PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Açık öğretim ortaokul sınavında toplam kaç kredi gereklidir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
SENEM01:53, 14 Aralık 2010 
ACIK ÖGRETİM ORTA OKUL SINAVINDA TOPLAM KAC KIREDİ GEREKİYO GEÇMEKİÇİN
En iyi cevap SaKLI tarafından gönderildi

SENEM adlı kullanıcıdan alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
ben ortaokul 2. sınıf terkim ortaokuldan mezun olmak için ne yapmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim...
Sınıf Geçme ve Mezuniyet:
Açık İlköğretim Okulu'nun yönetmeliği 16.03.2009 Tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yeni yönetmelik gereği bir öğretim yılında 3 dönem sınavı yapılmaktadır. Öğrenciler bu dönem sınavlarında başarılı olarak sınıf geçme şartlarını yerine getirmesi durumunda 1 yılda ilköğretimlerini bitirebileceklerdir. Açık ilköğretim Okulu'nda bir öğretim yılında I.Dönem, II.Dönem ve III.Dönem sınavı olmak üzere üç ayrı sınav yapılmaktadır. Her dönem sınavında alınan puan o döneme ait "Yıl Sonu Başarı Puanı" olarak hesaplanır.
Dönem sonunda öğrenci iki şekilde sınıf geçer veya mezun olur;

• Doğrudan Geçme
  • Yıl Sonu Başarı Puanına göre
  • Ortalama İle Geçme

Doğrudan Geçme:
Dönem sınavlarında bulunduğu sınıfa ait bütün derslerden başarılı olan öğrenciler bir üst sınıfa geçmeye veya mezun olmaya hak kazanırlar.

Ortalama İle Geçme:
Türkçe dersinden başarılı olmak şartıyla en fazla iki dersten başarısız olduğu halde, derslerin yıl sonu başarı puanlarının ortalaması en az 50,00 olanlar doğrudan bir üst sınıfa geçerler veya mezun olurlar. Yıl sonu başarı puanlarının ortalaması 50,00 veya yukarı olan öğrencilerin başarısız olduğu en fazla iki ders "Ortalama ile Geçti" sayılır. Ortalama işleminden yararlanmak için derslerin sınavlarına Açık İlköğretim Okulu'nda en az bir kez katılmış olmak gerekir.

Sorumlu Olarak Geçme Kaldırıldı:
Yeni Yönetmelik gereği sorumlu geçme uygulaması kaldırılmıştır. Bir sınıfta herhangi bir dersten başarısız olan öğrenci üst sınıftan ders seçme hakkına sahiptir. Üst sınıftan seçtiği derslerden başarılı olsa bile alt sınıftaki başarısız aynı ders, başarılmak zorundadır.

Daha detaylı bilgi için bulunduğunuz il veya ilçede Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde Açık Öğretim Bürosuna Başvurunuz.
Benzer Konular:
Etiketler:
Cevap
Misafir00:03, 20 Ekim 2011 
ben ortaokul 2. sınıf terkim ortaokuldan mezun olmak için ne yapmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim...
Cevap
SaKLI02:39, 20 Ekim 2011 
SENEM adlı kullanıcıdan alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
Sınıf Geçme ve Mezuniyet:
Açık İlköğretim Okulu'nun yönetmeliği 16.03.2009 Tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yeni yönetmelik gereği bir öğretim yılında 3 dönem sınavı yapılmaktadır. Öğrenciler bu dönem sınavlarında başarılı olarak sınıf geçme şartlarını yerine getirmesi durumunda 1 yılda ilköğretimlerini bitirebileceklerdir. Açık ilköğretim Okulu'nda bir öğretim yılında I.Dönem, II.Dönem ve III.Dönem sınavı olmak üzere üç ayrı sınav yapılmaktadır. Her dönem sınavında alınan puan o döneme ait "Yıl Sonu Başarı Puanı" olarak hesaplanır.
Dönem sonunda öğrenci iki şekilde sınıf geçer veya mezun olur;

• Doğrudan Geçme
  • Yıl Sonu Başarı Puanına göre
  • Ortalama İle Geçme

Doğrudan Geçme:
Dönem sınavlarında bulunduğu sınıfa ait bütün derslerden başarılı olan öğrenciler bir üst sınıfa geçmeye veya mezun olmaya hak kazanırlar.

Ortalama İle Geçme:
Türkçe dersinden başarılı olmak şartıyla en fazla iki dersten başarısız olduğu halde, derslerin yıl sonu başarı puanlarının ortalaması en az 50,00 olanlar doğrudan bir üst sınıfa geçerler veya mezun olurlar. Yıl sonu başarı puanlarının ortalaması 50,00 veya yukarı olan öğrencilerin başarısız olduğu en fazla iki ders "Ortalama ile Geçti" sayılır. Ortalama işleminden yararlanmak için derslerin sınavlarına Açık İlköğretim Okulu'nda en az bir kez katılmış olmak gerekir.

Sorumlu Olarak Geçme Kaldırıldı:
Yeni Yönetmelik gereği sorumlu geçme uygulaması kaldırılmıştır. Bir sınıfta herhangi bir dersten başarısız olan öğrenci üst sınıftan ders seçme hakkına sahiptir. Üst sınıftan seçtiği derslerden başarılı olsa bile alt sınıftaki başarısız aynı ders, başarılmak zorundadır.

Daha detaylı bilgi için bulunduğunuz il veya ilçede Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde Açık Öğretim Bürosuna Başvurunuz.
Cevap
Misafir13:21, 1 Haziran 2012 
hocam ben orta okul 1 terkim 5 yıl önce okulu terk ettim orta 1den ben kitaplarımı alamadım bi türlü vermediler ve 1 temmuzda sınavlar varmış kitaplar olmadan nasıl internetten ders çalışabilirim yeterli olurmu sizce ayrıca ben ilk olarak açıköğretime kayıt yaptırıyorum bi bilgim yok kaç sene içerisinde orta okulu bitirebilirim
Cevap
Misafir13:10, 31 Ekim 2012 
ben 13 yaşındayım orta 2den terkim 13 yaşında açık öğretim okuya bilirmiyim ???
Cevap
Misafiryasemin16:43, 7 Haziran 2014 
arkadaşım açık ortaokul 1 yıl bende okuyorum senin gibi 1 sınıftan terk tim şuan bir sınavım kaldı bitirme me o birazda sana bağlı aslında
Cevap
ye%u015Fim16:45, 7 Haziran 2014 
okuya bilirsin tabiki de
Cevap
yeşim16:47, 7 Haziran 2014 
açık orta okulu okumanın yaşı yoktur kayıt yaptırdıktan sonra derslere iyi de çalışılırsa geçme ihtimaliniz yüksek size zaten halk eğitim merkezinde bilgi veriyorlar
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama