Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Orhan Veli'nin "Anlatamıyorum" şiirindeki ahenk unsurları nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 24 Ekim 2010 (23:09) tarihinde açılmıştır.
29178 kez görüntülenmiş, 26 cevap yazılmış ve son mesaj 3 Ocak 2014 (19:10) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 24 Ekim 2010, 23:09

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
orhan veli kanık'ın anlatamıyorum şiirindeki ahenk unsurları nelerdir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
En iyi cevap broken* tarafından gönderildi

Ahenk Unsurları: Asonans,Aliterasyon,Kafiye-Redif,Ölçüdür.

Asonans:E-İ-I harfleri
Aliterasyon:M harfi
Kafiye Şeması:a
b
a
c ve devamı hep farklı harf Ölçüsü yok çünkü serbest şiir...
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 24 Ekim 2010, 23:27

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yok mu bu soruya cevap verecek bi hayırsever vatandaş
Rapor Et
Eski 9 Aralık 2010, 13:43

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
orhan veli kanik ahenk unsurlari ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
Rapor Et
Eski 11 Aralık 2010, 16:46

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
orhan veli kanik şiirlerinde ahenk unsurlari ile ilgili daha fazla bilgi verir misiniz lütfen. . .
Rapor Et
Eski 12 Aralık 2010, 08:19

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
evt ya bi cevap verin
Rapor Et
Eski 26 Aralık 2010, 16:02

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
cvp ltfn
Rapor Et
Eski 10 Ocak 2011, 20:47

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ALIN BEYLER SİZE BENDEN ORHAN VELİ KANIK'IN KULLANDIĞI AHENK UNSURLARI...
Orhan Veli'nin 1936-37 yıllarında, bir bölü­münü "Mehmet Ali Sel" takma adıyla yayım­ladığı ilk şiirlerinde Baudelaire, Rimbaud, Verlaine gibi simgeci Fransız şairleri ile ülke­mizde onların etkisinde kalmış olan Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Muhip Dıranas gibi şairlerin etkileri görülür. Hece ölçüsünde ve uyaklı olarak yazılan bu ilk ürünlerde geçmişe özlem, çocukluk anıları, sevgi, umutsuzluk gibi duygusal ve bireysel konular ağırlıktadır. Şiirdeki yeteneğini ortaya koyan bu ilk örnek­lerden sonra Orhan Veli, geleneksel şiirle, söz sanatlarıyla, seçkin sözcüklerle, şairanelikle, ölçü ve uyakla ilgisi olmayan yeni bir şiire yöneldi. Daha sonra Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte çıkardığı Garip (1941) adlı kitapta toplanan bu kural tanımayan ve şaşırtıcı şiirlerde yaşamak için didinen çoğun­luğun beğenisini yakalamayı amaçladı.
Süssüz, dolambaçsız, yalın bir söyleyişi benimsedi, halktan kişilerin yaşamlarını şiire soktu. İkinci kitabı Vazgeçemediğini de (1945) genellikle Garip çizgisini sürdürmekle birlikte şiirinde bazı değişiklikler yaptı. Des­tan Gibi'de (1946) halk şiirinden yararlandı. 1947'de yayımladığı Yenisi ve 1949'da yayım­ladığı Karşı'da şiirini daha olgunlaştırdığı gibi toplumsal ve siyasal düşüncelerine de şiirle­rinde yer vermeye başladı. Kitaplaştıramadığı son şiirlerinde de bu çizgiyi sürdürdü. Yaprak dergisinde yer alan düzyazılarında demokrasi, insan hakları, düşünce özgürlüğü konularını işledi.
Türk şiirinde önemli bir çığırın açılmasına ön ayak olan Orhan Veli, şiir anlayışını yalnızca şiirleriyle değil, yazılarıyla da ortaya koymaya çalıştı. Garip'e Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte yazdığı ünlü önsözde şiir hakkındaki düşüncelerini açıkladığı gibi çeşitli gazete ve dergilerde bu konuda yazılar yazdı. Orhan Veli'nin kitaplarında topladığı şiirleri ile kitaplarına girmeyen şiirleri Bütün Şiirleri başlığı altında birçok kez basıldı. Nasreddin Hoca fıkralarını şiirleştirerek Nas­rettin Hoca Hikâyeleri (1949) adıyla yayımla­dı. Gazete ve dergilerdeki yazıları da Bütün Yazıları (1982) genel başlığı altında iki cilt olarak yayımlandı.
Rapor Et
Eski 15 Ocak 2011, 10:57

:)

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
of hiç iyi birşey yazmıyor burada yha
Rapor Et
Eski 15 Ocak 2011, 19:33

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
lütfen bana yardımcı olun orhan veli kanıkın Anlatamıyorum adlı şiirin
-yaygın olarak yer alan zihniyeti
-ahenk unsurlarını nasıl kulandığını
-kullanılan dilin özellikleri
-yapının nasıl oluştuğunu
-genel olarak kullanılan temaları
-şiir geleneğinin nasıl verildiğini
-şairin hangi geleneğe bağlı kaldığını ve
-şairin yaşamından yetiştiği ortamdan izler bulunup bulunmadığını araştırınız.Bana şimdi lazım neolur bana yardım edin
Rapor Et
Eski 16 Ocak 2011, 17:26

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ALIN BN DE SİZE UNSURLARI :d

Orhan Veli'nin 1936-37 yıllarında, bir bölü­münü "Mehmet Ali Sel" takma adıyla yayım­ladığı ilk şiirlerinde Baudelaire, Rimbaud, Verlaine gibi simgeci Fransız şairleri ile ülke­mizde onların etkisinde kalmış olan Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Muhip Dıranas gibi şairlerin etkileri görülür. Hece ölçüsünde ve uyaklı olarak yazılan bu ilk ürünlerde geçmişe özlem, çocukluk anıları, sevgi, umutsuzluk gibi duygusal ve bireysel konular ağırlıktadır. Şiirdeki yeteneğini ortaya koyan bu ilk örnek­lerden sonra Orhan Veli, geleneksel şiirle, söz sanatlarıyla, seçkin sözcüklerle, şairanelikle, ölçü ve uyakla ilgisi olmayan yeni bir şiire yöneldi. Daha sonra Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte çıkardığı Garip (1941) adlı kitapta toplanan bu kural tanımayan ve şaşırtıcı şiirlerde yaşamak için didinen çoğun­luğun beğenisini yakalamayı amaçladı.
Süssüz, dolambaçsız, yalın bir söyleyişi benimsedi, halktan kişilerin yaşamlarını şiire soktu. İkinci kitabı Vazgeçemediğini de (1945) genellikle Garip çizgisini sürdürmekle birlikte şiirinde bazı değişiklikler yaptı. Des­tan Gibi'de (1946) halk şiirinden yararlandı. 1947'de yayımladığı Yenisi ve 1949'da yayım­ladığı Karşı'da şiirini daha olgunlaştırdığı gibi toplumsal ve siyasal düşüncelerine de şiirle­rinde yer vermeye başladı. Kitaplaştıramadığı son şiirlerinde de bu çizgiyi sürdürdü. Yaprak dergisinde yer alan düzyazılarında demokrasi, insan hakları, düşünce özgürlüğü konularını işledi.
Türk şiirinde önemli bir çığırın açılmasına ön ayak olan Orhan Veli, şiir anlayışını yalnızca şiirleriyle değil, yazılarıyla da ortaya koymaya çalıştı. Garip'e Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte yazdığı ünlü önsözde şiir hakkındaki düşüncelerini açıkladığı gibi çeşitli gazete ve dergilerde bu konuda yazılar yazdı. Orhan Veli'nin kitaplarında topladığı şiirleri ile kitaplarına girmeyen şiirleri Bütün Şiirleri başlığı altında birçok kez basıldı. Nasreddin Hoca fıkralarını şiirleştirerek Nas­rettin Hoca Hikâyeleri (1949) adıyla yayımla­dı. Gazete ve dergilerdeki yazıları da Bütün Yazıları (1982) genel başlığı altında iki cilt olarak yayımlandı.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.200 saniyede (74.05% PHP - 25.95% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 05:55
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi