Arama

Nüfus sayımları nasıl yapılır? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Ekim 2015 Gösterim: 64.278 Cevap: 55
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ekim 2011       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nüfus sayımı nedir,nasıl yapılır ve önemi nedir?lütfen bana yardımcı olurmusunuz?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ekim 2011       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
gerçekten bilgi verenlere tşekkürler >3nüfus sayımı nedir,nasıl yapılır ve önemi nedir?lütfen bana yardımcı olurmusunuz
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ekim 2011       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Genel nüfus sayımı, Türkiye'de istatistik işlerini yürütmekle görevli devlet kurumu olan "Devlet İstatistik Enstitüsü" (DİE), yeni adıyla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından periyodik olarak yapılan nüfus sayımıdır. TÜİK tarafından yapılan çok sayıdaki istatistik çalışmalarının en önemlisi "genel nüfus sayımı"dır.
Osmanlıda başarılı ilk nüfüs sayımı savaşa katılacak müslüman askerlerin sayısını ve yeni vergi kaynaklarının tespiti için 1831 yılında II. Mahmut tarafından yapılmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra ise ilk kez 1927 yılında nüfus sayımı olmuştur ve bu yıldan itibaren genellikle 5 yıllık aralarla yapılmıştır. Bu uygulama esnasında ülke çapında sokağa çıkma yasağı uygulanmıştır. İlk kez sokağa çıkma yasağı olmaksızın adrese dayalı nüfus sayımının 2007 yılında yapılması planlanmış ve çalışmalar başlatılmıştır. "Adrese dayalı nüfus sayımı" Haziran 2007 tarihinde tamamlanmış, kalite kontrol çalışmalarının ardından Ocak 2008'de açıklanacağı bildirilmiştir.
Nüfus sayımlarındaki amaçlar şunlardır:Erkek-kadın nüfusu belirlemek,kırsal-kentsel nüfusu belirlemek,nüfus yerleşim yerlerine göre dağılımını belirlemek,okuma-yazma oranını belirlemek,eğitim durumunu belirlemek,nüfusu belirlemek,nüfusun yaşlara göre dağılımını belirlemek ve daha birçok amaçtan dolayı yapılır.
Nüfusun artışına baktığımızda ilk yıllarda erkek nüfus azdır,çünkü savaş olduğundan erkeklerin birçoğu geri dönememştir.1945 dönemlerinde II. Dünya Savaşı olduğundan erkekler silah altına alınmıştır.Erkekler olmadığından nüfus artışı fazla olmamıştır.Son dönemlerde ise nüfus planlamaları sayesinde nüfus artışı çok olmamaya başlamıştır.

Kaynak: Nüfus sayımları nasıl yapılır?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ekim 2011       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ana adı soyadı ve kızlık soyadı
baba adı ve soyadı
adı ve soyadı
doğum tarihi ve yeri
yaşı
adresi
ilk okul adı (eğitim durumu için yapılıyorsa bu da kullanılabilir)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ekim 2011       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nüfüs sayımı insanların toplaşıp bir bütün haline gelerek sayım yapılmasını işaretlemektedir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Kasım 2011       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa bnada acil lazım lütfen Msn Happy))
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Kasım 2011       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
şimdiye kadar hepiniz nüfus sayımının ne olduğunu yazmışsınız ama ben nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum lütfen yardımedin acele edin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2011       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sayımda vatandaşlara 43 soru soru sorulacak. İlk bölümünde hane halkı reisine ve ikamet edilen konuta ilişkin sorular bulunuyor. Burada hane halkı reisinin evde olup olmadığı, evdeki misafir sayısı, ikamet edilen yerin niteliği (müstakil ev, apartman dairesi ve prefabrik ev gibi) sorular yer alıyor. Yine bu bölümde vatandaşlara konutun mülkiyet durumu, konutta kaç oda bulunduğu, tuvalet, banyo, mutfak ve borulu su bulunup bulunmadığı soruları ile son bir yıl içinde hane halkından ölen olup olmadığı soruları sorulacak.
İkinci bölümde ise vatandaşlara cinsiyeti, yaşı, doğduğu yer, tabiyeti, özürlü olup olmadığı, varsa özürünün türü, şu anda ve 5 yıl önce ikamet edilen yer, eğitim durumu ve medeni durumuna ilişkin sorular yer alıyor. Kadınlara bugüne kadar hiç doğum yapıp yapmadığı, bunlardan kaçının yaşadığı soruları da kitapcıkda yer alıyor.
Vatandaşlara sayımda, geçen hafta içinde bir işte çalışıp çalışmadığı, çalıştığı işyeri, esas mesleği, işsiz ise en son ne zaman iş aramak için girişimde bulunduğu ve çalışmama nedenleri de vatandaşlara sayım sırasında sorulacak sorular arasında yer alıyor.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Aralık 2011       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nüfüs sayımı nasıl yapılır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Aralık 2011       Mesaj #30
Misafir - avatarı