Arama

Nüfus sayımları nasıl yapılır? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Ekim 2015 Gösterim: 64.276 Cevap: 55
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ekim 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Geçmişte nüfus sayımı nasıl yapılır iyi açıklanmış bir yazı istiyorum lütfen yardım edin
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ekim 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nufus sayimi nsail yapilir
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ekim 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen acele ama acele lazım nolur hadi be
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ekim 2011       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Genel nüfus sayımı, Türkiye'de istatistik işlerini yürütmekle görevli devlet kurumu olan "Devlet İstatistik Enstitüsü" (DİE), yeni adıyla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından periyodik olarak yapılan nüfus sayımıdır. TÜİK tarafından yapılan çok sayıdaki istatistik çalışmalarının en önemlisi "genel nüfus sayımı"dır.
Osmanlıda başarılı ilk nüfüs sayımı savaşa katılacak müslüman askerlerin sayısını ve yeni vergi kaynaklarının tespiti için 1831 yılında II. Mahmut tarafından yapılmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra ise ilk kez 1927 yılında nüfus sayımı olmuştur ve bu yıldan itibaren genellikle 5 yıllık aralarla yapılmıştır. Bu uygulama esnasında ülke çapında sokağa çıkma yasağı uygulanmıştır. İlk kez sokağa çıkma yasağı olmaksızın adrese dayalı nüfus sayımının 2007 yılında yapılması planlanmış ve çalışmalar başlatılmıştır. "Adrese dayalı nüfus sayımı" Haziran 2007 tarihinde tamamlanmış, kalite kontrol çalışmalarının ardından Ocak 2008'de açıklanacağı bildirilmiştir.
Nüfus sayımlarındaki amaçlar şunlardır:Erkek-kadın nüfusu belirlemek,kırsal-kentsel nüfusu belirlemek,nüfus yerleşim yerlerine göre dağılımını belirlemek,okuma-yazma oranını belirlemek,eğitim durumunu belirlemek,nüfusu belirlemek,nüfusun yaşlara göre dağılımını belirlemek ve daha birçok amaçtan dolayı yapılır.
Nüfusun artışına baktığımızda ilk yıllarda erkek nüfus azdır,çünkü savaş olduğundan erkeklerin birçoğu geri dönememştir.1945 dönemlerinde II. Dünya Savaşı olduğundan erkekler silah altına alınmıştır.Erkekler olmadığından nüfus artışı fazla olmamıştır.Son dönemlerde ise nüfus planlamaları sayesinde nüfus artışı çok olmamaya başlamıştır.

--------------------------------------------------------------------------------

Kaynak: Nüfus sayımları nasıl yapılır?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ekim 2011       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ülkemizde yapılan Sayımların Amacı :
Sayım günü Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan, her nüfusun (yabancılar dahil) sayısını, sosyal ve ekonomik niteliklerini, ülkemizin idari bölünüşüne göre bütün ve doğru bi şekilde belirlemek amaçlanmaktadır.
Ülkemizdeki Sayımlar Nasıl Yapılır ?
Şimdiye kadar yapılan sayımlar, bütün sayım bi şekilde ve ulusal sınırlarımız içindeki her nüfusu saymak suretiyle 1 günde uygulanmıştır. Sayımın sistemi gereği nüfus, tespit günü şahıslar nerede bulunuyorsa orada tespite tabi tutulmuştur (De facto). vatan dışında yaşayan vatandaşlarımız sayım dışı kalmış, buna bedel sayım günü sınırlarımız içinde yaşayan ya da geçici bi şekilde bulunan Türk uyruklu olmayan şahıslar (acayipler) sayıma ile birlikte edilmiştir.
Ancak, 1997 yılında yapılan tespitte ise kişilerin daimi ikametgahları sorularak, daimi ikametgahlarını hangi yerleşim yeri bi şekilde beyan etmişler ise o yerleşim yeri nüfusuna ile birlikte edilmiştir (De jure).
2000 yılında yapılacak olan nüfus sayımının hazırlık çalışmalarına başlanmıştır. Bu sayımın bütün bilgi işleme faaliyetlerinin bütün bilgisayar destekli bi şekilde yapılması ve bilgi giriş işlemlerinin ICR (Akıllı kişilik Okuyucu) teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmesi için uzman enstitü kadroları çalışmalarını sürdürmektedir.

alın arkadaşlar inşallah işinize yarar...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ekim 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
acillllll yarddımmmmmm edddiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnn aaaaaaaaaaaaaaaaaccccccciiiiiiiiiiiil
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ekim 2011       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Genel nüfus sayımı, Türkiye'de istatistik işlerini yürütmekle görevli devlet kurumu olan "Devlet İstatistik Enstitüsü" (DİE), yeni adıyla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından periyodik olarak yapılan nüfus sayımıdır. TÜİK tarafından yapılan çok sayıdaki istatistik çalışmalarının en önemlisi "genel nüfus sayımı"dır.
Osmanlıda başarılı ilk nüfüs sayımı savaşa katılacak müslüman askerlerin sayısını ve yeni vergi kaynaklarının tespiti için 1831 yılında II. Mahmut tarafından yapılmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra ise ilk kez 1927 yılında nüfus sayımı olmuştur ve bu yıldan itibaren genellikle 5 yıllık aralarla yapılmıştır. Bu uygulama esnasında ülke çapında sokağa çıkma yasağı uygulanmıştır. İlk kez sokağa çıkma yasağı olmaksızın adrese dayalı nüfus sayımının 2007 yılında yapılması planlanmış ve çalışmalar başlatılmıştır. "Adrese dayalı nüfus sayımı" Haziran 2007 tarihinde tamamlanmış, kalite kontrol çalışmalarının ardından Ocak 2008'de açıklanacağı bildirilmiştir.
Nüfus sayımlarındaki amaçlar şunlardır:Erkek-kadın nüfusu belirlemek,kırsal-kentsel nüfusu belirlemek,nüfus yerleşim yerlerine göre dağılımını belirlemek,okuma-yazma oranını belirlemek,eğitim durumunu belirlemek,nüfusu belirlemek,nüfusun yaşlara göre dağılımını belirlemek ve daha birçok amaçtan dolayı yapılır.
Nüfusun artışına baktığımızda ilk yıllarda erkek nüfus azdır,çünkü savaş olduğundan erkeklerin birçoğu geri dönememştir.1945 dönemlerinde II. Dünya Savaşı olduğundan erkekler silah altına alınmıştır.Erkekler olmadığından nüfus artışı fazla olmamıştır.Son dönemlerde ise nüfus planlamaları sayesinde nüfus artışı çok olmamaya başlamıştır.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ekim 2011       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim de ödevim var ben anlamlı bi cevap bulamadım ve kendi bilgimden:Belirli kişiler tarafından eskiden sokağa çıkma yasağı koyulup evlere gidilip yapılırdı fakat artık günümüzde evdeki kişi mevcudu sayısına göre bakılıyor.Yazdım...Saçma mı çözemedim daha ama olsun bi fikir oluşturur..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ekim 2011       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Misafir
ben de nasıl yapılır öğrenmek istiyorum. hepiniz nufüs sayımının ne olduğu hakkında bilgi vermişsiniz. ama bana nelere dayanarak yapıldğı lazım. yani nüfüs saymı yaparken ellerindeki formda neler yazıyr bunu bilmem gerek. ödevim var da lütfen bilen varsa.....

Valla ben yaptım çok da güzel bilgiler paylaşanlara teşekkür ediyorum Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ekim 2011       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi