Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Yasal yollardan isim değiştirme veya eklettirme nasıl yapılır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 30 Temmuz 2010 (22:26) tarihinde açılmıştır.
37309 kez görüntülenmiş, 21 cevap yazılmış ve son mesaj 3 Eylül 2013 (18:55) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 30 Temmuz 2010, 22:26

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
iyi akşamlar benim adım yaşar. bu isim genelde erkeklerde kullanıldığı için bende bir bayan olarak çok zorluk çekiyorum. iletilerde belirtildiği gibi kimse beni başka bi isimle tanımıyor ama dalga konusu olmaktan bazı yerlerde yasadıgım zorluklardan dolayı isim eklettirmek istiyorum bunun için mahkemede nasıl bi gerekçe göstereyim ki ismim degişsin yardımcı olursanız cok sevinirim.
En iyi cevap biruni tarafından gönderildi

18 yaşından küçüklere anne veya babası açabilir. velayaten sorumlu kimse o açar.

18 yaşından büyükler kendi açabilir.

adliyeye, asliye hukuk odasına gideceksiniz. asliye hukuk nüfüs müdürlüğüne dava açacak.

neden isim değiştirmek istediğine birşeyler hazırlarsın arttık.

buyur dava dilekçe örneği

......ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI :
ASRESİ :

DAVALI : … Nüfus İdaresi Müdürlüğü.

KONU : Haklı neden sebebiyle isim tashihi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1- Her ne kadar nüfus kayıtlarında …..... ismiyle kayıtlı olsam bile aile ve arkadaşlarım ve hatta çalıştığım işyerinde çevremde bile......... ismiyle tanınmakyım.

2- Bu durum kayıtlar ile özel hayatımda ve iş hayatımda karışıklığa neden olmaktadır.

3- Bu nedenle nüfus kayıtlarında ....... olarak geçen ismimin ........ olarak değiştirilebilmesi için sayın Mahkemenize başvurmam zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : MK, NK, HUMK ve diğer ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanık beyanları ve diğer yasal deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Açıkladığım sebeplerle nüfusta ......ismiyle kayıtlı olan adımın........ olarak değiştirilmesini ve bu ad değişikliğinin çocuğumun nüfus kayıtlarına baba adı olarak teşmiline karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim. …/…/…

Davazı

Adı ve Soyadı

İmza.

----------------
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 31 Temmuz 2010, 00:37

#2 (link)
Önce Sağlık
biruni - avatarı
18 yaşından küçüklere anne veya babası açabilir. velayaten sorumlu kimse o açar.

18 yaşından büyükler kendi açabilir.

adliyeye, asliye hukuk odasına gideceksiniz. asliye hukuk nüfüs müdürlüğüne dava açacak.

neden isim değiştirmek istediğine birşeyler hazırlarsın arttık.

buyur dava dilekçe örneği

......ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI :
ASRESİ :

DAVALI : … Nüfus İdaresi Müdürlüğü.

KONU : Haklı neden sebebiyle isim tashihi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1- Her ne kadar nüfus kayıtlarında …..... ismiyle kayıtlı olsam bile aile ve arkadaşlarım ve hatta çalıştığım işyerinde çevremde bile......... ismiyle tanınmakyım.

2- Bu durum kayıtlar ile özel hayatımda ve iş hayatımda karışıklığa neden olmaktadır.

3- Bu nedenle nüfus kayıtlarında ....... olarak geçen ismimin ........ olarak değiştirilebilmesi için sayın Mahkemenize başvurmam zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : MK, NK, HUMK ve diğer ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanık beyanları ve diğer yasal deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Açıkladığım sebeplerle nüfusta ......ismiyle kayıtlı olan adımın........ olarak değiştirilmesini ve bu ad değişikliğinin çocuğumun nüfus kayıtlarına baba adı olarak teşmiline karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim. …/…/…

Davazı

Adı ve Soyadı

İmza.

----------------
Rapor Et
Eski 8 Şubat 2011, 17:58

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
iyi akşamlar benim ismim arif ozan ben ismimi orhan olarak değiştirmek istiyorum yaşım 21 isim değiştirmekte hakkım bulunuyormu acaba
Rapor Et
Eski 22 Şubat 2011, 18:50

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bende kızımın adını değiştirmek istiorum. daha 3 aylık adı meryem rüya bu isim yüzünden lohusalık senduromundan çıkamadım.. kafayı yicem nasıl değiştirebilirim..
Rapor Et
Eski 27 Şubat 2011, 12:47

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Merhaba bnm adım gülşen ben adımı değiştirmek istiyorum ve sorun çıkacağından endişeleniyorum çünkü sadece 1 bhakkımız warmış yardımcı olur musunuz lütfen 21 ağusts 93 doğumluyum
Rapor Et
Eski 9 Mart 2011, 16:39

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhaba benim ismim mustafa 21 yaşındayım bu ismi değiştirebilmem için ne yapmam gerek
Rapor Et
Eski 30 Haziran 2011, 08:39

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
adım ilayda 13 yaşındayım ismimi değiştircek bir neden yok ama ben ismimi beğenmiorum.İsmimi değiştirebilirmiyim ?
Rapor Et
Eski 30 Haziran 2011, 09:13

#8 (link)
DERUNİ
Ziyaretçi
DERUNİ - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

adım ilayda 13 yaşındayım ismimi değiştircek bir neden yok ama ben ismimi beğenmiorum.İsmimi değiştirebilirmiyim ?

konunuzla ilgili il yada ilçe nüfus müdürlüğüne müracaatınız halinde tarafınıza gerekli bilgi verilecektir.
Rapor Et
Eski 30 Haziran 2011, 10:23

#9 (link)
prensipli
seramiksır - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

reşit olmadığınız için isim değiştirme işleminizi siz yapamassınız ebeveynlerinizin onayı olmadan gerçekleştiremessiniz.
18 yaşınıza geldiğinizde mahkeme kararı ile değiştirebilirsiniz.
Rapor Et
Eski 30 Haziran 2011, 10:59

#10 (link)
efsane38trtc
Ziyaretçi
efsane38trtc - avatarı
Yasal olmayan yoluda mı varmış bunun
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.201 saniyede (72.61% PHP - 27.39% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 04:26
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi