Arama

Staj sigortası borçlanması hakkından ticaret lisesi mezunları nasıl yararlanabilir?

Güncelleme: 18 Eylül 2012 Gösterim: 5.280 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Aralık 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
DİLEKÇE ÖRNEĞİ
(TBMM Dilekçe Komisyonuna, Çalışma Bakanlığına, partilere Milletvekillerine gönderilmelidir)
Sponsorlu Bağlantılar

Avukatlar staj süresini borçlanabilmektedir. Aynı haktan Meslek Lisesi Mezunları yararlanamamaktadır. Biz meslek lisesi mezunlarının çırak veya stajyer olarak çalıştığımız sürelerin emeklilik primlerinin geriye dönük borçlanma imkânı verilerek, SGK'ya ödeme hakkı verilmesi hususunda yasal düzenleme yapılmasını, böylece o dönemdeki çalışmalarımızın boşa geçmiş olmasının önlenmesini, böylece bizlerin bu konudaki mağduriyetinin giderilmesini ve meslek liselerinin özendirilmesine katkıda bulunulmasını arz ederim.

AÇIKLAMA
Avukatlar staj süresini borçlanabiliyor, Aynı haktan Meslek Lisesi Mezunları yararlanamıyor, bu konuda yasal düzenleme yapılması için Ticaret Lisesi Mezunlerı ve Dernekleri platform oluşturmalı ve gerekli girişimleri yapmalıdır.

Şöyleki;

Avukatlık stajı yapanlar için, Avukatlık Kanunu gereğince staj süresince sigorta primi ödenememektedir. Sosyal güvenlik reformu ile Avukatlık stajı yapanlara da borçlanma hakkı getirilmiştir.
Bu nedenle staj süresince sigorta primi ödenmediği için mağdur olan stajyer avukatların da borçlanma yapabilmesine ilişkin bir düzenleme yapılmıştır.
Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların stajda geçen sürelerini borçlanabilmeleri için “Borçlanma Talep Dilekçesi”nin ilgili baro başkanlıklarına onaylatılarak SGK müdürlüğüne verilmesi gerekmektedir.
Borçlanılacak sürelere ait prim tutarı, sigortalıların veya hak sahiplerinin talepte bulundukları tarihte yürürlükte olan asgari ücretle ve asgari ücretin 6,5 katı olan SGK tavan tutarı arasında sigortalının kendisi tarafından belirlenecek tutarın yüzde 32’si oranında hesaplanacaktır. Asgari ücretle borçlanma tutarı 760,50 * 0,32= 243,36 TL olacaktır.
Hesaplanan borç, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde sigortalı veya hak sahipleri tarafından Kurum’a ödenmelidir.
Star Gazetesinde bu konuda şu haber yer almıştır.
500 bin kişiden Sayın Dinçer'e
Sosyal güvenlik mevzuatımız gereği, çıraklık veya stajyerlikte yapılan sigorta girişi, emeklilikte başlangıç tarihi olarak kabul edilmiyor.
Zira bu özel çalışma durumlarında, iş kazası ve meslek hastalığı gibi primler ödenirken, emeklilik (yaşlılık, malullük ve ölüm) primleri ödenmiyor. 'Peki, ne var bunda?' diyebilirsiniz. Fakat bu durum, yerine göre sigortalıların 8-10 yıl daha geç emekli olmasına sebep olabiliyor. İşte bu konuda çalışma hayatına çırak olarak başlamış bir okurumuzun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Ömer Dinçer'e bizim vasıtamızla bir mesajı var. Erdal Bey diyor ki:
"Sadettin Bey, sizin köşenizde dile getirdiğiniz bazı sorunların (emekliler ve tarım işçileri gibi) yeni istihdam paketine yasa maddesi olarak girdiğini biliyoruz. Bu anlamda bizim gibi çırak veya stajyer olarak ilk defa sigortalı olan yüz binlerce kişinin de bir sorunu var. Ben 1986 yılında çırak olarak sigortalı oldum. Daha sonra yıllar geçti ve askerlikten sonra 1992 yılında normal sigortalı olabildim. Şimdi benim emeklilik hesabımda 1986 yılı başlangıç olarak kabul edilmediği için 6 yıl daha geç emekli olacağım. Biz diyoruz ki, bizim için geriye dönük borçlanma imkânı verilsin ve çırak veya stajyer olarak çalıştığımız sürelerin emeklilik primlerini SGK'ya ödeyelim. Böylece o dönemdeki çalışmalarımız boşa geçmiş olmasın." Erdal Güven
Erdal Bey'in talebi oldukça makul ve kabul edildiği takdirde yaklaşık 500 bin kişi için 2 yıldan 8 yıla kadar daha erken emeklilik imkânı doğacak. Umarız Sayın Bakan tarafından değerlendirmeye alınır.
Avukatlar staj süresini borçlanabiliyor, Aynı haktan Ticaret Lisesi Mezunları yararlanamıyor, Şöyleki;

Avukatlık stajı yapanlar için, Avukatlık Kanunu gereğince staj süresince sigorta primi ödenememektedir. Sosyal güvenlik reformu ile Avukatlık stajı yapanlara da borçlanma hakkı getirilmiştir.
Bu nedenle staj süresince sigorta primi ödenmediği için mağdur olan stajyer avukatların da borçlanma yapabilmesine ilişkin bir düzenleme yapılmıştır.
Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların stajda geçen sürelerini borçlanabilmeleri için “Borçlanma Talep Dilekçesi”nin ilgili baro başkanlıklarına onaylatılarak SGK müdürlüğüne verilmesi gerekmektedir.

Ticaret Lisesi mezunları bu haktan yararlanmak için ne yapabilir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Şubat 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çocuk yaşta bizi kandırdılar bilseydim bir işletmeye girer pirim ödemesi yaptırırdım eğer ki böyle geriye dönük borçlanma çıkartmazlarsa biz garibanların haklarını yiyenler fazladan yapacağım 3 sene çalışmanın yerine kabirde tüm yetkililer inşallah o süre azap çekerler e ne demişler devran döner sap döner...!!!!!!
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Eylül 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İyi günler.
Çok acil yardımınıza ihtiyacım var. 12. Sınıf Mesleki lise öğrencisiyim. Staj sigortam yapıldı ve yürürlüğe kondu. Sınıfta kalma ihtimalimde vardı ama. 3 sınavdan 2 tanesini verdim. 1 tane kaldı. Sigortam yattığına göre sınavları verdim diye sınıfı geçmişim midir ?
ACİİİİİL !