Arama

Bosch buzdolabı sorunları ve çözüm önerileri nelerdir? - Sayfa 5

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Aralık 2019 Gösterim: 238.761 Cevap: 117
Alicilik - avatarı
Alicilik
Ziyaretçi
1 Temmuz 2014       Mesaj #41
Alicilik - avatarı
Ziyaretçi
Dostlar merhaba,

Sponsorlu Bağlantılar
YAzıyı okuyup ben de bir kaç bişi yaptım ama sorun çözülmedi. Şöyleki,

Bosch marka kgn57a00ne model buzdolabı var. Dolap alarm a düşüp üst tarafı (dolap kısmı) soğutmuyor. Dolabı kapatıp 2 gün buz çözülmesini bekliyoruz sonra düzeliyor 1 hafta geçmeden devam ediyor. Bir süredir de beklememize rağmen üst kısım soğutmuyor.

Bahsedilen kartı buldum ve söktüm.
2 adet 16v 470 mf
1 adet 200v 10mf
kondansatörleri vardı birebir değiştirdim. Geri taktım ama değişen bişi olmadı dolap halen üst kısmı soğutmuyor. Buzluk kısmı soğuyor onda bir sorun yok ama şu yaz gününde ramazan ayını başında bozulup sıkıntıya sokması kötü oldu. Fikri olan var mıdır acaba ?
misafir müco - avatarı
misafir müco
Ziyaretçi
7 Temmuz 2014       Mesaj #42
misafir müco - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar benimde ksu 45620 ne model buzdolabım var. bahsi geçen ışıkların yanıp sönmesi sorunu benim buzdolabımda da ortaya çıktı araştırdım bu sayfayı buldum söylenilenleri yaptım iki adet kondansatörü değiştirdim fakat değişen bir şey olmadı bir adım daha ileri gittim soğutucuya bağlı iki adet bt12 nolu trimpod yada transistör ne olduklarını tam bilmiyorum onları da endüstri meslek lisesindeki elektrikçi arkadaşımla eşdeğerlerini bulup değiştirdim sonuç yine değişmedi olmadı çaresiz internetten 105 tl ye 15 gün önce yeni kart aldım taktım çalışmaya başladı 105 tl ye halletmiş olmanın verdiği mutluluk sadece 15 gün sürdü ve makina tekrar durdu hemde bir cumartesi gecesi yarın pazar ve her yer kapalı. çaresiz internetin başına geçtim ve aramaya başladım sonra şu adreste I have a Bosch ksu 44 fridge/freezer which has stopped working - Fixya resimlede belirtilen (1mf 275 v) ve (1.5 mf 275 v) luk kapasitörlerin değişmesiyle buzdolabının çalışacağı yazmış elimdeki iki karttan iki sağlam kapasitör çıkartmayı başardım gecenin bir yarısı sonuç itibarıyla çalıştırmayı başardım linkteki fotoğraftan bu parçaların hangileri olduğunu görebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Temmuz 2014       Mesaj #43
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Yerini buldum ışıkların altında kalıyor, panel tırnaklı elinizle zorlarsanız biraz ve üst taraftan hafif tornavida yardımı alırsanız hemen sökülüyor. Parçalara da ulaştım, bendeki diyot gitmiş gibi duruyor, çevresi yanmış, birde kondansatorleri değiştireceğim, yandaki büyük role gibi parçalar nedir çakmadım ama onlarıda söktüm onlarada bir bakacağım. Teşekkürler.

arkadaşım senin tarifine göre kartı söktüm ankara konya sokaktaki elektronikçilere gittim kart tamiri yapan netses'e gittim kartı kontrol ettiler arızalı parçayı değiştirdiler servisin verdiği astronomik rakamın yanında çok cüzzi bir fiyata kartı tamir ettirdim taktım buzdolabı saat gibi çalışıyor ve soğutuyor çok teşekkür ederim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Temmuz 2014       Mesaj #44
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ana kart tam olarak nerede ,ışıklı panel diye bahsedilen yer buzdolabının dış kısmında üstte duruyor fakat nasıl sökücem bilemedim ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ağustos 2014       Mesaj #45
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bosch kdn56aw32n buzdolabı ışığının buzluk kısmı sürekli yanıp sönüyor düzelmesi içn ne yapmalıyım? teşekkürler.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ağustos 2014       Mesaj #46
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Buzdolamin rezinstan ve elektronik kart i yerini bilmiyorum degismesi gerekiyomus ben yapabilirim bilen bi arkadas varsa tarif ederbilirmi şimdiden teşekkürler...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Eylül 2014       Mesaj #47
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BOSCH MODEL:KGN57P72NE MARKA VE MODEL BUZDOLABIMDA BİRDEN PERFORMANSI DÜŞTÜ ESKİSENE GÖRE 4 DERECE İLE -22 DERECEDE SOĞUTMADA YARI YARIYA DÜŞTÜ. SERVİSİ ÇAĞIRDIM İKLİMDEN DOLAYI OLDUĞUNU SÖYLEDİLER TERMOMETRE İLE VE AKİM ÖLÇER CİHAZI İLE ÖLÇTÜLER BİR SIKINTI YOK DEYİP 30 TL ALIP GİTİLER OYSA BEN DOLABI 2011 TEMMUZ AYINDAN BERİ KULLANIYORUM AĞUSTOS 2014 KADAR BU SORUNU YAŞAMADIM. BU KONUDA ÇÖZÜMÜ OLAN ARKDAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUM NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM RESMİ SERVİSİ BİR ŞEY YAPAMADI. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM İLGİLENEN ARKADAŞLARA
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Eylül 2014       Mesaj #48
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Genç emekli ,,, adlı kullanıcıdan alıntı

Merhabalar,,, yaklaşık bir aydır bu sorunu bende yaşıyordum.. Bir ay kadar önce elektirikler cok sık kesilmişti muhtemelen bu nedenden dolayı bu arıza oluştu kanaatindeyim.. diğer sorunu yaşıyan arkadaşlar gibi, benimde günün içinde bir kaç kez Led ışıklar yanıp sönerek dolap devreye girmede zorlanmaktaydı.. bu yaklaşık üç beş dakilka kadar sürmekte daha sonra dolap devreye giriyordu..dolabın kapağını açtığımda lambalar yanıyor fakat kapatır kapatmaz tekrar Led ler yanıp sönüyordu..Bosh servisi aradım karta 300 tl + işcilik istedi.. Bu formu okuduktan sonra biraz daha arştırma yaptım kart tamiri yapan bir kaç yer buldum işcilik dahil 150 tl istediler, eğer kartı söküp götürdüğümde ise 50 tl ye yapacaklarını söylediler.. Fakat ben kartı söktüm Bursada elektronikciler çarşısına götürerek, 0,50 tl ye Kondansetör 16 Volt 470 MFarad aldım , aldığım yer tamir yapmadığı için pasajda tamir yapan dükkana götürdüm , adam baktı bu kondansötör patlak gözükmüyor dedi.. gercekten patlak olan kondansötör biraz kararmış ,, şişmiş olmalı fakat benim kondansötörde hiç bir emare yok ,, kondansötörü ölcemediği için ben risk alarak değiştirmesini istedim.. 1 tl de işcilik verdim.. İçimdeki ses bu formda yazılanına güven diyordu.. kaybedceğim bir şey olmadığı için değiştirip kartı eve getirdim ve taktım... yaklaşık iki saat oldu şimdilik Maşallah saat gibi çalışıyor.... Sonuç 350 tl lik masrafı ,, biraz araştırarak 1,5 tlye mal ettim.. Eğer tekrar aynı sorun yaşarsam yine bu formda paylşacağım.... Kondansatör bilgisini paylaşan arkadaşa sonsuz Teşekürlerr,, Allah razı olsun...

Merhaba, 3 dakikada değiştirilebildiği söylenilen bu kondansatörün nasıl değiştirildiğini de anlatabilir misiniz? Işıkların bulunduğu bölümü açtım. Aradan kablolar falan görüyor da fazla kurcalamak istemedim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Eylül 2014       Mesaj #49
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Aynı sorun bende de vardı Makine Vınn vınnn deyip sürekli resetliyordu.
Servisler 400 Tl (Anakart) Diğeri 230 Tl ana kart 180 Tl Tamir gibi fiyatlar verdiler.
Bu problemde Sadece kondansatörleri değiştirmek yetiyor.

Yaklaşık 1 Tl Kondansatör Maliyeti var.

3 Dk de da değiştirebiliyorsunuz.

kondansatör değerleri

25 Volt 220 MFarad
16 Volt 470 MFarad

Voltaj değerlerine çok takılmayın.. bulamazsanız (Yani o sıra dükkanda yoksa) yerine daha yüksek voltaj lı olanları kullanabilirsiniz.

Merhaba, kondansatörün nasıl değiştirildiğini anlatabilir misiniz rica etsem?
aziser - avatarı
aziser
Ziyaretçi
15 Eylül 2014       Mesaj #50
aziser - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Merhaba, kondansatörün nasıl değiştirildiğini anlatabilir misiniz rica etsem?

Şu yanıp sönme sorunu bende de vardı. Burada yazılanlara istinaden Yazıcıoğlu'ndan -hana girince tam karşıdaki amcadan- 2 adet bahsedilen kondansatörlerden aldım. Eve gidip aceleyle ana kartı söktüm. Bazı arkadaşlardan Allah razı olsun detayına kadar anlatmışlar nasıl söküleceğini. Yakınlardaki bir tamirciye gidip eskilerini söktürüp yenilerini lehimlettim. Eve geldim hemen taktım kartı. Fişi takıp çalıştırdım, hemen soğutmaya başladı. Bir süre ideal soğukluğa gelinceye kadar kırmızı ikaz lambası yandı daha sonra söndü. Şu anda yeni gibi çalışıyor Allaha şükür. Allah bilir ne kadar paradan kurtuldum. Çok teşekkür ederim. Yazan arkadaşlar sağlam hayır duası aldılar benden...