PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Dünyanın en büyük ve en uzun ağaçları hangileridir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Teamoore18:49, 9 Ağustos 2010 
Hangi ağaçlar dünyanın en uzun ağaçları olurlar?
Benzer Konular:
Etiketler:
  • dunyanin en buyuk agaci
  • dunyanin en buyuk agaci nerede
  • dunyanin en uzun agac turu
Cevap
shadowdancer19:11, 9 Ağustos 2010 

Ağacın adı : General Sherman

Yeryüzünde yaşayan en hacimli varlık, Sequoia Ulusal Parkında (Kaliforniya, ABD) bulunan 85 metre yüksekliğindeki kaliforniya sekoyasıdır. (Sequoiadendron giganteum) "General Sherman" adı verilen bu ağacın gövdesinin çapı (yerden 1.52 m. yükseklikte) 24.32 metredir. Odunundan 5 milyar kibrit yapmak mümkündür. Yaprakları mavimsi yeşil olan bu ağacın kızılkahverengi kabukları yer yer 61 cm. kalınlığındadır. 1968 de yapılan resmi açıklamada bu ağacın ağırlığı 2030 ton olarak belirtilmiştir.

En yüksek Sahil Sekoyaları(Coast Redwoods) kadar uzun boylu olmasa da ,yaklaşık 2000 yaşında olan General Sherman, dünyanın en büyük ağacı olarak kabul edilmekte, çünkü çok hacimli... bir çok Kızılağaçtan(Redwoods) daha kalın. Yaşayan en hacimli yaratık; toplam hacminin mavi bir balinadan 10 kat büyük olduğu ölçülmüş.

General Sherman en büyük Sekoya olmasına karşın, en yaşlı olan değil. Bazı Sekoyalar neredeyse 3200 yaşında. Ancak, General hala genç biri gibi büyümekte;Cevap
oyuncu_girl19:19, 9 Ağustos 2010 
Daha uzunu yok!Onlar dünyanın en uzun ağaçları, kereste ve iş kaynağı, temiz suların bekçisi, ormanlarda yaşayan sayısız türün sığınağı "sekoya"lar...
Anavatanı Kuzey Amerika olan ve çam ağacı olarak da bilinen sekoyaların (Sequoia gigantea) özelliği hızla büyümesi..Dağ sırtlarıyla korunan araziler veya vadilerde yetişiyorlar."General Sherman" adı verilen en iri sekoya ağacı yaklaşık 84 metre uzunluğunda, 32 metre çapında. Bu dev ağaçlar, 1000 ile 3000 yıl arasında yaşıyor.Sert ve nemli topraklarda, tam olarak güneşi gören tarafta yetişiyor. Çiçek açması ise 175-200 yılı buluyor. Dünyada olgunlaşmasını bu kadar uzun sürede tamamlayan başka bir bitki yok.Yeryüzünde yaşayan en hacimli varlık, Kaliforniya'nın Sequoia Ulusal Parkı'nda bulunan, 85 metre yüksekliğindeki "Kaliforniya sekoyası". Ağacın gövdesinin çapı (yerden 1.52 metre yükseklikte) 24.32 metre.Odunundan 5 milyar kibrit yapmak mümkün. Yaprakları mavimsi yeşil olan bu ağacın kızıl kahverengi kabukları 61 cm kalınlığında ve ağırlığı 2030 ton.Sahil Sekoyaları kadar uzun boylu olmasa da yaklaşık 2 bin yaşında olan "General Sherman", dünyanın en büyük ağacı olarak kabul ediliyor. Yaşayan en hacimli yaratık; toplam hacminin mavi bir balinadan 10 kat büyük olduğu ölçülmüş."General Sherman" en büyük sekoya olmasına karşın, en yaşlı olan değil. Çünkü bazıları neredeyse 3200 yıl yaşayabiliyor.Sekoyalara dair en şaşırtıcı nokta ise kabuğun hemen altındaki "kambiyum" adı verilen canlı dokuya ışık vurduğunda sürgün verebilmeleri. Bir dalının kopması ya da kesilmesi halinde bu yaradan yeni bir dal sürgün verip deli gibi büyümeye başlıyor.Gölgeye dayanıklı olmaları ve sürgün verme yetenekleri sayesinde bazı sekoyalar büyüklerinin gölgesinde onlarca yılı uykuda geçirebiliyor. Ama baskın ağaç devrildiği ya da kesildiği anda, baskınlanmamış sekoya aniden büyümeye başlıyor.En karmaşık ağaç tepeleri kıyıya en yakın ve fırtınalara en açık konumdaki sekoyalarda görülüyor. Rüzgar veya yağmur, yeni dalların büyümesini tetikliyor. Sekoya ana gövde ve dallardan ek gövdelerin yükselmesi sonucu bazen bir gövde demeti oluşturabilecek şekilde büyüyebiliyor.
Kaynak: ForumPaylas.net [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Tohum kozalakları çok küçük ve ancak bir yılda olgunlaşabiliyor.Lifli kabuklarında fazla reçine olmaması nedeniyle büyük sekoyalar yangına karşı oldukça dirençli.
Cevap
Misafir16:07, 8 Nisan 2014 
Türkiye'nin en büyük ağacı İnkaya çınarı
Cevap
Misafir20:29, 15 Aralık 2014 
Dunyanin en uzun agacalri nelerdir
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Dünyanın en uzun boylu kalecisi kimdir?
Yüzölçümüne göre dünyanın en büyük akarsuları hangileridir?
Dünyanın en uzun ağaçları nerededir, bu ağaçlarda hangi hayvanlar yaşar?
Dünyanın ve Türkiye'nin büyük ırmakları hangileridir?
Dünyanın En Uzun Boyunları (Halkalı Boyunlar)