Arama

Sibirya kurdu bakımı nasıl yapılır, nasıl beslemek gerekir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Ağustos 2018 Gösterim: 99.142 Cevap: 13
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Haziran 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sibirya kurdu bakımı nasıl yapılır, nasıl beslemek gerekir?
EN İYİ CEVABI Breath verdi
Sibirya Kurdu Bakımı
Özgürce koşup oynamayı çok seven bir ırk olduklarından dolayı apartman yaşamı için çok uygun köpekler değildirler. Hava sıcak olmadıkça çok iyi koşu arkadaşıdırlar. Tüylerinin uzun olmamasından dolayı düzenli aralıkla fırçalamak gerekmektedir. Fırçalarken acıtmamaya dikkat ediniz, sinirlenebilirler. Oldukça fazla egzersiz gereksinimleri vardır. Tek başlarına olmayı hiç sevmezler, tek başlarına kaldıklarında etraftaki nesneleri kemirmeye başlayabilirler.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 27 Ağustos 2018 14:50
Breath - avatarı
Breath
Ziyaretçi
12 Haziran 2010       Mesaj #2
Breath - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Sibirya Kurdu Bakımı
Özgürce koşup oynamayı çok seven bir ırk olduklarından dolayı apartman yaşamı için çok uygun köpekler değildirler. Hava sıcak olmadıkça çok iyi koşu arkadaşıdırlar. Tüylerinin uzun olmamasından dolayı düzenli aralıkla fırçalamak gerekmektedir. Fırçalarken acıtmamaya dikkat ediniz, sinirlenebilirler. Oldukça fazla egzersiz gereksinimleri vardır. Tek başlarına olmayı hiç sevmezler, tek başlarına kaldıklarında etraftaki nesneleri kemirmeye başlayabilirler.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 28 Ağustos 2018 18:35
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Temmuz 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bak süt içer tavuk kemiği yer çok oyun ister ve evcildir hızlı koşar hemde koşmayı çok sever yemek verirken ekmek süt ve kemik yer benimki tavuk kemiği yer ama hep tavuk kemiği verilir ona kulube yapılmalıdır. Eğer yanında insan ya da başka köpek yoksa sıkılır ve bişeyler kemirmeye başlar bunun için hep yanında durup onu gezdirmeyeçıkarmalısın ve çok spor yapmak zorundadır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ocak 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yeni alacak arkadaşlar için :
ilk zamanlar süt ile besle ardından süte biraz ekmek içni koyarak ver .5 aylıkken yavaş yavaş yemek ver sana tavsiyem makarna ile sulu bir yemek olur.alışıncada artık bir avuç hazır mama da katarak ver ama mama ile yemeği karıştır çünkü mamayı görünce hep mama ister
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Mart 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaslar benım 4 aylık sibirya kurdum var ona kuçukken et verıyordum ve kulaklarını dıkmıyordu sonradan kalıtelı bır kuru mama kullandım 1 2 haftaya kadar kulaklarını dıktı tavsiyem bebek iken ev yemekleri ve et vermiyin birde sabahları kaynanmış yumurtayı kabuklu bir şekilde verin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Nisan 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yazılanları okudum şok oldum, sibirya kurduna nasıl yumurta verirsiniz. Onlarla bizim vücut yapımız farklıdır, karaciğerlerimiz farklı çalışır onlar yumurtayı hazmedemez yapmayın yazık köpeğe ben iki tanesine bakıyorum imkanın varsa mamayla besle, yok olmuyorsa en azından vitaminlerini eksik etme hem tüyleri sağlıklı olur ve parlar. Ayrıca aşılarını kendi sağlığın için kist; onun sağlığı için kuduz,lyme ve iç/dış parazit aşılarını düzenli yaptır. Baharda geldi kesinlikle kene için ilaç kullan Msn Happy
pusula - avatarı
pusula
Ziyaretçi
20 Şubat 2012       Mesaj #7
pusula - avatarı
Ziyaretçi
Sibirya Kurdu (Siberian Husky) Özellikleri,Karakteri
Sibiryalı Husky güçlü yapılı bir köpektir. Yüzü ve vücudunun altı kısmı beyaz kalan kısımlar kurt grisinden gümüşi griye ya da kum sarısından siyaha değişiklik gösterir. Kahverengi ya da mavi gözlü olabilir. Bir çoğu birbirinden farklı göz rengi ile dikkati çeker. Buz mavisi gözleri ile çok korkutucu ve vahşi bir görünüm sergilesede gayet yumuşak huyludur. Büyük kar ayakkabılarını andıran tüyler patilerini keskin buzlu zemine karşı korur.Kulaklar dik ve yukardan konumludur. Sibiryalı Husky sık, yünsü alt kürk ile yumuşak bir dış kürke sahiptir. -50 / - 60 C 'ye dayanabililir.

Karakteri
Husky'ler kibar, oyuncu, ancak inatçı ve haylazdır. Bu neşeli köpekler kendi ailelerine çok bağlıdırlar. Zeki, sosyal, sakin ve geçinmesi kolay köpeklerdir. Çocuklara karşı sabırlıdırlar. Herkesi sevdiklerinden ve az havladıklarından iyi bir bekçi köpeği değillerdir. Kolay eğitilseler de sadece kendi açılarından bir amacı olan komutlara uyarlar. Eğitim; sabır, tutarlılık ve Arktik bir köpek karakterinin anlaşılması ile mümkündür. Bu köpek fırsatçı olabilir. Hava sıcak olmadığı sürece mükemmel bir koşu arkadaşıdır. Husky tuvalet eğitiminde güçlük çıkarabilir. Bu ırk ulumaya bayılır ve kolay sıkılır. Yanlız kalmaktan nefret ettiğinden eğer bu ırkın sizin için doğru seçim olduğunu düşünüyorsanız iki tane besleyebilirsiniz. Yanlız yaşayan Husky büyük ihtimalle etrafı kemirecektir. Onların kızak köpeği olduğu unutulmamalıdır. Birlikte yetiştirilirse diğer ev hayvanları ile arası iyidir, ancak küçük hayvanları avlayabilir. Husky göründüğünden fazla beslenmeye ihtiyaç duyabilir. Başıboş dolaşma eğilimi vardır.

Yaşam Ortamı
Apartman hayatına uygun değildirler. Husky ev içinde oldukça hareketlidir. Sık kürkleri nedeniyle sıcak iklimlere uygun bir ırk değildir. Bu ırk sürü halinde yaşamayı sever.
Egzersiz İhtiyacı
Husky oldukça fazla egzersize gereksinim duyar, ancak sıcak havada egzersiz yaptırılmamalıdır.
Bakımı
Yılda iki kez olan tüy dökme mevsimi dışında çok yoğun bir bakım gerektirmez. Düzenli taranması yeterlidir.
Kökeni
Sibirya yerlisi olan Husky, Alaska'ya 1909'da getirildi. Yüzyıllar boyunca Sibiryadaki Chukchi halkı tarafından kızak çekimi, ren geyiği güdümü ve bekçi köpeği olarak kullanıldı. Sert Sibirya şartları için mükemmel iş köpekleridir. Dayanıklıdır ve küçük sürüler halinde saatlarce ve uyum içinde çalışmaya bayılır. Husky dayanıklılığı yüksek, hafif yapılı bir kızak köpeğidir. Süratleri nedeniyle arktik yarışlar için Malamute'taki kürk avcıları tarafından Kuzey Amerika'ya getirilmiştir. 1925 'de Alaska, Nome'da difteri salgını baş göstermiş ve pek çok kızak köpeğinden oluşan kızak takımı ilaçları hastalığın olduğu şehirlere ulaştırmayı başarmıştır. Bu başarı ulusal ilgiyi birden Husky'lere çekmiştir. Husky ayrıca Amiral Byrd'in Antartika Gezilerinde de kullanılmıştır. Mükemmel bir sürü köpeği olan Husky iş arkadaşları ile iyi anlaşır. Husky ev köpeği olarak oldukça popülar olsa da kızak köpeği olarak da hala başarılı bir ırktır.

Karakter Özellikleri

Başka köpeklerle geçinme
Başka petlerle geçinme
Çocuklarla anlaşma
Yabancılara davranış
İtaat seviyesi
Eğitilebilirlik
Koruma özelliği
Egzersiz ihtiyacı
Oyunculuk

Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Orta
Yükseklik Erkekde 53 - 60 cm
Yükseklik Dişide 51 - 56 cm
Kilo Erkekde 20,5 - 27 Kg
Kilo Dişide 16 - 22,5 Kg

Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Çift tabakalı, Su geçirmez, Sık, Düz, Yumuşak, Alt tabakası yünlü yapıda.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Kuru şampuan uygulanabilir. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Çok tüy döker
Taşıdığı Renkler Beyaz, Kurt Grisi, Gümüşi Gri, Kum Sarısı, Siyah tonlarda.

Irk Özellikleri

Kişilik Dominant, İyi huylu, Kibar, İnatçı, Neşeli, Zeki, Sosyal, Sakin, Uyumlu.
Kötü Huyları Ulumayı sever.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Çoban, Kızak köpeği, Sürü köpeği
Yaşadığı iklim Soğuk İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Göz hastalıkları, Çinko eksikliği.
Yaşam Süresi 12 - 15 Yıl

Diğerleri

Irk grubu İş Köpeği
Diğer İsimleri Arctic Husky
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 5), KC(GB), UKC
Kökeni Rusy
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 6 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 28 Ağustos 2018 18:34
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Ağustos 2012       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Yazılanları okudum şok oldum, sibirya kurduna nasıl yumurta verirsiniz. Onlarla bizim vücut yapımız farklıdır, karaciğerlerimiz farklı çalışır onlar yumurtayı hazmedemez yapmayın yazık köpeğe ben iki tanesine bakıyorum imkanın varsa mamayla besle, yok olmuyorsa en azından vitaminlerini eksik etme hem tüyleri sağlıklı olur ve parlar. Ayrıca aşılarını kendi sağlığın için kist; onun sağlığı için kuduz,lyme ve iç/dış parazit aşılarını düzenli yaptır. Baharda geldi kesinlikle kene için ilaç kullan Msn Happy

arkadaşımın asıl senin yanlışın var tüylerin dökülmemesi ve sağlıklı kalabilmesi için çiğ yumurta ve sarımsaklı yoğurt verilebilir fakat haftada bir yada iki gün verilmelidir her şeyin fazlası zarar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Şubat 2013       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar ben sibirya kurdunu daha yeni aldım ona nasıl bakacağımı tam olarak bilmiyorum kendisi 10 aylık bana bi yardım eder misiniz ona ne yedireceğimi ve nasıl ilgileneceğimi bilmiorum nolur bilen iri varsa bana anlatabilir mi?

Benimde sibirya kurdum var 2 yaşına girdi.ilk yavru aldığınızda ne veririseniz ona alışır.biz ekmek vermedik şimdi asla ekmek yemiyo.sadece mama verin derim çünkü veterinerlerinde tavsiyesi tüy dökmesini önlemek için sadece mama.bizimkisi sabahları önce kaynamış yumurta yiyordu şimdi her sabah çiğ yumurta yiyor.salatalık patetes,havuz imam bayıldı içinde kıyma olduğu için tabi hepsini yiyor ama tadımlık canı ne zaman isterse.marul falan oynamak için götürüyor bir iki ısırıkta olsa yiyor vitamin açısından.etleri tavuk falan verecekseniz asla çiğ vermeyin.biz haşlayıp veriyoruz çiğ yemiyo
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2013       Mesaj #10
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Sibirya kurdu nasıl eğitilir?
Sibirya kurdu neyle beslenir?
Köpeğe en iyi eğitim hangi ortamda verilir?

Köpeğe doğruları gösterecek olan sahibi, sahibe doğruları gösterecek olan da eğitmendir. Önemli olan köpeği nerede eğiteceğiniz değildir. Aksine, eğitim sürecinde köpeğinizi mümkün olduğu kadar değişik ortamlara sokmalısınız. Gerçek bir uzmanın gözetiminde olan eğitim sınıflarına katılarak köpeğinizin diğer köpeklerle sosyalleşip onlarında bulunduğu bir ortamda sizi anlamasını sağlamalısınız. Unutmayınız ki köpekle yaşayacak olan sizsiniz, köpek eğitmeni değil. Köpek sahibi olduysanız onu eğitmek ve onun davranışlarının dilini öğrenmek sizin görevinizdir.

Eğitim Adaptasyonu nedir?
Adaptasyon, en az 2-3 yaşına gelmiş ve bu süre zarfında profesyonelce eğitim görmüş köpeklerin belli bir görevi başka birisi için de icra etmesine yönelik çalışmadır. Burada köpeğin hedefi, kendisine öğretilen görevi yerine getirmektir (koruma veya engelli insanlara eşlik gibi). Oysa,daha genç olan köpeğiniz, burada bir görev değil davranış biçimi üzerine adaptasyona tabi olacaktır ki bununda tam olarak başarılı
olması mümkün değildir. Burada önemli olan Alpha Dog rolü, yani sizin liderlik rolünüzdür

TUVALET ALIŞKANLIĞI

Bunun için çeşitli yöntemler önerilmektedir.
a ) Yavru köpeklerin uykudan kalktıktan hemen sonra veya yemek yedikten belirli bir süre sonra istenilen yere götürülerek tuvaletini yapması beklenir. Yaptığı taktirde ödüllendirilir. Bu yöntemlerden en basitidir.
b ) Küçük ve orta yaşlı köpeklerin eğitiminde iyi bir gözlem gerekmektedir. Köpeği sık aralıklarla dışarı çıkartarak, dışarıda tuvalet yapması sağlanır. Tuvaletini yaparken köpek sözlü olarak ödüllendirilir. Ancak köpek tuvalet pozisyonu aldığında köpek sahibinin hareket etmemesi ve köpeğin görebileceği bir yerde olması gerekir. Aksi taktirde köpek vazgeçebilir.
c ) Evde tuvalet eğitimi: Bu amaçla köpeğin bulunduğu ortamın yarısına gazete kağıdı serilir. Köpek gazete kağıdının üzerine tuvaletini yaptığı zaman ödüllendirilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir konu da bu gazete kağıtlarının bir kaç kat olması ve kirlendikçe üsttekinin alınıp atılmasıdır. Köpek gazetenin üzerinden başka bir yere tuvaletini yapıyorsa, tuvaletini yaptığı yer temizlenirken, köpek temizleyen kişinin yanında olmalı ve temizleyen kişinin yüz ifadesinden ve sesinden yanlış bir hareket yaptığını anlamalıdır. Köpek bu uygulamayı öğrendikten sonra gazete ile kaplı alan küçültülür ve gazete köpeğin tuvaletini yapılması istenilen yere konulur. Ancak bu yer değişimi bir anda yapılmamalı, aşamalı bir şekilde alıştırarak yapılmalıdır. Kimi köpek sahibi köpeği yanlış yere tuvaletini yaparken gördüğünde köpeğin üzerine doğru koşarak veya bağırarak tuvalet yapmasını engellemek istemektedir. ilk bakışta bu uygulama her ne kadar başarılı olursa da kalıcı bir takım sorunlara neden olabilir. Örneğin, yetişkin bir köpeğin heyecanlandığı zaman idrarını kaçırması bu yüzdendir. Özellikle bu tür eğitimler için sabır ve zaman gerekmektedir. Bazı köpekler bu eğitimi çok çabuk bir şekilde kavrar, bazıları ise daha geç kavrarlar. Bu eğitim 5 aylık yaşa kadar verilmiş olmalıdır.

Bu amaçla uygulanan çeşitli ticari preparatlar bulunmaktadır, ancak bunların başarı düzeyleri tartışmalıdır.

Bu eğitimde yapılmaması gerekenler;
a- Köpeğinizin daha az idrar yapacağını düşünerek suyunu azaltmayın ya da kesmeyin, çünkü köpeklerin önünde sürekli su bulundurulması, istedikleri zaman su verilmesinden daha doğrudur.
b- Köpeğinizin burnunu idrarını yaptığı yere sürmeyin, çünkü bu kötü ve yararsız bir cezadır. Sadece tuvaletini yaptığı yeri koklamasını sağlayıp, dışarı alın.
c- Kimi köpek kendiliğinden tuvalet yapmak istediği zaman huysuzlanır, köpek sahibi bu davranışa anlam veremez ve köpeği cezalandırır. Bu durumda köpek yanlış bir şey yaptığını düşünerek daha sonra hareketleriyle belli etmeden istenilmeyen yere idrarını yapar.

Köpeğinizin dışarıda her yere tuvaletini yapmasına izin vermeyiniz ve tuvaletini yaptığı yeri temizleyiniz. Bu şekilde köpeklerin çevreden olumsuz tepki görmesini de önlemiş olursunuz.

Eve Uyum:

Öncelikle annesinden yeni ayrılmış yavru köpeklerin eve alıştırılması sağlanır. Genellikle bu olay pek sorun oluşturmamakla beraber bazen yavru, annesinin ve kardeşlerinin özlemi içerisinde olabilir. Bu yüzden yalnız kaldığı zamanlar ağlamaya başlar. Burada dikkat edilmesi gereken konu köpekle fazla ilgilenmemektir. Aksi taktirde köpek sürekli aynı ilgiyi bekler, göremediği zaman da mutsuz olur.

Yeme içme Alışkanlığı:

Küçük yavru köpeklerde gerekli besini alabilmesi için günde 5 öğün verilir. Öğün sayısı köpek büyüdükçe azaltılarak, köpek bir yaşına geldiğinde 1 'e indirilir. Yeme ve içme eğitimi için, köpek önüne konulan besini hemen bitirmeli, bitirmediği taktirde belli bir süre sonra kaldırılmalı ve yemek her gün aynı saatlerde verilmelidir.

Çevreye Zararın Önlenmesi:

Bu amaçla özellikle küçük yaştaki köpeklerin diş değiştirme döneminde alışkanlık haline getirdikleri kemirme eylemi giderilmeye çalışılır. Bunun için küçük yaştan itibaren diş kaşıntıları ortaya çıkmaya başladığı dönemde oyuncak kemikler verilir ve köpeğin çevredeki eşyalara zarar vermesi engellenir. Doğal kemikler de kaynatılarak verilebilir, ancak bunda aşırıya kaçmamak gerekir. Aksi taktirde sindirim bozuklukları görülebilir.

Tasma Alışkanlığı:

Yavru köpekleri n bu alışkanlığı edinebilmeleri için en iyi yöntem boyunlarına tasmayı çağrıştıracak herhangi bir şeyin takılmasıdır. Küçük yaştan itibaren köpeklerin tasma ile dolaştırılmaları ilerisi için yararlıdır. Kimi köpek sahipleri, köpek üzerinde güzel durduğu için zincirden yapılmış tasmaları kullanmayı tercih ederler. Ancak, ağırlıklarından dolayı taşıyamadıkları için, küçük yavru köpeklerde bu uygulama yanlıştır.

Köpeğin Adını Öğrenmesi ve Alışması:
Öncelikle tek heceli bir isim seçilmelidir. Yavru köpeklerde yemek verirken, onlarla ilgilenirken, onları çağırırken vb. durumlarda tekrarlanarak köpeğin ismini öğrenmesi ve alışması sağlanır. Dikkat edilmesi gereken bir konu, bu isim seçilirken köpeğin büyüklüğü ve ırkının göz önünde bulundurulmasıdır.

Kimi köpek sahibi geleceği düşünmeden köpeğe uymayan isimler vermektedir. Bu isimler ileride çevre tarafından yadırganacağı için köpek sahibi bu ismi değiştirmek durumunda kalabilir.

Köpeğin Düdüğe Alıştırılması:
Bu amaçla köpeğe adı öğretilirken bazen düdük kullanılır, böylece köpek düdük sesine de alıştırılmış olur.

Köpeğin Havlamasının Önlenmesi:
Yavru köpekler anneleri ve kardeşlerinden ayrıldığında ve yeni bir yere getirildiklerinde yanlarında sürekli olarak birisine gereksinim duyarlar. Yalnız kaldıklarında ise öncelikle sızlanarak daha sonra sızlanmanın şiddetini arttırarak havlamaya başlarlar. Bunun önlenmesi için köpeklerin bulundukları yere, ya saat ya da açık bir radyo konulması iyi sonuç verebilir. Bunun yanı sıra köpeğin bulunduğu ortama bir zil konularak köpek havladığında zile basılarak havlaması engellenir. Diğer bir yöntem ise köpek havladığında köpeğin bulunduğu odanın kapısını çalmak ya da kapıya ucunda ağırlık bulunan bir ip bağlayarak ipi çekip bırakmaktır. Bu eğitim sabır gerektirir, her ağlayışında sabırsız davranarak köpeğin bulunduğu yere gidilmesi olumsuz sonuç verir
Son düzenleyen Safi; 28 Ağustos 2018 18:36