PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Adaptasyon, mutasyon ve modifikasyon nedir?
12
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir13:37, 31 Ekim 2012 
doğal seçilim nedir açıklarmısınız
Cevap
Misafir16:27, 4 Kasım 2012 
Yaşadığı ortama yaşamsal faaliyetleri için gerekli besin, su, barınak, ışık gibi faktörler canlılar arasında yaşam mücadelesine neden olur. Bu savaşta başarılı olanlar yaşamını sürdürürken, ortam koşullarına uyum sağlayamayanlar yok olur. Buna doğal seçilim adı verilir.
Cevap
Misafir19:51, 16 Aralık 2012 
doğal seçilim güçlü olanın hayatta kalması güçsüzün ölmesidir yani büyük balık küçük baliğı yer
Cevap
Ayı boğan18:34, 27 Ekim 2013 
Bir canlının bulunduğu ortama uyum sağlamasına adaptasyon denir.

Kutup ayısının beyaz renkli oluşu ve yağ bezelerinin oluşu
Cevap
Misafir16:00, 31 Ekim 2013 
mutasyon nedir acillll
Cevap
Misafir13:28, 25 Kasım 2013 
mutasyon dna nın kromozomlarının değişmesi mesela 6 parmaklı ce 4 boynuzlu olan gibi
Cevap
dolunay18:02, 28 Aralık 2013 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
Doğal seçilimi de anlatabilir misiniz ? rica etsem
Doğal seçilim, belirli bir türde dış çevreye uyum konusunda daha elverişli özelliklere sahip organizmaların, bu elverişli özelliklere sahip olmayan diğer bireylere göre yaşama ve üreme şanslarının daha yüksek olması ve bunun sonucu olarak genlerini yeni kuşaklara aktarabilmeleri yoluyla işleyen evrimsel mekanizma. Böylece dış ortama uyum sağlamakta sorunlar yaşayan bireyler ve genler organizma popülasyonundan tasfiye edilmiş olmaktadır. Ayrıca doğal seçme, doğal ayıklanma ya da doğal seleksiyon olarak da adlandırılır.
Doğal seçilim birey üstünde tümüyle işler ama sadece kalıtsal özellikler bir sonraki nesile aktarılabilir. Sonuç olarak yaşadıkları ortama uyum konusunda daha başarılı olan bireylerin, hayatta kalabilme, ergenlik yaşına ulaşabilme ve üreme olanakları yönünden daha avantajlı olmaları dolayısıyla, elverişli özellikler bir sonraki nesile aktarılır ve daha yaygın hale gelir.
Doğal seçilim mekanizması, bu şekilde işleyerek uyum sağlamada (adaptasyonda) başarılı olamayan bireylerin kalıtsal özelliklerinin popülasyondan ayıklanarak sonraki kuşaklara aktarılmasını önlemiş olur. Öte yandan uyum konusunda daha başarılı olan bireylerin kalıtsal özelliklerinin gelecek kuşaklara daha etkin olarak aktarılmasını sağlar. Sonuçta popülasyon, uyum sağlamada başarılı olan bireylerden oluşmuş olacaktır. Gerekli zaman verildiğinde bu pasif işlem adaptasyonlar ve türleşme, uyumsal açılım ile sonuçlanabilir.
Örnek olarak aslan ve ceylanları verelim. Ceylanların güçsüz ve yavaşlarını aslanlar yiyecektir. Bu yüzden sadece hızlı ceylanlar çiftleşme mevsimine kadar yaşayabilir. Ama aslanlarda da durum aynıdır. Hızlı koşamayan aslan aç kalır ve ölür böylece hızlılar çiftleşebilir artık yeni nesil daha hızlıdır. Ama aslanlar hızlandığı için artık hızlı olan ceylanlardan bazıları yavaş sayılmaya başlar. Bu şekilde her iki tür de hızlanır.
Cevap
Misafir18:49, 30 Aralık 2013 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
Doğal seçilimi de anlatabilir misiniz ? rica etsem
ortamda yasayan canlılardan bazılarının cesıtlı nedenler sonucu yok olması bazılarının ise yasamaya daha kuvvetlı olarak devam etmesıdır doganın kendı ısıne yarayanları canlı tutup dıgerlerını oldurmesı de dıyebılırız ayrıca darwin in evrim teorisinin buyuk bır kısmını olusturur.
Cevap
Misafir18:09, 22 Ekim 2014 
adaptasyon mutasyon modifikasyon nedir
Cevap
Misafir21:58, 25 Ekim 2014 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
Doğal seçilimi de anlatabilir misiniz ? rica etsem
bir bolgeye canlularin birakilmadinsonucunda hayatta kalamayip olrn canlirara dogal secilim denir
Cevap
12
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Adaptasyon Nedir?
Modifikasyon Nedir?
Adaptasyon nedir, ne anlama gelir?
Mutasyon (Değişinim)
Faktör XIII V34L heterozigot mutasyon nedir?