Arama

Tekstil tasarım teknisyenliği hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Nisan 2012 Gösterim: 4.622 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tekstil tasarım teknisyeni ?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Tekstil tasarım teknisyeni Tekstil Tasarım Teknisyeni Mesleği ve Özellikleri
Kumaşı dokuma, renklendirme ve baskı yoluyla desenlendiren kişidir
Sponsorlu Bağlantılar
GÖREVLER
- Desenlenecek kumaşın analizini yapar,
- Örnek dokuma tezgahlarında temel örgüleri kullanarak kumaş örnekleri hazırlar,
- Desen çizme yöntemlerini kullanarak desenler çizer,
- Bilgisayar desteğinde tasarım yapar ve hazır programları geliştirir,
- Desenin negatifini ve şablonunu hazırlar,
- Değişik baskı tekniklerini uygular,
- Yaptığı tasarım doğrultusunda renkleri seçer,
- Örnek kumaştan seri üretime geçişi sağlar.
KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Kareli desen kağıdı, çeşitli renkli kalemler ve dokuma tasarım bilgisayar programı. Numune dokuma: Numune dokuma tezgahı, çeşitli iplikler. Negatif film hazırlama: Desen, asetat kağıdı, çini mürekkebi, rapido ve tarama ucu, ışıklı masa, cetvel, milimetrik kağıt. Şablon hazırlama: Gaze bezi, çerçeve germe masası, lak, film kontak makinası. Numune baskı hazırlama: Baskı masası, baskı şablonu, boya ve pat, fikye makinesi.
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Tekstil tasarım teknisyeni olmak isteyenlerin;
- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme,
- Estetik görüş,tasarım ve çizim yeteneklerine sahip,
- Birbirlerine yakın renkleri ayırdedebilen,
- El becerisi gelişmiş,
- Boya maddelerine alerjisi olmayan,
- Bedence sağlam ve dayanıklı
kimseler olmaları gerekir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Tekstil tasarım teknisyenleri tekstil dokuma ve baskı fabrikalarında, atölyelerinde, modaevlerinde, tasarım atölyelerinde çalışırlar. Çalışırken tekstil mühendisleri tekstil teknikerleri ve işçilerle iletişim halindedirler.
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Henüz ülkemizde kısa bir geçmişi olan tekstil tasarım bölümünden mezun olan kişiler, sanayide ara eleman açığı fazla olduğundan; rahatlıkla iş bulabilirler. İsteyenler kendi işyerlerini de açabilirler.
Ülkemizde tekstil sanayii teknolojik değişimlerle hızlı bir şekilde gelişmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi Anadolu Kız Meslek/Anadolu meslek Liselerinin “Tekstil Tasarımı” bölümünde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek eğitimine başlayabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak, her yıl Milli Eğitim bakanlığı tarafından merkezi sistemle yapılan “Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını” kazanmak gerekmektedir.
EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Anadolu Meslek Liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; genel bilgi derslerinin yanı sıra meslek dersleri verilir. Uygulama eğitimi işletme ve atölyelerde verilmektedir.
MESLEKTE İLERLEME
Meslek liselerinin tekstil tasarım bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde,
Halı ve kilim, Halıcılık, Tekstil, Pamuk pazarlama ve iplikcilik programların uygulandığı meslek yüksekokullarına istenilen şartları taşımaları durumunda sınavsız olarak yerleştirileceklerdir.
Ayrıca Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip Tekstil dokuma ve örgü öğretmenliği, Tekstil öğretmenliği programlarını tercih ederlerse ek puan alabilmektedirler.
BENZER MESLEKLER: Stilist, Grafiker, Tekstil teknikeri, Tekstil mühendisi.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Anadolu meslek liselerindeki öğrenciler eğitim süresince okuldan dışarıya yapılan siparişlerden döner sermaye vasıtasıyla asgari ücretin %40-%60′ı arasında ücret alırlar.
Eğitim sonrası kazanç ise çalışılan yer ve tecrübeye bağlı olarak değişiklikler göstermektedir.
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Tekstil tasarım teknisyeni Tekstil Tasarım Teknisyeni Mesleği ve Özellikleri
Kumaşı dokuma, renklendirme ve baskı yoluyla desenlendiren kişidir
Sponsorlu Bağlantılar
GÖREVLER
- Desenlenecek kumaşın analizini yapar,
- Örnek dokuma tezgahlarında temel örgüleri kullanarak kumaş örnekleri hazırlar,
- Desen çizme yöntemlerini kullanarak desenler çizer,
- Bilgisayar desteğinde tasarım yapar ve hazır programları geliştirir,
- Desenin negatifini ve şablonunu hazırlar,
- Değişik baskı tekniklerini uygular,
- Yaptığı tasarım doğrultusunda renkleri seçer,
- Örnek kumaştan seri üretime geçişi sağlar.
Kareli desen kağıdı, çeşitli renkli kalemler ve dokuma tasarım bilgisayar programı. Numune dokuma: Numune dokuma tezgahı, çeşitli iplikler. Negatif film hazırlama: Desen, asetat kağıdı, çini mürekkebi, rapido ve tarama ucu, ışıklı masa, cetvel, milimetrik kağıt. Şablon hazırlama: Gaze bezi, çerçeve germe masası, lak, film kontak makinası. Numune baskı hazırlama: Baskı masası, baskı şablonu, boya ve pat, fikye makinesi.
Tekstil tasarım teknisyeni olmak isteyenlerin;
- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme,
- Estetik görüş,tasarım ve çizim yeteneklerine sahip,
- Birbirlerine yakın renkleri ayırdedebilen,
- El becerisi gelişmiş,
- Boya maddelerine alerjisi olmayan,
- Bedence sağlam ve dayanıklı
kimseler olmaları gerekir.
Tekstil tasarım teknisyenleri tekstil dokuma ve baskı fabrikalarında, atölyelerinde, modaevlerinde, tasarım atölyelerinde çalışırlar. Çalışırken tekstil mühendisleri tekstil teknikerleri ve işçilerle iletişim halindedirler.
Henüz ülkemizde kısa bir geçmişi olan tekstil tasarım bölümünden mezun olan kişiler, sanayide ara eleman açığı fazla olduğundan; rahatlıkla iş bulabilirler. İsteyenler kendi işyerlerini de açabilirler.
Ülkemizde tekstil sanayii teknolojik değişimlerle hızlı bir şekilde gelişmektedir.
Mesleğin eğitimi Anadolu Kız Meslek/Anadolu meslek Liselerinin “Tekstil Tasarımı” bölümünde verilmektedir.
Meslek eğitimine başlayabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak, her yıl Milli Eğitim bakanlığı tarafından merkezi sistemle yapılan “Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını” kazanmak gerekmektedir.
Anadolu Meslek Liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; genel bilgi derslerinin yanı sıra meslek dersleri verilir. Uygulama eğitimi işletme ve atölyelerde verilmektedir.
MESLEKTE İLERLEME
Meslek liselerinin tekstil tasarım bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde,
Halı ve kilim, Halıcılık, Tekstil, Pamuk pazarlama ve iplikcilik programların uygulandığı meslek yüksekokullarına istenilen şartları taşımaları durumunda sınavsız olarak yerleştirileceklerdir.
Ayrıca Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip Tekstil dokuma ve örgü öğretmenliği, Tekstil öğretmenliği programlarını tercih ederlerse ek puan alabilmektedirler.
BENZER MESLEKLER: Stilist, Grafiker, Tekstil teknikeri, Tekstil mühendisi.
Anadolu meslek liselerindeki öğrenciler eğitim süresince okuldan dışarıya yapılan siparişlerden döner sermaye vasıtasıyla asgari ücretin %40-%60′ı arasında ücret alırlar.
Eğitim sonrası kazanç ise çalışılan yer ve tecrübeye bağlı olarak değişiklikler göstermektedir.
- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Mart 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[Tekstil Giyim Sanayi ve Tekstil Giyim ile İlgili Diğer İş Kolları ve Meslekler

ÇORAP ÖRME KONFEKSİYON TEKNİSYENİ (ÇORAP ÖRME MAKİNESİ OPERATÖRÜ)

TANIM

Mekanik ve elektronik çorap örme makinelerini kullanarak çorap örme işlemlerini yapan kişidir.

GÖREVLER

- Talep edilen işe göre planlama yapar, - Desen tasarımı yapılan çorapların desenini örme makinesine aktarır, - İplik bobinlerini seçer, - Bobinleri çardaklara yerleştirir, - İplikleri mekiklere takar, - İlk çorabı örer, - İlk çorap ile numune çorabı karşılaştırır, - İlk çorabın kalite kontrolünü yapar. (Renklerin, iplik numaralarının ve çorap ölçülerinin kontrolünü yapar.) - Çorap örme, burun kapama işlemlerini yapar, - Ütüleme ve çiftleme işlemlerini yapar, - Çorabın kontrolünü, etiketleme ve paketlemesini yapar, - Makinelerin basit arızalarını giderir, temizliğini yapar ve yağlar, - İş güvenlik ilkelerine ve sağlık kurallarına uyar.

- Çorap örme makineleri, - Çorap çekme araçları (tel, kayış vb.), - Anahtar çeşitleri, bileme taşı, - Cımbız, iğne, iplik çeşitleri, lastik çeşitleri, - Lastik çevirme iğneleri, (Transfer iğneleri)örgü platini, - Plastik torba, platin, selektör, yağ çeşitleri, - Burun kapama makinesi, - Çorap ütüleme makinesi, - Etiket makinesi, - Kılçık makinesi, - İplikler, - Kompresör ve hava fanı, - Bilgisayar.

Çorap örme konfeksiyon teknisyeni (Çorap örme makinesi operatörü) olmak isteyenlerin; - Şekil ve renk algısı gelişmiş, - Çizim tasarım ve mekanik yeteneğe sahip, - El ve parmak becerisi gelişmiş, - Göz, el ve ayaklarını eş güdümle kullanabilen, - Uzun süre ayakta ve makineyle çalışmaya dayanıklı, - Dikkatli, tedbirli ve sabırlı, - İnsan ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları gerekir.

Çorap örme konfeksiyon teknisyenleri, çorap örme konfeksiyon ürünleri üretimi yapan fabrika ve atölyelerde kapalı ortamda çalışırlar. Çalışma ortamı büyük işletmelerde makinelerin çalışmasından dolayı yoğun, gürültülü, tozlu ve dağınıktır. Tam gün, vardiyalı ve haftasonu çalışma söz konusudur. Alerjik hastalıklar, solunum yolları hastalıkları bulunan kişiler ile ortopedik ve görme özürlü kişiler bu meslekte çalışamazlar. Çalışma hem oturarak hem de ayakta yürütülür. Çalışırken yöneticilerle ve diğer çalışanlarla iletişimde bulunurlar. ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

- Bu alanla ile ilgili işletme ve atölyeler açılmaktadır. Çalışmalar özel sektör tarafından yapılmaktadır. Kişiler çorap örme fabrikalarında çalışabilirler. İyi yetişmiş meslek elemanlarının iş bulma sıkıntılarının olmadığı söylenebilir. - Kendi işyerlerini açabilirler. Meslek elemanlarının teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmeleri için gelişmeleri yakından izleyerek bilgi ve becerilerini yenilemeleri gerekmektedir.

Mesleğin eğitimi Anadolu Meslek/Anadolu Kız Meslek, Anadolu Teknik/Anadolu Kız Teknik, Kız Meslek ve Kız Teknik Liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanı Çorap Örme dalında verilmektedir.

Anadolu Teknik/Anadolu Kız Teknik ve Anadolu Meslek/Anadolu Kız Meslek Liselerine girebilmek için ilköğretim mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak. Kız Meslek Liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak, Kız Teknik Liselerine girebilmek için ise, Kız Meslek Lisesi eğitiminin 9.sınıfını tamamlamak ve bazı derslerden belirlenen not ortalamasına sahip olmak gerekmektedir. EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Bu mesleğin eğitim süresi mesleki eğitim kurumlarında 4 yıldır. Eğitim süresince; - Öğrencilere ders konuları hakkında bilgi verilir. - Anlatılan konuların uygulama teknikleri gösterilir. - Bilgi ve tekniklere göre öğrencinin uygulama yapması sağlanır. - Araştırmacı ve yaratıcı yönleri geliştirilir. - Dikkatli, pratik, kurallara uygun çalışma alışkanlıkları kazandırılır. - Tekstil konfeksiyon ile ilgili temel bilgi ve beceriler kazandırılır. - Çorap örme konfeksiyon alanına giren tüm ürünler ile ilgili uygulamalar yaptırılır. - İşletmelerde meslek eğitimi yapılarak öğrencilerin iş ortamını ve sektörün uygulama tekniklerini tanımaları sağlanır.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanından mezun olanlar Deri konfeksiyon, Kostüm tasarımı ve Tekstil ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca meslek liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’na girip yeterli puanı almaları ve “Giyim Öğretmenliği”, ”Giyim Endüstrisi Öğretmenliği” ile “Hazır giyim Öğretmenliği”, ”Tekstil Öğretmenliği”, ”Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği”,”Moda Tasarımı Öğretmenliği”, ”Moda Tasarımı (Endüstriyel Sanatlar Yüksek Okulu) lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeni ile diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

3308 sayılı “Çıraklık ve Meslek Eğitim Kanunu” gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere işletmelerce asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret verilmektedir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır ve bütün öğrenci haklarından yararlanırlar. Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanırlar. Meslek eğitimi bittikten sonra, ortalama aylık kazanç en az asgari ücret tutarındadır. Kendi işyerlerinde çalışanlar ise yaptıkları işin yoğunluğuna göre kazanç sağlamaktadırlar. DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

DEKORATİF SANATLAR TEKNİSYENİ

TANIM

Her türlü yüzey ve mekanın geleneksel süsleme ve el sanatları etkisinde çağdaş bir yaklaşımla düzenlenmesini gerçekleştiren kişidir.

GÖREVLER

- Grafik yazılar yazar, tasarımlar ve uygulamalar yapar, - Vitray çalışmaları yapar, (Vitray: renkli camların bir kompozisyon oluşturacak biçimde kurşun şeritler aracılığıyla bir araya getirilmesi ile oluşturulan resim özellikli eserlerdir.) - Cam ve ayna üzerine süsleme yapar, (Kumlama, koparma, boyama, asit çökelti vb. tekniklerle) - Rölyef (kabartma tekniği) çalışmaları yapar, Kumaş deseni tasarımları yapar.

- Camlar, kurşun, cam boyaları, kemik tutkalı, oto verniği, elmas cam keseceği, havya makinesi, lehim, - Rölyef çalışmalarında; alçı, kil, ahşap, taş, metal (bakır, pirinç, alüminyum) oyma bıçakları, çekiç, - Kumaş deseni tasarımlarında; teknik resim araç gereçleri, guaj-kuru teknik resim araç ve gereçleri, boyalar, fırçalar, eskiz kağıdı, seramik fırını vb.

Dekoratif sanatlar teknisyeni olmak isteyenlerin; - El becerisi gelişmiş, - Tasarım gücü yüksek, - Şekiller arasındaki fark ve benzerlikleri görebilen, - Sanata ilgili ve yetenekli, - Renkleri ayırt edebilen kimseler olmaları gerekir. El ve gözlerdeki özürler mesleğin yürütülmesini engeller.

Mesleğin eğitimini alabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir. Dekoratif sanatlar teknisyenleri, genellikle büro, atölye vb. kapalı ortamlarda çalışırlar. Ortam zaman zaman gürültülü ve kirlidir. Dekoratif Sanatlar Teknisyenleri birinci derecede malzemelerle ilgili olup çalışırken meslektaşlarıyla, iç mimarlarla, grafikerlerle, tekstil tasarımcılarıyla, dekoratörlerle ve desinatörlerle iletişimde bulunurlar.

Dekoratif sanatlar teknisyenleri, cam fabrika ve atölyelerinde, tekstil tasarım atölyelerinde, seramik atölyelerinde, ayna imal atölyelerinde, iç mimarlıkla ilgili bürolarda, mobilya sektöründe çalışabilirler. Kendi işlerini kurabilirler. Kendini yetiştirmiş, sanatsal yetenekler ve yaratıcılık özelliğine sahip meslek mensupları iş piyasasında oldukça iyi bir yer edinmektedirler. Mesleğin istihdam durumu toplumun refah düzeyiyle yakından ilgilidir. Ekonomik durumun gelişmesiyle birlikte istihdam durumu da artabilir. Bölümün fazla tanınmaması istihdamı sınırlayan bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mesleğin eğitimi endüstri meslek liselerinin “Dekoratif Sanatlar” bölümünde verilmektedir.

Bu mesleğin eğitimini alabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.

Eğitimin süresi 3 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Genel kültür dersleri ve meslek derslerini birlikte almaktadırlar. Temel Sanat Eğitimi, İllüstrasyon, Grafik Yazı ve tasarım uygulamaları, Vitray, Cam ve Ayna süslemeciliği, Mozaik uygulamaları, Seramik desen tasarımı ve uygulamaları, Kumaş Deseni Tasarımları, Dekorasyon, Negatif Çizimi ve Baskı ile ilgili temel ve ileri mesleki yeterlilikler kazandırılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin “Dekoratif Sanatlar” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Duvar süsleme sanatları, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca Endüstri Meslek Liselerinin “Dekoratif Sanatlar” bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Çiçek, Örgü Dokuma Öğretmenliği, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği, Nakış Öğretmenliği ile Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. BENZER MESLEKLER: Restorasyon teknisyeni, Seramik teknisyeni, İç mekan düzenleme teknisyeni, Baskı-boya-desen teknisyeni, El sanatları teknisyeni.

2. sınıftan sonra öğrenciler, 2 gün okulda, 3 gün işletmelerde beceri eğitimi yaparlar. Bu eğitim sırasında öğrenciler asgari ücretin %30′undan az olmamak üzere ücret alırlar. Okulu bitirenler özel sektörde asgari ücretle işe başlamaktadırlar. İleriki yıllarda uzmanlaşma ve işindeki başarısı oranında ücreti artmaktadır. Kamu kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre çalışanlar teknik hizmetler sınıfında çalışanların tazminatlarından yararlanabilmektedirler.

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

DERİ AKSESUARLARI TEKNİSYENİ

TANIM

İşlenmiş deriden modaya uygun deri çanta, kemer, cüzdan v.b. aksesuar üretmek üzere çalışan kişidir.

GÖREVLER

- Üretimde kullanılacak deri çeşitlerine göre kalite ayrımını yapar, - Üretimi yapılacak deri aksesuarın tasarımını yapar, - Değişik yaş ve cinsiyetten kişiler için modeller belirler, kalıbını ve şablonlarını hazırlar, - Günün koşullarına uygun olarak ev süslemelerinde kullanılabilecek deri ürünler için modeller belirler, kalıbını ve şablonunu hazırlar. - Üretilecek aksesuara uygun deriyi seçer. - Deri parçalarını keser, birleştirir. - Hazırlamış olduğu deri aksesuarlar üzerinde çeşitli malzemelerle süslemeler yapar. - Kullandığı makinelerin bakım ve basit onarımlarını yapar. - Üretim sırasında yapılan işin kalitesini denetler.

- Deri dikim makineleri, - Deri tıraşlama makinesi, sıcak desen presleme makinesi, yakma makinesi, - Deride kullanılan el aletleri ve malzemeler(çarklı zımba, iplik, makas, deri kesim bıçağı, çelik cetvel, maket bıçağı, zımpara, boyalar, kösele v.b.) - Kalıp kağıtları, çizim masası, çeşitli pistole ve rigalar, - Süslemede kullanılan gereçler(boncuk, sim, düğme v.b.) - Bilgisayar ve autocad programları.

Deri aksesuarları teknisyeni olmak isteyenlerin; - Uzun süre ayakta çalışmaya dayanıklı, - Alerji ve astım rahatsızlığı olmayan, - Kötü kokudan etkilenmeyen, - Renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş, - El ve parmak becerisine sahip, dikkatli, - Tasarım ve çizim yeteneği gelişmiş, - Yeniliklere ilgi duyan, kimseler olmaları gerekir.

Deri aksesuarları teknisyenleri, genellikle kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma ortamı kokulu ve gürültülüdür. Çoğunlukla ayakta, atölye ortamında çalışırlar. Çalışırlarken diğer çalışanlar ve müşterilerle iletişim halindedirler. Deri aksesuarlarının satıldığı işyerleri, üretim ortamlarına göre havadar ve kokusuzdur.

Deri aksesuarları teknisyenleri deri üreten özel sektöre ait atölye ve fabrikalarda çalışabilirler. Deri ürünlerinin çok çeşitlenmesi ve bu konuda yetişmiş elemana ihtiyaç olması nedeniyle çalışma alanları oldukça geniştir. Ancak, bu meslekte iş bulabilmek yöresel farklılıklar göstermektedir. Turizm sektörünün yoğun olduğu yerlerde iş bulma şansı daha fazladır. Ayrıca ustalık belgesi almak koşuluyla kendi işyerlerini de açabilirler.

Mesleğin eğitimi Anadolu kız ve kız meslek liselerinin “El Sanatları” alanının “ Deri Aksesuarları” dalında verilmektedir.

Kız meslek liselerinin Deri Aksesuarları dalına girebilmek için en az ilköğretim mezunu olmak ve bu okula giriş şartlarına uygun olmak gerekir.

Anadolu kız meslek liselerinin deri aksesuarları dalına girebilmek için ise, ilköğretim okulu mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sınavla yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nı kazanmak gerekir.

Eğitimin süresi kız meslek liseleri’nde 3 yıl, Anadolu kız meslek liselerinde ise 1 yıl yabancı dil hazırlık olmak üzere toplam 4 yıldır.

Eğitim süresince öğrencilere; Deri Temel Teknikleri, Tasarım Yapma, Model Hazırlama, Model Üretme, Model Pratik Çalışma, Kalıp Çıkarma, Deriyi Kesme, Makine Kullanabilme, Ürün Süsleme gibi dersler verilir.

MESLEKTE İLERLEME

Deri aksesuarı teknisyenleri çalıştıkları kurum ve işletmelerde ustabaşı ve şef olabilirler.

Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen süre kadar mesleğinde çalışmış ya da en az beş yıl kalfa olarak çalıştığını belgelemek şartıyla ustalık sınavına doğrudan katılarak, başarı göstermeleri durumunda ustalık belgesi alırlar. Ustalık belgesini alanlar kendi işyerlerini açabilirler.

Ustalık belgesine sahip olanlar mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen İş Pedagojisi kursuna katılıp başarılı olmaları durumunda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar.

Meslek liselerinin “El Sanatları” alanından mezun olanlar istedikleri takdirde, El Sanatları, Geleneksel El Sanatları, Halıcılık ve Desinatörlüğü, Halı ve Kilim, Halıcılık, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Takı Tasarım ve Süs Taşları İşletmeciliği, Uygulamalı Takı Teknolojisi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ayrıca Meslek liselerinin “El Sanatları” alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’na girip başarılı olmaları ve Çiçek, Örgü, Dokuma Öğretmenliği, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği, Nakış Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilebilmektedirler.

- 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu gereği işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrenciler yaşlarına uygun olarak asgari ücretin %30 undan az olmamak üzere ücret alırlar. - İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkanlardan faydalanırlar. - Hastalık, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler. - Mesleki eğitim sürecinde muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumu’nca karşılanır.

Mesleki eğitim sonrasında işe başlayanlar, asgari ücret tutarında ücret alırlar. Bu ücret, daha sonraki günlerde deneyim ve başarı durumuna göre artmaktadır.

- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube Müdürlükleri.

Deri Konfeksiyonu Teknikeri

TANIM

Teknolojik gelişmelere ve modaya uygun olarak, deri giysilerin modellerini geliştiren, kalıplarını hazırlayan, üretimin diğer aşamalarını düzenleyen ve kontrol eden kişidir

GÖREVLER

- Üretilecek giysiye uygun modeli ve deriyi seçer, - Model dizaynı yapar, kalıpları hazırlar ve serilendirir, - Deri parçalarını kesip birleştirir, - Dikim işlemlerini planlar ve yürütülmesini denetler, - Ürünün kalite kontrolünü yapar, - Ambalaj ve pazarlama işlemlerini takip eder. - Kullanılan makine ve aletlerin bakım ve basit onarımlarını yapar.

- Bilgisayar ve ilgili yazılım programları, - Deri dikim makineleri, - Deri spesial makineleri(Tela presi,overlok makinesi,kürk işleme makinesi vb.) - Kalıp çizim masası, - Kalıp çizim malzemeleri, - Deri, ütü, iplik, düğme, astar, tela vb.

Deri konfeksiyon teknikeri olmak isteyenlerin; - El ve parmak becerisine sahip, - Renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş, - Yeniliklere ilgi duyan, - Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, - Yaratıcı, - Başkalarını yönetebilen kimseler olmaları gerekir.

Deri konfeksiyon teknikerleri, genellikle fabrika ve atölyelerde kapalı ortamlarda çalışırlar. Ortam kokulu, tozlu ve gürültülüdür. Ancak bu sadece deri işleme atölyelerinde geçerlidir.

Bu meslekte çalışma alanları oldukça geniştir. Deri konfeksiyon teknikeri unvanını alan mezunlar çoğunlukla ihracat yapan orta ve büyük ölçekli işletmelerde nitelikli işgücü olarak istihdam edilmektedir. Modelist, stilist olarak da çalışabilirler.Ülkemiz için önemli bir ihracat alanı olan bu meslekte çoğunlukla genç erkek ve kadınlar çalışmaktadır.Metin Kutusu: Bu dokümanın her türlü yayın ve kullanma hakkı, Türkiye İş Kurumu’na aittir ve her hakkı saklıdır.

Mesleğin eğitimi Meslek yüksekokullarının “Deri Konfeksiyon” bölümlerinde verilmektedir.

Meslek liselerinin; - Deri Konfeksiyon, - Deri- Hazır Giyim, - Erkek Terziliği, - Giyim, - Giyim Teknolojisi, - Hazır Giyim, - Kadın Terziliği, - Konfeksiyon, - Moda (Giysi) Tasarım, - Moda Resmi, - Moda Tasarım, - Örme Hazır Giyim, - Tekstil Konfeksiyon, - Terzilik, - Trikotaj bölümlerinden mezun olanlar “Deri Konfeksiyon” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sözel (SÖZ)” puanı almaları gerekir.

Eğitim süresi 2 yıldır. Programdaki derslerle öğrencilere Deri Konfeksiyonla ilgili temel teknik bilgi ve becerilerin kazandırılması, derinin mamul hale getirilmesi, deri türlerinin tanımlanması ve kalite kontrolü, maliyet hesaplamaları, yönetim ve organizasyon, makine ve teçhizatın tanınması, deri kalıp hazırlanması ve bu kalıpların serilenmesi, ayrıca kültür dersleri, bilgisayar dersleri ve bu derslerin uygulanmasından oluşan dersler verilir. Öğrenciler işletmelerde 40 gün staj yapmaktadırlar.

MESLEKTE İLERLEME

“Deri Konfeksiyon” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde

- Hazır Giyim Öğretmenliği, - Giyim Öğretmenliği, - Giyim Endüstrisi Öğretmenliği, Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Eğitim süresince öğrenciler yüksek öğretim kurumu kredilerinden yararlanabilirler. Ayrıca staj dönemlerinde işletmelerde belli bir ücret alırlar.İşletmelerin yapısına ve kişinin özelliklerine göre farklı ücretler verilmektedir. Ortalama olarak asgari ücretin 3-4 katı ücret alınabilmektedir.

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.

Deri Konfeksiyon Teknisyeni

TANIM

Teknolojik gelişmelere ve modaya uygun olarak, deri giysilerin (manto, ceket, etek vb.) modellerini geliştiren, kalıplarını hazırlayan, üretimin diğer aşamalarını düzenleyen ve denetleyen kişidir.

GÖREVLER

- Üretilecek giysiye uygun derinin seçimini yapar, - Değişik yaş ve cinsiyetten kişiler için deri giysi kalıbını hazırlar, - Deri parçalarını keser ve birleştirir, - Üretim sırasında yapılan işin kalitesini denetler.

- Bilgisayar ve ilgili yazılım programları, - Deri dikim makineleri, - Deri spesial makineleri, - Deri, iplik, düğme, astar, tela vb.

Deri konfeksiyon teknisyeni olmak isteyenlerin; - El ve parmak becerisine sahip, - Renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş, - Yeniliklere ilgi duyan, - Kesmeyi, çizmeyi ve şekillendirmeyi seven, - Şekil ilişkilerini görebilen, - Yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Deri konfeksiyon teknisyenleri, genellikle kapalı ortamlarda çalışırlar. Ortam kokulu ve gürültülüdür. Çalışırken yöneticilerle, işçilerle ve meslektaşlarıyla iletişim halindedirler.

Bu meslekte çalışma alanları oldukça geniştir. Bu alanda eğitimli insan sayısı az olduğundan bu eğitimi alanlar kolayca ve yüksek ücretle iş bulabilmektedirler. Bu meslekteki kişiler, deri konfeksiyon işletmelerinde iş bulabildikleri gibi, örme ve hazır giyim sektöründe de rahatlıkla çalışabilmektedirler. Bu meslekte kendi işini kurma olanağı da vardır.

Mesleğin eğitimi; Anadolu Kız Meslek /Anadolu Meslek Liseleri,Kız Meslek ve Çok Programlı Liselerin Tekstil Konfeksiyon alanı Deri Konfeksiyon dalında , Endüstri Meslek Liselerinin “Deri Konfeksiyon” bölümünde Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü “ Deri Hazır Giyim” bölümünde verilmektedir.

Bu mesleğin eğitimine girebilmek için: - Anadolu meslek/Anadolu kız meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak, - Endüstri Meslek, Kız Meslek/meslek liseleri , çok programlı liseler ve mesleğin eğitimini alabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir.

Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liselerinde 1 yılı hazırlık olmak üzere 4 yıldır. Kız meslek/meslek liseleri /çok programlı liseler ve endüstri meslek liselerinde eğitim 3 yıldır. Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsünde ise eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Genel kültür derslerinin yanı sırameslek dersleri okutulmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME Meslek Liselerinin “Deri Konfeksiyon” dalından/ bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Deri Konfeksiyon, Deri İşleme Teknolojisi, Dericilik, Deri Teknolojisi Kostüm Tasarım ve Tekstil ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca meslek liselerinin ilgili bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp, yapacakları tercihlerde, Giyim Öğretmenliği, Hazır Giyim Öğretmenliği ile Giyim Endüstrisi Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda Y.ÖSS puanları hesaplanırken ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir İşe başlayanlar belirli bir deneyimden sonra bant şefi, üretim şefi, işletmenin yapısına göre modelist, kalite kontrol, fason takibi, üretim müdürü gibi görevlere gelebilirler. BENZER MESLEKLER: Kadın Terzisi, Erkek Terzisi, Konfeksiyoncu (Hazır Giyim)

Meslek Liselerinde öğrenim gören öğrenciler son sınıfta, işletmelerde beceri eğitimi yaparlar. Bu eğitim sırasında öğrenciler asgari ücretin %30′undan az olmamak üzere ücret alırlar.Eğitimini tamamlayıp işe başlayanlar asgari ücretin 2 katı, tecrübe kazandıktan sonra işletmelerin yapısı ve kendi pozisyonlarına göre asgari ücretin 4-6 katı arasında ücret alabilmektedirler.

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

DOKUMA TEKNİSYENİ

TANIM

Çeşitli türde (yün, pamuk, sentetik) iplikleri, tezgahlarda bağlamak suretiyle, kumaş haline getiren kişidir.

GÖREVLER

- Dokuma tezgahını hazırlar, iplikleri takar, ayarını yapar ve çalıştırır, - Dokunacak kumaşın desen kartlarını hazırlar, - Boşalan mekik içine atkı ipliği bobinleri yerleştirir veya boş mekiği, daha önceden hazırladığı yedek mekik ile değiştirir, - Kopan iplikleri bağlar ve dokumanın hatasız olarak yürütülmesini sağlar, - Dokunan kumaşların,istenilen uzunluğa gelip gelmediğini numaratörden kontrol eder. İstenilen uzunluğa gelen kumaşı, tezgahın çalışmasını durdurarak tezgahtan çıkartır, - Dokuma tezgahının temizlik ve bakım işlerini yapar veya yaptırır, - İşi bittikten sonra, bir sonraki vardiya çalışanlarına bilgi verir.

- Bitkisel, hayvansal ve kimyasal liflerden elde edilmiş iplikler, - Desen kağıtları, dokuma tezgahı, mekik.

Dokumacı olmak isteyenlerin; - El ve gözü eşgüdümle kullanabilen, - Dikkatli, - Renkleri ayırdedebilen, - Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, - Makinelerle çalışmaktan hoşlanan, - Ayakta ve eğilerek çalışabilecek kadar dayanıklı, - Gözleri iyi görebilen kimseler olmaları gerekir.

- Dokumacılar tekstil fabrikalarında ve dokuma atölyelerinde çalışırlar. Çalışma ortamı gürültülü ve yeterli havalandırma teşkilatı olmayan işyerleri lif tozludur. Bunun için çalışanlar önlük giyerler. İş genellikle ayakta yürütülür. Çalışma saatleri düzenlidir. Kişi bağımsız bir işyeri açarsa çalışma saatlerini kendisi düzenleyebilir. Çalışırken birinci derecede malzeme ve makinelerle ilgili olup çalışma ortamında; Boya aprecilerle,Müşterilerle,İşyerinde çalışan diğer personelle, Tekstil teknikeri ve mühendisleriyle, iletişimde bulunur.

Dokuma fabrika ve atölyelerinde çalışabilirler. Bu meslekte iş bulma olanakları: İzmir, İstanbul, Bursa, Uşak, Bilecik, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Denizli ve Kayseri İllerinde oldukça fazladır. Özelleştirme nedeni ile kamu kurumlarında bu meslek elemanlarının iş bulma olanağı kalmamıştır. Ancak ülkemizde oldukça gelişmiş olan tekstil sanayiinde meslek elemanlarına ihtiyaç duyulmaktadır

Bu mesleğin eğitimi, kız meslek/meslek liseleri, Anadolu kız meslek ve Anadolu kız teknik ve liseleri “Tekstil” alanının Dokuma dalı, endüstri meslek lisesi, teknik ve Anadolu meslek ve Çok Programlı liselerin “Dokuma” Anadolu teknik liselerinin “Tekstil (Dokuma)” bölümlerinde, çeşitli illerde bulunan mesleki eğitim merkezlerinin “Dokumacılık” bölümlerinde verilmektedir.

Ayrıca çeşitli illerde bulunan mesleki eğitim merkezlerinin “Dokumacılık” bölümlerinde verilmektedir.

Bu mesleğin eğitimine girebilmek için: - Anadolu meslek/Anadolu kız meslek, Anadoku Teknik ve Anadolu kız teknik liselerine devam edebilmek için; ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak, Endüstri Meslek, Kız Meslek/meslek liseleri , çok programlı liseler ve mesleğin eğitimini alabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. - Mesleki Eğitim Merkezlerine girebilmek için ; En az ilköğretim okulu mezunu olmak, - 14 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olmak, ancak; 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce mesleki eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir. - Pratik Kız Sanat okullarında öğrenim görmek için ilköğretim çağı dışında olmak, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde öğrenim görmek için ise ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir.

Eğitim süresi, kız meslek ve endüstri meslek liselerinde 3 yıl, Anadolu meslek liselerinde 1 yıl hazırlık sınıfından sonra 3 yıl, Anadolu teknik liselerinde ise 1 yıl hazırlık sınıfından sonra 4 yıldır. Mesleki eğitim merkezlerinde süre 3 yıldır. Meslek eğitimini meslek lisesinde tamamlayanlar bitirdikleri okul türüne göre meslek lisesi diploması ve “Teknisyen” unvanı alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin Tekstil Dokuma ve Dokuma bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde Halı ve Kilim, Halıcılık ve Tekstil Pamuk Pazarlama ve İplikçilik ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. - Ayrıca meslek liselerinin bu bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS kazanıp, “Tekstil Öğretmenliği” ile “Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği” lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. - Mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık belgesini alanlar, Milli Eğitim Bakanlığı’ nın mesleklerin özelliklerine göre belirlediği sürelerde ustalık eğitimi kurslarına devam edip, başarılı olmaları durumunda ustalık belgesini alırlar. İş Pedagojisi kursuna katılıp, başarılı olmaları durumda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar. BENZER MESLEKLER: Tekstil desencisi, Örücü, Tekstil terbiyecisi

İşletmede meslek eğitimi sırasında meslek lisesi öğrencileri ile aday çırak ve çırak öğrencilere, yaşlarına uygun asgari ücretin %30′undan az olmamak üzere, işverenlerce ücret ödenmektedir. Meslek eğitimi bittikten sonra, ortalama aylık kazanç yaklaşık olarak asgari ücretin 2-3 katıdır

İlgili Eğitim Kurumları, ­ Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, ­ Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

El Sanatları Teknikeri

TANIM

Geçmişten gelen geleneksel el sanat sanat örneklerini, teknoloji ile kendi öz değerlerini birleştirerek, turizm, ekonomi ve kültürümüze katkıda bulunacak el sanat ürünlerini tasarlama, geliştirme ve uygulama çalışmalarında ara meslek elemanı olarak çalışan kişidir.

GÖREVLER

- Çalıştığı iş yerinin üretim faaliyetlerine göre, üretimde bulunulacak el sanat ürünlerinin tasarlar ve geliştirilmesi için gereken çalışmaları yapar, - Dekoratif eşya ürünlerinin geliştirilmesi ve üretimi için çalışmalar yapar, - El örgü ürünlerini geliştirilme çalışmasında bulunur, üretimde bulunulan araç gereç doğrultusunda ve tekniklerine uygun üretimi gerçekleştirir. - Dokumacılık, işleme, ahşap oymacılığı, cam, halıcılık, kilimcilik, kumaş dokumacılığı, çinicilik, seramik-çömlek yapımcılığı, işlemecilik, oya yapımcılığı, müzik aletleri yapımcılığı, taş İşçiliği, bakırcılık, sepetçilik, örmecilik, ahşap ve ağaç işçiliği, mücevher, cam işlemeciliği, metal işlemeciliği gibi el sanatlarını geliştirme ve üretim çalışmasını yapar.

- Dekoratif ürünler, - Lifler, - Boyalar, - Dikiş makinesi, - El makinesi, - Süsleme malzemeleri, - Nakış- örgü dergileri, - Kumaşlar.

El sanatları teknikeri olmak isteyenlerin; - El sanatlarına ilgi duyan, - Renkleri ayırtedebilen, - Göz-el koordinasyonu güçlü, - Estetik görüşe sahip, yaratıcı kimseler olmaları gerekmektedir.

El sanatları teknikeri kapalı, zaman zaman gürültülü ve kokulu bir ortamda çalışırlar. Çalışırken meslektaşları ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

El sanatları teknikerleri halk eğitim merkezlerinde,mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarında, mesleki eğitim merkezlerinde usta öğretici, özel sektörde, tekstil sektöründe tekniker olarak görev alabilirler. Kendi işyerini açabilirler.

Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının El Sanatları önlisans programında verilmektedir.

- Meslek liselerinin Dekoratif El Sanatları, Eğitim Araçları, El Sanatları, El Sanatları Teknolojisi, El Sanatları ve Çiçek, El ve Makine Nakışları, Giyim ve Ev Aksesuarları, Nakış bölümlerinden mezun olanlar “El Sanatları” ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sözel (SÖZ)” puanı almaları gerekir.

Eğitim süresi iki yıldır. Eğitim süresince; El sanatları programında Teknik Resim, Geleneksel El Sanatları, Dekoratif Eşya Üretimi, Turistik Eşya Yapımı, tarih ve sanat tarihi gibi kültür dersleri, kimya ve fizik gibi temel bilim dersleri ile çeşitli el sanatlarının uygulanması ve geliştirilmesi ile ilgili dersler okutulur ve uygulamalar yapılır.

MESLEKTE İLERLEME

- El sanatları teknikerleri, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde; Çiçek Örgü, Dokuma Öğretmenliği, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği, Geleneksel Türk El Sanatları, Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği, Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri, Nakış Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler. - Özel sektörde, tekstil alanında tekniker olarak görev yapar, iş performanslarına göre idareci olabilirler.

- Eğitim süresi boyunca staj dönemleri hariç herhangi bir kazanç söz konusu değildir. - Öğrenci staj döneminde işverenin belirleyeceği bir miktar ücret alabilir. Öğrencilik süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci ve harç kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler. Eğitim sonrası kazanç çalıştığı sektöre göre değişmektedir. Kamu sektöründe derece, kıdem ve işyerindeki statüye göre ücret almaktadır. Özel sektörde ise net asgari ücretin iki katı civarında ücretle başlayıp, yetenek ve deneyime göre daha da yükselebilmektedir. Kendi işyerini açan teknikerlerin kazancıda çalışma durumuna göre değişmektedir.

- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

El ve Makine Dikişçisi

TANIM

El ve makine dikişçisi önceden kesilmiş olan kumaşları veya derileri makine ile diken, ince dikişlerini elle yapan, kusurlu giysileri onaran kişidir.

GÖREVLER - Dikilecek malzemeye uygun renk ve kalınlıkta ipliği seçer ve makineye takar. - Makineyi, dikimi yapılacak malzemeye göre hazırlar, - Kesilmiş olarak gelen parçaları diker, - Birleştirilen parçanın üst dikişlerini geçer, - Düğme, kopça ve kanca gibi malzemeleri el veya makine ile gereken yerlere diker, - Dikilen parçaları kontrol eder, - Kullandığı makinenin bakımını ve basit onarımını yapar.

Bu meslek elemanı nesnelerle çalışır. Çalışmalarında; - Ev tipi veya sanayi tipi dikiş makinesi, - Kumaş, deri gibi tekstil malzemeleri, - Makas, mezür, yüksük, - Overlok makinesi, - Düğme, kanca, kopça kullanır.

El ve makine dikişçisi olmak isteyenlerin; - Çok dikkatli, - Gözünü, ellerini ve ayağını aynı anda ve birbirleriyle uyumlu olarak kullanabilen, - Aynı işi devamlı yapmaktan bıkmayan, sabırlı ve sakin, - Kendine verilen işi istendiği şekilde yapmaya özen gösteren kimseler olmaları gerekir. El, parmak, kol ve bacakları olmayan veya görme özürlü (özellikle yakını görmeyen), renk körlüğü olanlar ve elleri titreyenler bu mesleği yürütemezler. Dikkati dağınık olan, belirlenmiş işleri tekrarlamaktan sıkılan ve değişiklikten hoşlanan yaratıcı kişiler mesleği yürütmekte zorlanırlar.

El ve makine dikişçileri genellikle tekstil atölyelerinde, terzi atölyelerinde çalışırlar. Çalışma yerleri, gürültülü, zaman zaman rahatsız edici kokusu olan (örn: deri sanayi) ortamlardır. Kişi çalışmasını oturarak yürütür. Çalışma saatleri hafta içi tam gün ve cumartesi günlerini kapsar. Kişi çalışma sırasında diktiği malzeme ve dikiş makinesiyle ilgilidir, gerektiğinde diğer çalışanlarla iletişim halinde olabilir. Çalışma sırasında dikkat etmediği takdirde ele iğne batması söz konusu olabilir.

El ve makine dikişçisi genellikle tekstil atölyelerinde, terzi atölyelerinde çalışır. Giyinmek, insanların temel gereksinimlerindendir. Bu açıdan düşünüldüğünde bu meslek her zaman varlığını sürdürecektir. Ancak, bu sektörde işyerleri zaman içerisinde ekonomik değişime uğrayabilirler. İşveren piyasa durumuna göre elemanlarını ya işten çıkarmakta ya da belirli aralıklarla tekrar çağırmaktadır ve bu dönemde ücret ödememektedir.

Bu meslek; - Milli Eğitim Bakanlığı yaygın eğitim kurumları’nda (pratik kız sanat okulları, halk eğitim merkezleri, mesleki eğitim merkezleri, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri) düzenlenen meslek kurslarında, - Türkiye İş Kurumu’nun işgücü yetiştirme kurslarında, - Tekstil sektörü bünyesinde bulunan eğitim birimlerinde ve işyerlerinde öğrenilir.

Yaygın eğitim kurumlarında genel olarak örgün eğitim dışında kalan kişilerin eğitimi amaçlandığından herhangi bir yaş ve eğitim sınırlaması yapılmamaktadır. Türkiye İş Kurumu işgücü yetiştirme kurslarında Kuruma kayıtlı en az 15 yaşında ve en az ilköğretim mezunu kişilerden isteyenler meslek eğitimine alınırlar.

- Kurslar, Türkiye İş Kurumu’ nda 2 ay, - İşbaşında eğitim veren kuruluşlarda 1,5-3 ay arasında değişmektedir. - Pratik kız sanat okulları ve kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde yılın her ayında kurs gurupları oluşturularak mesai saatleri içinde ve dışında (hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatili) öğretim yapılmaktadır. - Halk eğitim merkezlerinde eğitim süresi, kursun hafta sonları, akşamları veya hafta içi olmasına göre değişmektedir. Eğitim süresince; - Kullanılacak alet ve makinelerin tanınması, - Makine kullanımı, bakımı, onarımı, - Makinede üçgen, kare, dairesel ve düz dikiş şekli, - Spiral ve pekiştirmeli dikiş şekli, - Yaka, kol, manşet, roba, etiket ve süs dikişleri, - İlik açma, düğme dikme konularında bilgi ve beceri kazandırılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

El ve makine dikişçisi, çalıştığı işyerinde atölye ustası veya şefi olabilir. Kendi atölyesini kurarak fason üretim (firmalardan dikime hazır halde kesilmiş kumaşlar alarak) yapabilir. BENZER MESLEKLER: Erkek terziliği, Kadın terziliği.

- Türkiye İş Kurumu’nca düzenlenen kurslarda eğitim gören kişiye her fiili kurs günü için belli bir ücret ödenir. - Ayrıca meslek eğitimi gören kursiyerlerin kurs süresince iş kazasına uğramaları veya meslek hastalığına yakalanmaları halinde Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı sağlık kuruluşlarınca tedavilerinin yapılması için sağlık yardım ödeneği ayrılır. - İşyerlerinin kendi içerisinde düzenledikleri kursta ise genellikle asgari ücret düzeyinde kazanç söz konusudur. - Pratik kız sanat okulları ve kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri ile halk eğitim merkezlerinde kursa katılan kişiler masraflarını kendileri karşılarlar. - Türkiye İş Kurumu’nca işyerleri ile ortaklaşa düzenlenen kursu başarı ile tamamlayanlar ilgili işyerlerinde başlangıçta asgari ücret alırlar. Daha sonra işyerinin personel ve ücret politikası çerçevesinde, zaman içerisinde kazandıkları özelliklere,deneyimlere ve başarılarına göre kazanç elde ederler. - İşyerleri kendi bünyelerinde düzenledikleri eğitim sonunda da yine politikalarına, yapmış oldukları işin boyutlarına ve piyasa koşullarına göre çalışanlarına ücret öderler.

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri
siirbass - avatarı
siirbass
Ziyaretçi
29 Nisan 2012       Mesaj #4
siirbass - avatarı
Ziyaretçi
Desen tasarıma ilgi duyan arkadaşlarım eğer bursada ikamet ediyorlarsa sizlere önereceğim bir kurum Tekstil Dershanesidir kendim oradan eğitim alarak çok iyi bir seviyede ve donanımlı bir desinatör şeklinde piyasada çok hızlı bir şekilde iş buldum hala dershanedeki hocalarımla irtibattayım ve takıldığım konu olduğunda yardımcı oluyorlar öneririm arkadaşlar.
  • Modelistlik Kursu
  • Nakış Desinatörlüğü Kursu
  • Dokuma Desinatörlüğü Kursu
  • Baskı Desinatörüğü Kursu
  • Bilgisayarlı Kalıp Tasarım Kursu
  • Bilgisayarlı Stilistlik Kursu
  • Web Tasarım Kursu
  • İngilizce Kursu
  • Nedgraphics Kursu
  • Rusça Kursu
  • Örme Desinatörlüğü
  • Elde Stilistlik Kursu