Arama

Bosch buzdolabı sorunları ve çözüm önerileri nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Aralık 2019 Gösterim: 238.420 Cevap: 117
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
23 Ağustos 2010       Mesaj #1
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
images?qtbnANd9GcQCnfhZ6ye5bZU8lth2zNhv5LKaJvir6jofA6GcdkCJpkrBgMY&ampt1&ampusg  AXsx56LG Hu8mte2fKmTM270q w
Konu içeriği için önemli açıklama:

Son kullanıcı olan tüketici gurubu elektrikli ev aletleri ile yaşadıkları sorunları Servis gerektirmeyecek çözüm önerilerini hangi durumlarda servis gerektiğini markaların kullanım klavuzlarında bellirtilsede teknolojinin imkanları internet ortamında mutlak araştırmaktadır.

Konu içeriğimizi besliyecek bu sorunlara yada aynı sorunları yaşayanların elde ettikleri çözüm ve yol göstermelerini ilgili markaların ana başlığında burada işlenecektir.

Söz konusu markalar ürettikleri her ürün gurubuna ait farklı Modelleri olduğunu için forumumuzu kullanan üyelerden özellikle sorunlu cihazların modellerini yazmaları bir başka kullanıcının sorununa çare aradığında faydalanmasında kolaylık sağlıyacağını unutmamaları gerekmektedir.

Temel mantığımız şudur : Başlık kısmına model numarası ve sorunun temel kelimeleri

Örnek: Bosch KSUxxxxx model soğutmuyor.

Konuların içeriği varsayımlara ait değil öncelikle yaşanmış yada yaşanmaya aday basit sorunlara çözüm önerilerini ve olası sebeplerinin önünü almak olduğu unutulmamalıdır.
EN İYİ CEVABI kompetankedi verdi
Bosch nofrost soğutmuyor ışıkları yanıp sönüyor , bosch çalışırken gürültü çıkartıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bosch marka no frost ksu 40622 model cihaz her ne hikmetse soğutmamaya başladı ve ışıkları yanıp sönüyor. Dolap "Vınnnnnn" sesin yapıp motorun termiğini attırıyordu. Öncelikle kullanma klavuzunda söylenen dolabın tamamen elektriğini kesip derin dondurucudaki donmus malzemelerin gazete kağıdına sarılıp serin bir yerde muhafaza ettirilmesi ve dolabın 12 saat o sekilde bekletilmesi istenmiş uyguladım ancak nafile. Çünki bu işlem dolabın no frostun bolumundeki fanın buzlanması yüzünden pervanenenin dönmemesi ve buzunda 12 saatte çözüleceği var sayılarak önerilmiş.

Sorun bu fan değil tamamen elektronik kartta olduğunu tespit ettik. Tabi bu tespiti servis haricindeki bir arkadaşım yapmıştı. Kartın değişimi gerekiyor. Kartta elektronik ilgi alanıma girmesi karta yüz küsür para vermeden önce araştırmam gerektiğini düşündüm ve arıza verebilecek karttaki elektronik parçaların yenilerini tedarik ettim. Öncelikle aleminyum soğutucuya bağlı soğutucuya bağlı 2 transtör ve bu transtörlerin ayaklarına baglı 2 kondansatörü sırasıyla değiştim transtorler sorunu çözmedi tam umudu kesmiştim ki kondansatorleride değiştirip denemeye karar verdim. Meğer tüm sorun bu basit kondansatörlerde olmalıki artık dolap eskisi gibi soğutmaya kararsız davranışlar sergilememeye ve ışıklarının (derece) yanıp sönmesine engel oldu.

Toplam masraf 4 tl ye 20 Servis parası+ parça parasından kurtulmuş oldum.

Benzer sorun yaşıyanlara ön bilgi olması ve bosch profilo benzer yapıya sahiptir . Bu modelde dereceler yani malum kartta digital gösterge değil sadece led ışıklı göstergedir.

Benim cihazın diğer biri sorun gibi gözüken olayıda buzlanmayı çözmesi. Buzlanmayı çözen sistemde "Çat Pat" sinir bozucu ses çıkartması buzu çözen sistemin devrede olmasından kaynaklandığı ve sorun değil olağan bir durum olduğudur. Bazen fan pervaneside "Tırrrrr" benzer ses cıkarmasıdaoluşan buza pervanenin çarpmasından öte bişi değildir. Olağan durum olsada gecenin bir saatinde sessiz ortamda gerçekten sinir bozucu olduğunu itiraf etmeliyim.

Saygılarımla.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
23 Ağustos 2010       Mesaj #2
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Bosch nofrost soğutmuyor ışıkları yanıp sönüyor , bosch çalışırken gürültü çıkartıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bosch marka no frost ksu 40622 model cihaz her ne hikmetse soğutmamaya başladı ve ışıkları yanıp sönüyor. Dolap "Vınnnnnn" sesin yapıp motorun termiğini attırıyordu. Öncelikle kullanma klavuzunda söylenen dolabın tamamen elektriğini kesip derin dondurucudaki donmus malzemelerin gazete kağıdına sarılıp serin bir yerde muhafaza ettirilmesi ve dolabın 12 saat o sekilde bekletilmesi istenmiş uyguladım ancak nafile. Çünki bu işlem dolabın no frostun bolumundeki fanın buzlanması yüzünden pervanenenin dönmemesi ve buzunda 12 saatte çözüleceği var sayılarak önerilmiş.

Sorun bu fan değil tamamen elektronik kartta olduğunu tespit ettik. Tabi bu tespiti servis haricindeki bir arkadaşım yapmıştı. Kartın değişimi gerekiyor. Kartta elektronik ilgi alanıma girmesi karta yüz küsür para vermeden önce araştırmam gerektiğini düşündüm ve arıza verebilecek karttaki elektronik parçaların yenilerini tedarik ettim. Öncelikle aleminyum soğutucuya bağlı soğutucuya bağlı 2 transtör ve bu transtörlerin ayaklarına baglı 2 kondansatörü sırasıyla değiştim transtorler sorunu çözmedi tam umudu kesmiştim ki kondansatorleride değiştirip denemeye karar verdim. Meğer tüm sorun bu basit kondansatörlerde olmalıki artık dolap eskisi gibi soğutmaya kararsız davranışlar sergilememeye ve ışıklarının (derece) yanıp sönmesine engel oldu.

Benzer sorun yaşıyanlara ön bilgi olması ve bosch profilo benzer yapıya sahiptir . Bu modelde dereceler yani malum kartta digital gösterge değil sadece led ışıklı göstergedir.

Benim cihazın diğer biri sorun gibi gözüken olayıda buzlanmayı çözmesi. Buzlanmayı çözen sistemde "Çat Pat" sinir bozucu ses çıkartması buzu çözen sistemin devrede olmasından kaynaklandığı ve sorun değil olağan bir durum olduğudur. Bazen fan pervaneside "Tırrrrr" benzer ses cıkarmasıdaoluşan buza pervanenin çarpmasından öte bişi değildir. Olağan durum olsada gecenin bir saatinde sessiz ortamda gerçekten sinir bozucu olduğunu itiraf etmeliyim.

Saygılarımla.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Mart 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba tarif ettiğiniz sorunun aynısı benimde buzdolabımda var, elektronik kart buzdolabının neresinde kalıyor yerini tarif edebilir misiniz, aynı çözümü bende uygulamak istiyorum.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Mart 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yerini buldum ışıkların altında kalıyor, panel tırnaklı elinizle zorlarsanız biraz ve üst taraftan hafif tornavida yardımı alırsanız hemen sökülüyor. Parçalara da ulaştım, bendeki diyot gitmiş gibi duruyor, çevresi yanmış, birde kondansatorleri değiştireceğim, yandaki büyük role gibi parçalar nedir çakmadım ama onlarıda söktüm onlarada bir bakacağım. Teşekkürler.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
kompetankedi adlı kullanıcıdan alıntı

Saygılarımla.

merhabalar ,

Benimde buzdolabımda sizinki gibi bir sorun var . Işıklar yanıp sönüyor , fan arada çalışmaya çalışıyor ama kesiliyor. Yani düzenli bir soğutma olmuyor.
Elektronik mesleğiyle uğraştığım için biraz kurcalayıp kartını söktüm.. üzerindeki triyak ve kondansatörleri değiştirmeyi düşünüyorum.
Yalnız şunu merak ettim ; sizin buzdolabınızda da aynı problemmi vardı ? fan arada (yada dondurucu kapağını açtığınızda) çalışmaya çalışıyormuydu ..
Çünkü internetten kısa bir araştırma yaptım ve buzdolabının fiziken çalışıp soğutmadığı durumlarda fan motorundan şüpheleniliyor. Fakat bizim dolapta fan nadirende olsa çalışmak için çaba sarf ediyor ve bu yüzden elektronik karttan şüphelendim.

Şimdiden teşekkür ederim

İyi çalışmalar ...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Aralık 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Aynı sorun bende de vardı Makine Vınn vınnn deyip sürekli resetliyordu.
Servisler 400 Tl (Anakart) Diğeri 230 Tl ana kart 180 Tl Tamir gibi fiyatlar verdiler.
Bu problemde Sadece kondansatörleri değiştirmek yetiyor.

Yaklaşık 1 Tl Kondansatör Maliyeti var.

3 Dk de da değiştirebiliyorsunuz.

kondansatör değerleri

25 Volt 220 MFarad
16 Volt 470 MFarad

Voltaj değerlerine çok takılmayın.. bulamazsanız (Yani o sıra dükkanda yoksa) yerine daha yüksek voltaj lı olanları kullanabilirsiniz.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Genç emekli ,,, - avatarı
Genç emekli ,,,
Ziyaretçi
8 Mart 2013       Mesaj #7
Genç emekli ,,, - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Aynı sorun bende de vardı Makine Vınn vınnn deyip sürekli resetliyordu.
Servisler 400 Tl (Anakart) Diğeri 230 Tl ana kart 180 Tl Tamir gibi fiyatlar verdiler.
Bu problemde Sadece kondansatörleri değiştirmek yetiyor.

Yaklaşık 1 Tl Kondansatör Maliyeti var.

3 Dk de da değiştirebiliyorsunuz.

kondansatör değerleri

25 Volt 220 MFarad
16 Volt 470 MFarad

Voltaj değerlerine çok takılmayın.. bulamazsanız (Yani o sıra dükkanda yoksa) yerine daha yüksek voltaj lı olanları kullanabilirsiniz.

Merhabalar,,, yaklaşık bir aydır bu sorunu bende yaşıyordum.. Bir ay kadar önce elektirikler cok sık kesilmişti muhtemelen bu nedenden dolayı bu arıza oluştu kanaatindeyim.. diğer sorunu yaşıyan arkadaşlar gibi, benimde günün içinde bir kaç kez Led ışıklar yanıp sönerek dolap devreye girmede zorlanmaktaydı.. bu yaklaşık üç beş dakilka kadar sürmekte daha sonra dolap devreye giriyordu..dolabın kapağını açtığımda lambalar yanıyor fakat kapatır kapatmaz tekrar Led ler yanıp sönüyordu..Bosh servisi aradım karta 300 tl + işcilik istedi.. Bu formu okuduktan sonra biraz daha arştırma yaptım kart tamiri yapan bir kaç yer buldum işcilik dahil 150 tl istediler, eğer kartı söküp götürdüğümde ise 50 tl ye yapacaklarını söylediler.. Fakat ben kartı söktüm Bursada elektronikciler çarşısına götürerek, 0,50 tl ye Kondansetör 16 Volt 470 MFarad aldım , aldığım yer tamir yapmadığı için pasajda tamir yapan dükkana götürdüm , adam baktı bu kondansötör patlak gözükmüyor dedi.. gercekten patlak olan kondansötör biraz kararmış ,, şişmiş olmalı fakat benim kondansötörde hiç bir emare yok ,, kondansötörü ölcemediği için ben risk alarak değiştirmesini istedim.. 1 tl de işcilik verdim.. İçimdeki ses bu formda yazılanına güven diyordu.. kaybedceğim bir şey olmadığı için değiştirip kartı eve getirdim ve taktım... yaklaşık iki saat oldu şimdilik Maşallah saat gibi çalışıyor.... Sonuç 350 tl lik masrafı ,, biraz araştırarak 1,5 tlye mal ettim.. Eğer tekrar aynı sorun yaşarsam yine bu formda paylşacağım.... Kondansatör bilgisini paylaşan arkadaşa sonsuz Teşekürlerr,, Allah razı olsun...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
hymaz - avatarı
hymaz
Ziyaretçi
31 Mart 2013       Mesaj #8
hymaz - avatarı
Ziyaretçi
Benim Buzdolabı bosch KSU44600 Bu sabah işikları yanıp sönmeye başladı.
başka biç bir çalışma yok. Dolap Çalışmıyor.
Ana kartı söktüm.
Kondansatörleri değiştirip Takacam .İnşallah olur
hymaz - avatarı
hymaz
Ziyaretçi
7 Nisan 2013       Mesaj #9
hymaz - avatarı
Ziyaretçi
Ana kart üzerindeki kondansatörleri değiştirdim. Dolap Şu an gayet iyi çalışıyor
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir M.E. - avatarı
Misafir M.E.
Ziyaretçi
21 Nisan 2013       Mesaj #10
Misafir M.E. - avatarı
Ziyaretçi
Benim de buzdolabımda kontrol bölümünde ışıklar yanıp sönüyor ve servis çağırdım. Direk olarak kart arızası dedi ve 260+60 TL ücret istedi. Kart üzerindeki soğutucuya bağlı BTA212X-600D triyaklar yanmış gibi ısınmıştı. Bu devre elemanlarını hiçbir yerde bulamadım. Nerede bulunacağına dair fikri olan var mı? Kadıköy ve Karaköy elektronikçilerinde aradım.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.