Arama

Atatürk cumhuriyetten sonra bilim, ekonomi, siyasette hangi yenilikleri getirmiştir?

Güncelleme: 18 Aralık 2011 Gösterim: 11.199 Cevap: 14
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Ekim 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk cumhuriyeti kurduktan sonra bilim,ekonomi ve siyaset alanlarında ne gibi yenilikler yapmıştır
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Kasım 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk cumhuriyeti kurduktan sonra bilim ekonomi ve siyaset alanlarında ne gibi yenilikler yapmıştır
Sponsorlu Bağlantılar
Melisa - avatarı
Melisa
Ziyaretçi
3 Kasım 2010       Mesaj #3
Melisa - avatarı
Ziyaretçi
ben de bunu arıyorum ama hiç bir yerde yok lütfen bunu yarına ulaştırır mısınız Msn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Kasım 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya hakkaten offf performans ödevi yaaaaaaaa
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Kasım 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

siyasette yenilikler ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

istiyorum hemen 10dakka içinde lütfen
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Kasım 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Siyasal Alanda Yapılan Devrimler: Atatürk toplum hayatını kemiren monarşik yönetimi kaldırmak ile siyasal alandaki ilk devrimini yapmıştır yani cumhuriyeti ilan etmiştir. Bunu gerçekleştirmek için önce saltanatı kaldırmıştır. Bu devrimler sosyal hayatı derinden etkilemiştir ve toplum kabuk değiştirmiştir. Din hayatını devletten çekmek için ise halifeliği kaldırmıştır. Bu da laik bir hayatın başlangıcı olmuştur ki eğitim için çok önemli bir değişim olmuştur. Halifeliğin kaldırılması ile laiklik konusunda büyük bir adım atılmıştır.

2. Toplumsal devrimler : Toplumsal yapı unsurlarının bir çoğunda yapılmıştır. Asıl toplumun tabanına inen yani teferruat sayacağımız devrimler olmuş. Kılık kıyafetten soyadı kanununa, ölçü, saat ve takvim gibi hayatın birçok alanıyla ilgilidir. Toplum zor da olsa bu devrimlere ayak uydurmuş ve çektiği zorlukların mükafatını ileriki zamanlarda almıştır.

3. Hukuk Devrimi: Mecelle kaldırılmış ve Türk medeni kanunu getirilmiş. Aile hayatından siyasi haklara, eğitimden özel haklara bir çok yönüyle modernleşmenin önü açılmıştır. Ayrıca laikliğin hukuk düzenine uygulanması da gerçekleşmiştir.

4. Eğitim ve Kültür Alanındaki Devrimler: Yozlaşmış kurumlardan biri olan medreseler kapatılmış, öğretim birleştirilmiş(tevhid-i tedrisat kanunu), yeni Türk harfleri kabul edilmiş, yüksek öğretimler kurumları düzenlenmiştir. Atatürk Osmanlıdaki eğitim sistemini toplumun ihtiyaçlarına cevap veremeyeceği görüşündedir. Bu nedenle modern eğitim sisteminin oluşturulmasına karar vermiştir. Bu konuda Arap alfabesinin kaldırılması ile eğitimde modernleşme hareketleri hız kazanmıştır.

5. Ekonomik Alandaki Devrimler: Aşar gibi köylüyü ezen vergiler kaldırılmış. Çiftçi üretim için teşvik edildi. Teşviki sanayi kanunu ile sanayi alanında çalışmalar başlatılmıştır. I – II kalkınma planları uygulanmıştır. Sanayi alanında gerekli değişimler yapılmıştır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Aralık 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yönetim şekli ?
eğitim ?
hukuk?
toplumsal alan?
ekonami ?
lütfen yarın buun vevabını gönderin !!