Arama

Dilekçe hakkı nedir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Eylül 2014 Gösterim: 33.810 Cevap: 56
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ekim 2011       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben de sizin gibi dilekçehakkını bulamadım
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ekim 2011       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
dilekçe, bir isteği bildirmek, bir şikayeti duyurmak veya herhangi bir konuda bilgi vermek amacıyla resmi veya özel kurumlara/kuruluşlara yazılan resmî yazıdır. her türk vatandaşının resmî kurumlara dilekçe verme hakkı vardır ve bu hak anayasanın teminatı altındadır.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Ekim 2011       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
DİLEKÇE HAKKI
MADDE 74:
Vatandaşlar karşılıklılık esası gözetilmek kaydıyla Türkiye'de kendileri veya kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri hakkında yetkili makamlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yazı ile başvurma hakkına sahiptir. Kendileriyle ilgili başvurmaların sonucu gecikmeksizin dilekçe sahiplerine yazılı olarak bildirilir. Bu hakkın kullanılma biçimi kanunla düzenlenmiştir. (Anayasa Hukuku'na göre sınırlama bir hak ve özgürlüğün kullanılmasını önlemek amacıyla, düzenleme ise bir hak ve özgürlükten yararlandırma amacıyla yapılır.) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası.
Şikâyet ve dilekçe hakkı yurttaş olarak yasama organına başvurma hakkıdır; dilek veya şikâyet biçiminde gerçekleştirilir ve temsili hükümet sisteminin gerçekleştirilmesini sağlayan bir yoldur.

Anayasa Hukuku'na göre sınırlama bir hak ve özgürlüğün kullanılmasını önlemek amacıyla, düzenleme ise bir hak ve özgürlükten yararlandırma amacıyla yapılır.

Şikâyet niteliğindeki başvurular bir kişinin ya da kamunun çıkarlarını zedeleyen veya hukuk düzenindeki bir aksaklığı ortaya koyan bir durumla ilgili oldukları için, konulan da ister istemez sınırlı olmak durumundadır.

Dilek niteliğindeki başvurular bir ya da birden fazla kişinin kendilerini veya kamuyu ilgilendiren konularda alınması gereken önlem ya da istekleri dile getirmeleri ve siyasal içerikli olmaları nedeniyle sınırlı değildir; ancak düzenlenebilir niteliklidir.

Bu yasal haklarla ilgili işlemler 1984 tarihli ve 3071 sayılı "Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun'la düzenlenmiştir.

Kaynak: Dilekçe hakkı nedir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ekim 2011       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba bnde 6 ya geçtim nerede bulurum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ekim 2011       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Dilekçe Hakkı nedirrrr arkadaşlar çok acill muck <3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Kasım 2011       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
diekçe hakkı ne demektir acilen ihtiyacım var cevaplarınızı bekliyorum Msn Grin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2011       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
DİLEKÇE HAKKI
MADDE 74:
Vatandaşlar karşılıklılık esası gözetilmek kaydıyla Türkiye'de kendileri veya kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri hakkında yetkili makamlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yazı ile başvurma hakkına sahiptir. Kendileriyle ilgili başvurmaların sonucu gecikmeksizin dilekçe sahiplerine yazılı olarak bildirilir. Bu hakkın kullanılma biçimi kanunla düzenlenmiştir. (Anayasa Hukuku'na göre sınırlama bir hak ve özgürlüğün kullanılmasını önlemek amacıyla, düzenleme ise bir hak ve özgürlükten yararlandırma amacıyla yapılır.) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası.
Şikâyet ve dilekçe hakkı yurttaş olarak yasama organına başvurma hakkıdır; dilek veya şikâyet biçiminde gerçekleştirilir ve temsili hükümet sisteminin gerçekleştirilmesini sağlayan bir yoldur.

Anayasa Hukuku'na göre sınırlama bir hak ve özgürlüğün kullanılmasını önlemek amacıyla, düzenleme ise bir hak ve özgürlükten yararlandırma amacıyla yapılır.

Şikâyet niteliğindeki başvurular bir kişinin ya da kamunun çıkarlarını zedeleyen veya hukuk düzenindeki bir aksaklığı ortaya koyan bir durumla ilgili oldukları için, konulan da ister istemez sınırlı olmak durumundadır.

Dilek niteliğindeki başvurular bir ya da birden fazla kişinin kendilerini veya kamuyu ilgilendiren konularda alınması gereken önlem ya da istekleri dile getirmeleri ve siyasal içerikli olmaları nedeniyle sınırlı değildir; ancak düzenlenebilir niteliklidir.

Bu yasal haklarla ilgili işlemler 1984 tarihli ve 3071 sayılı "Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun'la düzenlenmiştir.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Aralık 2011       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar çok acıl lütfen yardım edin lütfen
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Aralık 2011       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana da lazım!bende 6. sınıfa gidiyorum ama bulamıyorum cevabı.lütfen cevabı bulan olursa söylesin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Aralık 2011       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
KISACA
Dilekçe hakkı, bireylerin dilek ve şikayetlerini resmi kurumlara sunabilme hakkıdır.