Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Tanzimat ve Meşrutiyet döneminde Türkçe ile ilgili yapılan çalışmalar nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 22 Kasım 2010 (17:55) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
34048 kez görüntülenmiş, 68 cevap yazılmış ve son mesaj 7 Nisan 2014 (18:23) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 2.41  |  Oy Veren: 46      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 22 Kasım 2010, 17:55

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Arkadaslar bana acilen tanzimat ve meşrutiyet doneminde türkçe ile ilgili yapılan çalışmalar lazım fakat kısaca ozet olması gerekıyor yanı buyuk boy bir defterın 3-4-5 satır kadarı lazım şimdiden teşekkür ederim

tekrarlıyorum acilen lazım
Rapor Et
Reklam
Eski 23 Kasım 2010, 19:07

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Tanzimat döneminde ilk olarak Batı edebiyatından bazı romanlar çevrilmiş, bu çevirileri örnek alan Tanzimat romancıları, "Batılılaşma", "yanlış eğitim", "esirlik" gibi toplumsal kavram ve kurumları bazen alaycı, bazen de gerçekçi bir biçimde işlemişler, romantizm (Namık Kemal, Ahmet Mithat Ffendi, Şemsettin Sami) ve gerçekçilik (Recaizade Mahmut Ekrem, Nabizade Nâzım, Samipaşazade Sezai) akımlarını benimsemişlerdir. Ayrıca bu dönemde, Türk tiyatrosu oluşmaya başlamıştır.
Rapor Et
Eski 24 Kasım 2010, 18:45

tanzimat ve meşrutiyet dönemindedöneminde türkçeyle ilgili yapılan çalışmalar

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
cvpppp
Rapor Et
Eski 29 Kasım 2010, 18:02

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
batı edebiyatından bazı romanlar çevrilmiştir
Rapor Et
Eski 30 Kasım 2010, 14:17

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yaa cezap yazsın birisi
Rapor Et
Eski 30 Kasım 2010, 15:51

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ewt yaa bana da lazım ama uzun olması gerekiyo mesele bir uzun boy defterin yarısı kadar
Rapor Et
Eski 1 Aralık 2010, 18:24

meşhuriyet

#7 (link)
sanane
Ziyaretçi
sanane - avatarı
nolur meşhuriyeti bulun çok acıl
Rapor Et
Eski 7 Aralık 2010, 17:37

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
tanzimant dönemi yazarları, batı şiir, roman ve tiyatrosundan oldukça etkilendi. bu etkilenmeler, özellikle çeviri yoluyla gerçekleşti. Tanzimant döneminde ilk olarak batı edebiyatından bazı romanlar çevrilmiş. batı şiiri romanı tiatrosu türk toplumuna tantılmaya çalışılmış, edebiyat yapıtları aracılığıyla toplumun eğitilmesine ve bilinçlendirilmesine önem verilmiştir.

Benimde ödevim var dı ardım buldum!!!!
Rapor Et
Eski 13 Mayıs 2011, 15:12

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ama bizde arıyorz ama bulamıyoruz biz tanzimant dönemini değil meşrutiyet dönemini istiyoruz
Rapor Et
Eski 16 Kasım 2011, 15:55

#10 (link)
JoK3RRRr
Ziyaretçi
JoK3RRRr - avatarı
daha ayrıntılı vermezmisiniz cevabı
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.159 saniyede (71.93% PHP - 28.07% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 02:17
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi