Arama

Saka kuşu bakımı nasıl yapılır, nasıl beslenir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Ocak 2016 Gösterim: 69.607 Cevap: 21
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
4 Temmuz 2010       Mesaj #1
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Doğa kuşu olan saka kuşunun evcil hayvan olarak bakımı nasıl yapılıyor? Kafesleri nasıl olmalıdır?
EN İYİ CEVABI ener verdi
Alıntı
Teamoore adlı kullanıcıdan alıntı

Doğa kuşu olan saka kuşunun evcil hayvan olarak bakımı nasıl yapılıyor? Kafesleri nasıl olmalıdır?

Alıntı

Bir saka kuşunu doğal gıda olarak nelerle beslemeliyiz?

Saka kuşları kafesde daha doğrusu evde fazla beslenmemesine rağmen bu güzel kuşa evinin bir köşesinde yer ayıranlar var. Bu yazımızda sizlere saka kuşu hakkında genel bilgileri vereceğiz.
Erişkinlerde gaga dibinden gözün arka ucuna kadar yayılan kırmızılığı yalnız gaga ile göz arasındaki koyu esmer bir bant keser. Başın gerdan ve gözün gerisindeki yanları beyaz, tepe ve boyun yanları siyahtır. Kanatların ortası boyunca, gövdeye doğru sarı renkli geniş bir bant uzanır. Kanatların beyaz lekeli arka kenarları dışında kalan öbür bölümleri siyah, sırt kahverengi, kuyruksokumu beyazımsıdır. Siyah kuyruk tüylerinin uçlarında da beyaz lekeler bulunur. Gençlerde kanat ve kuyruk tüyleri erişkinlerinki gibidir. Ama öbür bölümler grimsi kahverengi ve koyu çizgilidir. Erişkinlerin uzunluğu 14 cm’yi bulur.
Sponsorlu Bağlantılar
Saka Kuşu Yaşam şekli
Güzel ötüşleri ile tanınan bu kuşlar özellikle devedikeni tohumları ile beslenir. Orman kenarlarında ve ağaçlık yerlerde ürer, üreme mevsimleri dışında küçük sürüler halinde dolaşırlar. Meyve bahçeleri parklarda sık görülen kuşlardandır.
Saka Kuşu Üreme ve Çoğalma
Geç ilkbahar Nisan Mayıs ayları, senede 4 karına kadar yavru verebilirler, fincan büyüklüğündeki yuvaya 4-6 adet yumurta yapar genelde hepsini doldurur 14. günde yavrular yumurtadan çıkar. Yavrular yumurtadan çıktıktan 15 gün sonra yuvadan uçar. İlk başta yüz alın ve ense tüyleri boz renklidir ilk tüyde normal
rengini alır.
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
11 Temmuz 2010       Mesaj #2
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Sponsorlu Bağlantılar
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
12 Temmuz 2010       Mesaj #3
ener - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

Alıntı

Saka kuşları kafesde daha doğrusu evde fazla beslenmemesine rağmen bu güzel kuşa evinin bir köşesinde yer ayıranlar var. Bu yazımızda sizlere saka kuşu hakkında genel bilgileri vereceğiz.
Erişkinlerde gaga dibinden gözün arka ucuna kadar yayılan kırmızılığı yalnız gaga ile göz arasındaki koyu esmer bir bant keser. Başın gerdan ve gözün gerisindeki yanları beyaz, tepe ve boyun yanları siyahtır. Kanatların ortası boyunca, gövdeye doğru sarı renkli geniş bir bant uzanır. Kanatların beyaz lekeli arka kenarları dışında kalan öbür bölümleri siyah, sırt kahverengi, kuyruksokumu beyazımsıdır. Siyah kuyruk tüylerinin uçlarında da beyaz lekeler bulunur. Gençlerde kanat ve kuyruk tüyleri erişkinlerinki gibidir. Ama öbür bölümler grimsi kahverengi ve koyu çizgilidir. Erişkinlerin uzunluğu 14 cm’yi bulur.
Saka Kuşu Yaşam şekli
Güzel ötüşleri ile tanınan bu kuşlar özellikle devedikeni tohumları ile beslenir. Orman kenarlarında ve ağaçlık yerlerde ürer, üreme mevsimleri dışında küçük sürüler halinde dolaşırlar. Meyve bahçeleri parklarda sık görülen kuşlardandır.
Saka Kuşu Üreme ve Çoğalma
Geç ilkbahar Nisan Mayıs ayları, senede 4 karına kadar yavru verebilirler, fincan büyüklüğündeki yuvaya 4-6 adet yumurta yapar genelde hepsini doldurur 14. günde yavrular yumurtadan çıkar. Yavrular yumurtadan çıktıktan 15 gün sonra yuvadan uçar. İlk başta yüz alın ve ense tüyleri boz renklidir ilk tüyde normal
rengini alır.
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
13 Temmuz 2010       Mesaj #4
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Bir saka kuşunu tek halde besleme uygun mudur? Saka kuşları havuza ihtiyaç duyar mı?
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
26 Aralık 2010       Mesaj #5
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Temiz su.
Temiz taze yem.
Güneş ışığı.
ve varsa onlara özel Vitamin vermelisiniz.
Olmazsa Veterinere gidebilirsiniz. Geciktirmeyin.
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
20 Mayıs 2011       Mesaj #6
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Su hep temiz, yemı de özel yem olmalı. Pet dükkanlarında ve Bircok yerde yem var. Salatalık da yiyebiliyorlar.
Misafirst - avatarı
Misafirst
Ziyaretçi
6 Temmuz 2011       Mesaj #7
Misafirst - avatarı
Ziyaretçi
4-5 senedir beslediğim bir saka kuşum var bana çok alıştı... fakat geçen gün kafesi düştü.. acaba bir şey olur mu? benden uzaklaştığını farkediyorum nasıl davranmam gerekir onu nasıl sakinleştirebilirim... acaba yaralanmış olabilir mi? LÜTFEN YARDIM EDİN (onu çok seviyorum ona bir şey olmasın..! lütfen yardım edin..)
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
6 Temmuz 2011       Mesaj #8
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafirst adlı kullanıcıdan alıntı

4-5 senedir beslediğim bir saka kuşum var bana çok alıştı... fakat geçen gün kafesi düştü.. acaba bir şey olur mu? benden uzaklaştığını farkediyorum nasıl davranmam gerekir onu nasıl sakinleştirebilirim... acaba yaralanmış olabilir mi? LÜTFEN YARDIM EDİN (onu çok seviyorum ona bir şey olmasın..! lütfen yardım edin..)

Veterinere götürmen baktırman iyi olabilir ama kesinlikle UZMAN VETERİNER olmalı Götüreceksen kuş konusunda. Ornitolog gibi biri de lazım. Sağlığı iyi kendisi normal görünüyorsa sorun değil. Biraz korku psikolojisine girmiş olabilir. Yaralanma ihtimali de var ama anormallik yoksa problem yok. Daha korkak olabilir...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Aralık 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
saka kuşum var 3 tane erkek ayrı ayrı kafeslerde yem bulamadığımdan çekirdek vermeyi düşünüyorum sadece yerlermi acaba acil cvp lütfn...!!
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
21 Aralık 2011       Mesaj #10
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

saka kuşum var 3 tane erkek ayrı ayrı kafeslerde yem bulamadığımdan çekirdek vermeyi düşünüyorum sadece yerlermi acaba acil cvp lütfn...!!

Ben hep karışık yem veriyorum.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.