması sonucunda vücutta oluşan hastalık ve hasar halidir. Sepsis, bakteri, virus ve mantar gibi farklı mikrop türleri ile gelişebilir. Mikrop kan veya komşuluk yoluyla birden fazla organa yayılarak organların normal fonksiyonlarını bozar, hastalık zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmezse şok ve ölümle sonuçlanır.
Çocukluk yaş grubunda özellikle zamanından önce doğan veya doğum kilosu düşük bebeklerde, hastanede uzun süredir tedavi görmekte olanlarda, bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalığı olan bebek ve çocuklarda sepsis gelişmesi daha kolaydır.
Etkenleri ve bulaşma yolları nedir?
Sepsise neden olabilen mikroplar hasta bir insanın öksürük veya aksırık ile havaya yaydığı mikrop içeren damlacıkların sağlıklı kişinin solunum yolundan girmesiyle, temiz olmayan yiyeceklerin yenilmesi veya kirli suların içilmesiyle, kirli eller veya kan yoluyla bulaşabilir. Mikroplar bütünlüğü bozulmuş deriden de vücuda girebilir. Bazı tanı ve tedavi işlemleri (damara kateter takılması, solunum cihazı kullanımı, damardan beslenme gibi) de sepsise zemin hazırlayabilir.
Hastalığın belirtileri nelerdir?
Sepsisin belirtileri hastanın yaşına ve etkilenen organlara göre değişebilir.
• Küçük bebeklerde ateş, vücut sıcaklığında düşüklük, iyi emmeme, huzursuzluk, uykuya meyil, konvülsiyon (havale geçirme), solunum güçlüğü, inleme, sarılık, karın şişliği, karaciğer ve dalakta büyüme, kusma, şok ve kanamalar görülebilir.
• Daha büyük çocuklarda da benzer şekilde kalp, akciğerler, böbrekler, karaciğer, beyin fonksiyonlarının bozulması ile ilişkili belirtiler, elektrolit ve hormon dengelerinde bozulma, kanamalar görülebilir. Hastanın kan basıncı şer, şok ve koma tablosu gelişir.
Sepsis tanısı nasıl konulur?
Sepsis acil tanı ve tedavi gerektirir. Kan, beyin-omurilik sıvısı, idrar gibi vücut sıvılarında mikrobun üretilmesi kesin sepsis tanısı koydurabilir. Ancak çoğu kez mikrop kanda ve diğer vücut sıvılarında üretilemez. Bu durumlarda mikrobun vücutta çoğaldığını dolaylı olarak gösteren kan testleri ve vücuttaki enfeksiyonun şiddetini gösteren kan tetkikleri kısmen yararlı olur. Ancak enfeksiyon ve sepsisin varlığını destekleyen bu tetkikler mikrobun cinsini gösteremez. Röntgen filmleri, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler ile de iltihap odağı saptanmaya çalışılır.
Tedavide neler yapılır?
Sepsis düşünülen hastaların hemen hastaneye yatırılmaları gerekir. Hastalığa yol açma olasılığı olan mikroplara karşı antibiyotikler veya diğer antimikrobiyal ilaçlarla hemen tedaviye başlanmalıdır. Hastanın sıvı-elektrolit ihtiyacının karşılanması, bilinç durumuna göre uygun beslenme yönteminin belirlenerek beslenmesinin devam ettirilmesi, solunumu yeterli değilse oksijen verilmesi veya solunum cihazına bağlanması gerekir. Şok durumunun erken saptanması ve gerektiğinde kalbi güçlendirici ilaçların kullanılması çok önemlidir. Konvülsiyonlar için antikonvülsif tedavi gerekir. Hastada kanamaya meyil veya kanama varsa kanamayı durdurmak veya kanda eksilen maddeleri yerine koymak için kan ve kan ürünleri kullanılmalıdır.
Hastalık nasıl sonuçlanabilir?
Sepsis etkenine ve hastanın bağışıklık sisteminin normal olup olmamasına bağlı olarak hastalık çok ciddi seyredebilir. Normal görevini yapamayan organ sayısı ikiden beşe çıktığında ölüm olasılığı %50’den %100’e çıkmaktadır.
Araştırmamda topladığım bilgiler ve kendi bilgilerim bu kadar...

_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
29 Mayıs 2010       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

merhabalar benim oğlum 2yaşında hastalandı doktor kanında mıkrop olduğunu söyledi antibiyotik tedavısı uyguladı 3gün sonra öksürük burun akıntısı başladı bu şiddetli öksürüğün mikropla alakası varmıdır ne mikrobu bulaşmış olabılır

Geçmiş olsun diliyorum.
Sağlık konusu ihmal edilecek bir durum değildir. Size tavsiyemiz ilgili doktorunuza başvurmanızdır.
Sponsorlu Bağlantılar

"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Şubat 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim çocuğum 1.5 yaşında doktor bize kanında mikrop var dedi acaba ölürmü
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Mart 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iki hafta once doktor bana da oyle dedi kaninda microp var dedi bugun yine kotuyum vucudum yine kizardi kabardi ve kasinti var ve neden oluyor bilemiyorum Msn Sad(
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Nisan 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
oğlum 2yaşındaşubat ayında ateşli havale geçirdi.20 ğün arayla sürekli ateşleniyortahlillerinde kanında mikrop çıkıyor,ilaçlarla düzeliyor fakat tbir süre sonra tekrarlıyor.01 03 2011<crp 1.17crp< wbc5.7<lenfosit66.1<<<12.04.2011<crp1.8<wbc 18.1< sürekli tahlilleri bu oranda ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Nisan 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ARKADAŞIM ARA ARA BAYILIYOR,KİTLENİYOR VE TİTRİYORDU.DOKTORA GİTTİK ; KANDA MİKROP OLDUĞUNU VE GİDEREK YAYILDIĞINI SÖYLEDİ.ŞUAN YÜKSEK DOZAJDA İKİ İĞNE KARIŞTIRILIP 1 SABAH 1 AKŞAM OLMAK ÜZERE GÜNDE İKİ KEZ ARKADAŞIMA VURULUYOR.BAŞKA HİÇBİR İLACI YOK.SADECE BU İĞNEYLE MİKROP KURUTULMAYA ÇALIŞILIYORMUŞ.ARKADAŞIMDA KANSIZLIKTA VAR.NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK.BU İĞNELER VURULMADIĞI ZAMAN VUCUT DİRENCİ DÜŞÜYOR KÖTÜ OLUYOR.BİZ NE YAPABİLİRİZ.LÜTFEN YARDIM EDİN.NE YEMELİ ,NE İÇMELİ BU DURUMDA BİZİM YAPABİLECEKLERİMİZ NELER???LÜTFEN YARDIM EDİN..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mayıs 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim yaşım 18 kan tahlilinde WBC 10.8 çıktı bu normalmı sizceee
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Mayıs 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kanda mikrop çıkması nda normalde 10.8 normal ama bnde 18.2 çıktı serum taktılar antibiyotik verdiler 5 gün sonra kontrole gittim ve normale döndü korkulacak bir şey yok korkmayın moralinizi bozmayın allah şifa versin ...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Haziran 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba benim kızım 2.5yaşında kanında mikrop çıktı dedi doktor kanda mikrop neden olur crp.78.8 LDH.380 cevap verirseniz sevinirm....
misafir - avatarı
misafir
Ziyaretçi
3 Eylül 2011       Mesaj #10
misafir - avatarı
Ziyaretçi
mide ağrısı mide bulantısı kusma sonucu gece acile doktora gittim doktor kanımda mikrop olduğunu söyledi ve yine mide şişmesi bulantısı kusma var neden oluyor acaba ara ara ağrıda giriyor mideme neden oluyor veya ne gibi bir hastalık sonucu olusabiliyor cevap verirseniz sevinirim...