Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Lale Devri padişahları ve sadrazamları kimlerdir?

Gösterim: 18276 | Cevap: 2
Misafir
Cevaplanmamış   |    19 Aralık 2010 17:23   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Lale Devri padişahları ve sadrazamları kimlerdir?

lale devrindeki padişahın ve sadrazamın isimleri acilen nolur
DERUNİ
20 Aralık 2010 16:50   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Lale Devri padişahları ve sadrazamları kimlerdir?

LALE DEVRİ.


Osmanlı tarihinde 1718-1730 yılları arasında geçen süreye denir.


Lale devrini padişah Sultan III. Ahmet ve özellikle onun Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa açmıştır. Bu devir, memlekete Batı'dan bazı yeniliklerin girmesi ve saray çevresindeki zenginlerin yaşadığı eğlence hayatıyla belirir. Lale merakı yayılmıştı ve yabancı memleketlerden lale soğanı getirilirdi. "Mahbup" adı verilen bir lalenin soğanı 500 altına satılırdı.

Lale devrinden önce devlet ve halk Venedik, Avusturya ve İranlılarla yapılan savaşlardan yorgun düşmüştü. Barışcı bir devlet adamı olan İbrahim Paşa sadrazam olunca, Avusturya ve Venedik'le toprak kaybı pahasına da olsa Pasarofça Antlaşması (1718) yapılıp savaşsona erdirildi.

Doğu sınırlarında da güvenlik sağlanmaya çalışıldı.Bundan sonra devlet yönetiminde ıslahat ve yenileşmeye gidildi. Lale devrinde ordu yeniden düzenlendi, İstanbul'da itfaiye teşkilatı kuruldu.

İstanbul yeniden imara başlandı. Yeni köşkler,saraylar yapıldı. Türklere ait ilk basımevi açıldı. Yalova'da bir kağıt fabrikası kuruldu. Dokumacılıkü çinicilik yapımevleri çoğaldı. Sanat ve bilim korundu.

Padişahın, sadrazamın eğlence ve israfları, yakınlarını iyi mevkilere getirmeleri ve yeni vergilerin konması halkı sıkıntıya soktu ve şikayetlere sebep oldu. İlmiye sınıfından Zülali Hasan ile İspirizade Ahmet Efendiler Patrona Halil'i bir isyan için teşvik ettiler. Tarihimizde Patrona Halil isyanı diye anılan isyan patladı. İsyancıların ısrarıyle İbrahim Paşa öldürüldü, sonra Sultan III. Ahmet tahttan indirildi. Böylece Lale devri kapandı.

Misafir
17 Nisan 2011 20:32   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Lale Devri dönemindeki padişahlar kimlerdir?

lale devri dönemi padişahlarının isimleri acil.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Lale Devri padişahları ve sadrazamları kimlerdir? benzer konular

Lale Devri
Televizyon ekranlarında yepyeni bir dizi daha başlıyor.. Avşar filmin yapımcılığında Lale Devri isimli dizi ekranlara gelmeye hazırlanıyor. http://img64.imageshack.us/img64/9185/laledevridizisi.jpg Başrollerini Tolgahan Sayışman ve Mustafa Sandal‘ın eşi Emina Türkcan Sandal‘ın oyanacağı...
Forum: TV Dizileri Cevap: 121
Son Mesaj: 10 Şubat 2014 11:54
Lale Devri
Türkiye Tarihinde 1718-1730 yillari arasindaki döneme, Mesrutiyetten sonra verilen ad. Bu devirde Istanbul'da Lâle zevki artip, yetistirilmesi yayginlasmistir. Devlet adamlari dahil, istanbullularin bahçelerinde lâle yetistirip zevk edinmelerinden dolayi sair ve tarihçiler tarafindan bu yillara...
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 6
Son Mesaj: 28 Temmuz 2012 00:19
Lale Devri dizisi ne zaman başlayacak?
lale devri nezaman başlıcak
Forum: Soru-Cevap Cevap: 28
Son Mesaj: 7 Ağustos 2011 18:53
Lale Devri Çocuklarıyız Biz
Yüklemesi Biraz Zaman Alabilir Lütfen Bekleyiniz... width=640 height=480
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 19 Ocak 2011 09:44
Sibel Can - Lale Devri
LALE DEVRİ Çok geç kalmışız canım Vakit bu vakit değil Eski radyolar gibi Çatıya saklanmış aşk Öyle sanmışız canım Artık ölümsüz değil Leylayla Mecnun gibi Çoktan masal olmuş aşk
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Şubat 2008 14:36
 
Sayfa 0.170 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu