Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Alsas-Loren sorunu nedir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir18:42, 9 Ekim 2010 
Alsas-Loren sorununu bana açıklar mısınız lütfen?
En iyi cevap fadedliver tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
Alsace-Lorraine ya da Alsas-Loren (Almanca: Elsaß-Lothringen), Sedan Savaşı'ndan önce Fransa'nın toprağı olan Alsas-Loren bölgesi Frankfurt Barış Antlaşması'yla Alman İmparatorluğu'nda bir eyalet hâline geldi. Ancak Loren'in küçük bir kısmı Fransa'ya bırakıldı.
I. Dünya Savaşı'ndan sonra bölge kısa bir süreliğine Alsas-Loren Sovyetleri ismi altında bağımsız olsada Versay Antlaşması ile Fransa'ya bağlandı.
Yeni gelen Fransız Yönetimi hızlı bir şekilde bölgeyi Fransızlaştırmaya başladı. Zamanla Fransızlaşan bölgeye Fransa Pek çok tahkimat, kale ve Maginot Hattı'nı konuşlandırdıktan sonra II. Dünya Savaşı'ndaki Fransız yenilgisi ardından tekrar Almanya'ya geçen bölge, Almanların teslim olmasıyla tekrar Fransız yönetiminin eline bırakıldı. Bugün bölge Fransız yönetimi altındadır.

vikipedi
Cevap
fadedliver21:30, 9 Ekim 2010 
Alsace-Lorraine ya da Alsas-Loren (Almanca: Elsaß-Lothringen), Sedan Savaşı'ndan önce Fransa'nın toprağı olan Alsas-Loren bölgesi Frankfurt Barış Antlaşması'yla Alman İmparatorluğu'nda bir eyalet hâline geldi. Ancak Loren'in küçük bir kısmı Fransa'ya bırakıldı.
I. Dünya Savaşı'ndan sonra bölge kısa bir süreliğine Alsas-Loren Sovyetleri ismi altında bağımsız olsada Versay Antlaşması ile Fransa'ya bağlandı.
Yeni gelen Fransız Yönetimi hızlı bir şekilde bölgeyi Fransızlaştırmaya başladı. Zamanla Fransızlaşan bölgeye Fransa Pek çok tahkimat, kale ve Maginot Hattı'nı konuşlandırdıktan sonra II. Dünya Savaşı'ndaki Fransız yenilgisi ardından tekrar Almanya'ya geçen bölge, Almanların teslim olmasıyla tekrar Fransız yönetiminin eline bırakıldı. Bugün bölge Fransız yönetimi altındadır.

vikipedi
Cevap
Daisy-BT18:37, 28 Nisan 2011 

Alsace-Lorraine

Almanlarca 1871, 1918 ve 1940-1944 arasında Alsace ile Lorraine'in oluşturduğu idarî ve siyasî bütüne verilen Elsass-Lothringen adının Fransızca karşılığı. 1870-1871 Fransa-Prusya savaşından sonra Almanya'ya bırakılan bölge, Kasım 1918'de yeniden Fransız yönetimine geçti. 1940 Fransız bozgunundan sonra Almanlar eski Alsace-Lorraine topraklarını Alman toprağı saydılar. Müttefikler 1944-45 kışında Alsace-Lorraine'i Fransa'ya geri verdiler.

Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları