Arama

Mimarlar ne kadar maaş alıyor? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Ağustos 2016 Gösterim: 190.060 Cevap: 100
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Haziran 2011       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iyi akşamlar bence hangi lise okuduğumuz pek önemli değil bi insan düz liseden beri kasarsa başarabilir önemli olan üni. diye düşünüyorum "ODTÜ-İTÜ" gbi üniversite kazanırsak ve sayısal derslerimzde iyi olursa iyi bi maaş alırız diye düşünüyorum haklımıyım? mimar olan abilerim ablalarım
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir :) - avatarı
Misafir :)
Ziyaretçi
27 Haziran 2011       Mesaj #22
Misafir :) - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba ... Ben 4.sınıf öğrencisiyim... Büyünce mimar olmayı çok istiyorum... Ama mimarın ne kadar maaş aldığını veya neler gerektirdiğini bilmiyorum... Dekorasyon işlerinide severim.Başkalrından duyduğuma göre mimarlar maaşlarını kendi belirlermiş.Aylık maaşları belirli değilmiş... Bende bunları bir mimardan duydum.Mimarlar normalde kendi yaptıkları evin içinide kendileri tasarlarmış.(tabikide hepsi değil bazılarıda iç mimarlara) ..........İYİ GÜNLER..........
Sponsorlu Bağlantılar
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
27 Haziran 2011       Mesaj #23
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir :) adlı kullanıcıdan alıntı

Merhaba ... Ben 4.sınıf öğrencisiyim... Büyünce mimar olmayı çok istiyorum... Ama mimarın ne kadar maaş aldığını veya neler gerektirdiğini bilmiyorum... Dekorasyon işlerinide severim.Başkalrından duyduğuma göre mimarlar maaşlarını kendi belirlermiş.Aylık maaşları belirli değilmiş... Bende bunları bir mimardan duydum.Mimarlar normalde kendi yaptıkları evin içinide kendileri tasarlarmış.(tabikide hepsi değil bazılarıda iç mimarlara) ..........İYİ GÜNLER..........

Fen derslerinizi geliştirin, fen puanıyla girilen bir bölümdür. Bayanlar öğrenci sayısının yaklaşık yarısıdır.
Masa başında proje çizmek, şantiyede proje takibi yapmak başta olmak üzere pek çok alanda mimara ihtiyaç vardır. Fakültede okurken kendinizi mimarlıkta kullanılan bilgisayar programları, malzeme bilgisi, mimarlık tarihi, yapı statiği alanlarında yeterince geliştirirseniz, yeteneğinizi kağıda dökebilirseniz, araştırmacı bir kişiliğiniz varsa başarılı olursunuz.

Alttaki mesajı ve verdiğim linkleri mutlaka inceleyiniz.

Mimarlık mesleğinden bahsediyorsunuz. Yüksek sayısal puanla 4 yıllık bir emekten sonra elde edilen bu tür mesleklerde çalışılan kuruma, mimarın bilgi birikimine, donanımına, mezun olduğu üniversiteye ve mimarın kabul ettiği çalışma koşullarına göre alınan ücret ya da kazanılan bedel değişir. İmza yetkisi olan bir meslek olduğu için ve minumum imza bedelinin bile maaşla ölçülemeyecek kadar olduğu düşünülürse söylenen rakamları hiç önemsememenizi öneririm.

Tasarım yeteneğiniz, ek bilgi ve sunum beceriniz de konumunuzu yükselterek kazancınızı artıracaktır. Maaşlı devlet kurumlarında yeni mezun bir mimar yeni mezun 4 yıllık akademik eğitimlilerle aynı ücreti alırken, özel kurumlarda, kendi açabileceği proje bürolarında kazancın sınırı, mimarın özellikleriyle sınırlıdır.

Bence merak edip sormanız gereken maaş değildir. Sadece masabaşı bir meslek olmadığını ve şehir içi ve dışı yolculukların da yapılacağını, şantiyenin saati olmadığını, projeciliğin yarışmalara katılma vb. aşamalarını da düşünürseniz ve hayat standardı yüksek meslekler arasında olup, kendi ofisiniz olduğunda ona uygun vergi ödeyeceğinizi de bilmelisiniz.

Mimar olmak için nasıl bir eğitim almanız gerektiğini ve hangi ek özellikler,yetenek ve bilgi birikimi olması gerektiğini sorun.

Eğer bin lira maaşla çalışmayı hedefliyorsanız mimar değil memur olursunuz, hedef yüksek olursa da donanımlı,görgü ve bilgi olarak en üst seviyede kendinizi geliştirmeyi hedefleyin. O zaman maaşınızın ortalama hayat standardını aşacağını bilin.

Daha fazla bilgi için tıklayın:

Mimar olmak için nasıl bir eğitimden geçmek gerekiyor?

Mimarlık

İç Mimar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Temmuz 2011       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mimar olmak santkar olmak demektir. bence bir işi yapmak istiyorsanız onu en iyi şekilde nasıl yapabiliriz düşüncesi ile yola çıkmalısınız eğer böyle düşünürseniz zaten iyi para da kazanırsınız. herkese bol şans Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Temmuz 2011       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
s.a arkadaşlar benimde hayalim mimarlık.liseden mezun oldum başka bölümlere puanım yettiği halde mimarlığa yetmediği için tekrardan össyehazırlandım inş bu sefer gireceğim.. bilmiyorum bana göre mimarlıkçok parlak geliyor .eskiden ortaokuldayken teyzeoğluyla beraber araba resimleri çizerdik sonradan iinsan çizmeye çalıştık karakalem çizim yapmaya çalıştık. grasfik tasarım kurslarınada gittiydim.anodolu yapı meslek lisesinde okudum.mimari tasarım beni diğer mesleklerden daha çok kendine çekiyor.bence maaşından daha çok bu mesleğin kendisi önemlidir.tasarım önemlidir sanatçı olabilmek üretkenlik hayalgücü önemlidir.maaş zaten bunlar olunca çok yüksek olur bunlar olmassa bu meslekte başarılı olunacağını sanmıyorum çevremden duyduğum bildiğim kadarıyla. ama maaşta merak edilmiyor değil hani.. Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Temmuz 2011       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hay akıllım 6.sınıfa gıdıyorsun ve dusundugun tek sey hangı meslekte kac para kazınılır mı ? para ya gore meslek secılmez. sevecegın ve zevkle yapacagın bır meslek sec para ısı kısmet onu kımse bılemez...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Temmuz 2011       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba,
Ben özel sektörde 6 aydır çalışıyorum. Maaşım ilk girdiğimde 1250 tL idi. 6 ay içinde 1800 tl oldu (net ücret). Fazla mesai yaparsam bu rakam daha da artıyor. Fakat bu rakat iyi mi ?? KESİNLİKLE HAYIR! kendi çalışmamı düşünürsem aldığım bu para az değil çoooook az. Mimar olmak isteyen arkadaşlar öncelikle Türkiyede mimarlığın sanattan - tasarımdan çoooook uzak olduğunu kavramalılar. Okullarda empoze edilen mimarlık anlayışıyla, uzaktan yakından alakası yok. Piyasada tasarımın T si yok. Üstelik bunu, Türkiyede sayılı mimarlık ofislerinden birinde çalışıyor olmama rağmen rahatlıkla söyleyebiliyorum. Ben işe ilk başladığımda çok büyük hayal kırıklığına uğramıştım ama şimdi idare etmeye çalışıyorum. İkincisi mimarlık çok çalışma ve öz veri gerektiren zor bir meslektir sevmeyen imkansız yapamaz. Çalışma saatleriniz kimi zaman günde 15 saate kadar çıkabilir hatta daha bile fazla. Daha 2 gün önce tam 13 saat çalıştım. Türkiyede genç mimarların kanını emiyorlar ve 3 kuruş para veriyorlar. Zaten 40 yaşına gelene kadarda mimar olarak görülmüyorsun, yani adam yerine koymuyorlar. Ben yinede bir çok arkadaşıma göre şanslıyım. aynı şartlarda çalışıpta 1000 tl maaş alan çok arkadaşım var. Aslında bunu söylemek bile trajikomik. Kendi ofisinizi açana kadar piyasada en fazla alacağınız maaş 3000tl + proje başına %. olur. Bunları bilerek tercihlerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Temmuz 2011       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cok guzel acıklamışsınız ben itu de okuyorum 3.sınıf ögrencisiyim..itude okumama ragmen gelecekle ilgili kaygı duyuyorum ve turkiyede mimarlıgın tasarım boyutunun es gecildigini cevremde gorebiliyorum.bu nedenle hangi mimarlık ofisinde calıstıgınızı sormak istiyorum..buyuk bir mimarlık ofisinde de durum böyleyse hayallerimi gözden gecirecegim / tabanlıoglu emre arolat teget mimarlık gibi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Temmuz 2011       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende mimarlık okumak istiyorum zaten bayan olarak en güzel meslek diyebilirim bana da maaş olarak her cizime 3 4 milyar kalıyor diyolar ama inanmadım yani nekadar cok calışırsan o kadar kazanırsın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Temmuz 2011       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence üniversiteyi boş geçirmezsen yapacağın en iyi meslek dallarından biri tabi ama sevmeden olmaz her meslekte olduğu gibi