Arama

Organik tarımın zararları nelerdir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Mayıs 2014 Gösterim: 25.296 Cevap: 23
1 dost - avatarı
1 dost
Ziyaretçi
30 Kasım 2013       Mesaj #21
1 dost - avatarı
Ziyaretçi
Organik Tarımın Faydaları
Ülkemizde sentetik kimyasallar çiftçilerimizin büyük bir bölümü açısından ya pekçok az kullanılmakta , yada hiç kullanılmamaktadır . Bu sebeple ekolojik tarıma geçişin pratik olması beklenebilir .
Sponsorlu Bağlantılar
Üretici geliri ürüne bağımlı olarak artmaktadır ( Aşağı Yukarı yüzde on yükseliş olduğu ihtimal edilmektedir ) .
Fiyatı süratle yükselen kimyasal gübre , pestisit ve enerji girdilerinden tasarruf edilmektedir .
Sözleşmeli tarımla üreticinin bütün ürününün alınması garanti edilmektedir .
Ekolojik ürünlerin ihraç fiyatı öte ürünlerden yüzde on – 20 oranında daha yüksektir .
Ekolojik Ürünlerin ihracatı ile Ülkemiz tarım ürünleri için ek bir kapasite yaratılmaktadır . Bunun Için Bağlı Olarak ihraç edilen her ton daha bir önce ulaşılamayan tüketici kitlesine gitmektedir .
Özel bilgi isteyen ekolojik tarım modeli Ziraat mühendisleri için yepyeni istihdam sahaları yaratmaktadır .

Organik Tarımın Zararları
Ülkemizde tarımsal ürün arzında seneden yıla mühim dalgalanmalar görülmektedir. Süratle artıp gençleşen nüfus, tüketim düzeyinin ve çeşitliliğinin devamlı olarak çoğalması ve çevredeki ülkelerin anında hepsinin tarımsal ürün talep eden nitelikleri sebebiyle organik tarımın (bilgimde meydana gelebilecek azalma sebebiyle ) az vadede gelişmesi kolay olmayan görünmektedir.
Ekolojik tarım metoduyla bitkisel üretimde meydana çıkan bir sıkıntı , arazilerin birçok ufak , parça parça ve birbirine yakın olmasıdır. Bu statü organik yapımı aksi yönde etkilemektedir. Nedeni Ise ekolojik üretim yapan bir işletmenin çevrede üretim yapan öte klasik işletmelerde kullanılan kimyasallardan etkilenmemesi olası değildir.
Ekolojik tarım sisteminde yetiştirilen ürünlerin pazarlanması bilhassa iç piyasa amaçlı yepyeni ve belirsiz bir konudur.
Konunun yepyeni olması sebebiyle yeteri kadar tarımsal yayın çalışmaları ve eleman bulunmaması ekolojik tarımın öte aksi yanıdır.

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

Kaynak: Organik Tarımın Faydaları ve Zararları Nelerdir Nedir Vikipedi |
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Aralık 2013       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yararları:

Sponsorlu Bağlantılar
Ülkemizde sentetik kimyasallar çiftçilerimizin büyük bir kısmı tarafından ya çok az kullanılmakta, ya da hiç kullanılmamaktadır. Bu nedenle ekolojik tarıma geçişin kolay olması beklenebilir.

Üretici geliri ürüne bağlı olarak artmaktadır (Ortalama yüzde 10 artış olduğu tahmin edilmektedir).

Fiyatı hızla artan kimyasal gübre, pestisit ve enerji girdilerinden tasarruf edilmektedir.
Sözleşmeli tarımla üreticinin tüm ürününün alınması garanti edilmektedir.

Ekolojik ürünlerin ihraç fiyatı diğer ürünlerden yüzde 10-20 oranında daha yüksektir.

Ekolojik Ürünlerin ihracatı ile ülkemiz tarım ürünleri için ilave bir kapasite yaratılmaktadır.
Dolayısıyla ihraç edilen her ton daha önce ulaşılamayan tüketici kitlesine gitmektedir.

Özel bilgi isteyen ekolojik tarım modeli Ziraat mühendisleri için yeni istihdam sahaları yaratmaktadır.

Zararları:

Ülkemizde tarımsal ürün arzında yıldan yıla önemli dalgalanmalar görülmektedir. Hızla artıp gençleşen nüfus, tüketim düzeyinin ve çeşitliliğinin sürekli artması ve çevredeki ülkelerin hemen hepsinin tarımsal ürün talep eden özellikleri sebebiyle organik tarımın (verimde meydana gelebilecek azalma nedeniyle) kısa vadede gelişmesi zor görünmektedir.

Ekolojik tarım metoduyla bitkisel üretimde ortaya çıkan bir sorun, arazilerin çok küçük, parçalı ve birbirine yakın olmasıdır. Bu durum organik üretimi olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü ekolojik üretim yapan bir işletmenin çevrede üretim yapan diğer klasik işletmelerde kullanılan kimyasallardan etkilenmemesi mümkün değildir.

Ekolojik tarım sisteminde yetiştirilen ürünlerin pazarlanması özellikle iç piyasa için yeni ve belirsiz bir konudur.

Konunun yeni olması nedeniyle yeterli tarımsal yayım çalışmaları ve eleman bulunmaması ekolojik tarımın diğer olumsuz yanıdır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Aralık 2013       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Organik tarımın zararları nedir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Mayıs 2014       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Zararları:

Ülkemizde tarımsal ürün arzında yıldan yıla önemli dalgalanmalar görülmektedir. Hızla artıp gençleşen nüfus, tüketim düzeyinin ve çeşitliliğinin sürekli artması ve çevredeki ülkelerin hemen hepsinin tarımsal ürün talep eden özellikleri sebebiyle organik tarımın (verimde meydana gelebilecek azalma nedeniyle) kısa vadede gelişmesi zor görünmektedir.

Ekolojik tarım metoduyla bitkisel üretimde ortaya çıkan bir sorun, arazilerin çok küçük, parçalı ve birbirine yakın olmasıdır. Bu durum organik üretimi olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü ekolojik üretim yapan bir işletmenin çevrede üretim yapan diğer klasik işletmelerde kullanılan kimyasallardan etkilenmemesi mümkün değildir.