PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Lale Devri padişahları ve sadrazamları kimlerdir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir17:23, 19 Aralık 2010 
lale devrindeki padişahın ve sadrazamın isimleri acilen nolur
Benzer Konular:
Etiketler:
  • lale devri donemi padisahlari
  • lale devri padisahi kimdir
  • lale devri padisahi ve sadrazami
Cevap
DERUNİ16:50, 20 Aralık 2010 
LALE DEVRİ.


Osmanlı tarihinde 1718-1730 yılları arasında geçen süreye denir.


Lale devrini padişah Sultan III. Ahmet ve özellikle onun Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa açmıştır. Bu devir, memlekete Batı'dan bazı yeniliklerin girmesi ve saray çevresindeki zenginlerin yaşadığı eğlence hayatıyla belirir. Lale merakı yayılmıştı ve yabancı memleketlerden lale soğanı getirilirdi. "Mahbup" adı verilen bir lalenin soğanı 500 altına satılırdı.

Lale devrinden önce devlet ve halk Venedik, Avusturya ve İranlılarla yapılan savaşlardan yorgun düşmüştü. Barışcı bir devlet adamı olan İbrahim Paşa sadrazam olunca, Avusturya ve Venedik'le toprak kaybı pahasına da olsa Pasarofça Antlaşması (1718) yapılıp savaşsona erdirildi.

Doğu sınırlarında da güvenlik sağlanmaya çalışıldı.Bundan sonra devlet yönetiminde ıslahat ve yenileşmeye gidildi. Lale devrinde ordu yeniden düzenlendi, İstanbul'da itfaiye teşkilatı kuruldu.

İstanbul yeniden imara başlandı. Yeni köşkler,saraylar yapıldı. Türklere ait ilk basımevi açıldı. Yalova'da bir kağıt fabrikası kuruldu. Dokumacılıkü çinicilik yapımevleri çoğaldı. Sanat ve bilim korundu.

Padişahın, sadrazamın eğlence ve israfları, yakınlarını iyi mevkilere getirmeleri ve yeni vergilerin konması halkı sıkıntıya soktu ve şikayetlere sebep oldu. İlmiye sınıfından Zülali Hasan ile İspirizade Ahmet Efendiler Patrona Halil'i bir isyan için teşvik ettiler. Tarihimizde Patrona Halil isyanı diye anılan isyan patladı. İsyancıların ısrarıyle İbrahim Paşa öldürüldü, sonra Sultan III. Ahmet tahttan indirildi. Böylece Lale devri kapandı.

LALE DEVRİ - OSMANLI WEB SİTESİ - KALDERA HOLDİNG / FORSNET
Cevap
Misafir20:32, 17 Nisan 2011 
lale devri dönemi padişahlarının isimleri acil.
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Lale Devri
Lale Devri
Lale Devri dizisi ne zaman başlayacak?
Lale Devri Çocuklarıyız Biz
Sibel Can - Lale Devri