Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Basit makinelerin faydaları nelerdir?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
bcrk22:15, 21 Aralık 2010 
basit makinelerin faydaları nelerdir?
Cevap
Misafir23:09, 21 Aralık 2010 
basit makineler işten ve kuvvetten kazanç sağlar.Bizim kaslarımız yavaşladığı zaman onların kuvvet etkisi ortaya çıkar.
Cevap
Misafir20:04, 8 Ocak 2011 
basit makineler işten kazanç sağlamaz sadece kuvvetin yönünü ve büyüklüğünü değiştirirler. Yalnızca hareketli makinelerde kuvvetin büyüklüğü değişir. Nedeni ise hareketli makinelerde iki tane ipin olmasıdır. Ben 7. sınıf olsam bile yukarıdaki yorumlardan daha doğru yazdığıma inanıyorum Basit makineler asla işten kazanç sağlamaz. hareketli makarada yol uzun kuvvet azdır, sabit makarada ise yol kısa kuvvet fazladır.
F. kuvvet kolu = P. yük koludur ihtiyacı olanlara yardımcı olabilidiysem ne mutlu bana ...
Cevap
candy girl13:45, 25 Aralık 2011 
Basit Makineler

İş yapma kolaylığı sağlayan aletlere basit makineler denir. Basit makineler de iş veya enerjiden kesinlikle kazanç sağlanamaz. Ancak kuvvet veya yoldan kazanç sağlanabilir. Eğer kuvvetten kazanç sağlanıyorsa, yoldan kaybedilir; yoldan kazanç sağlanıyorsa, kuvvetten kaybedilir.

Bir basit makinenin kuvvet kazancına mekanik avantaj denir ve yük/kuvvet oranı ile bulunur.

Önemli basit makine türleri şöyle sıralanabilir;

1. Sabit makara: Sabit bir eksen etrafında dönebilen makaralardır.

2. Hareketli makara: Dönme ekseni hareketli olan makaralardır
Makara ağırlıksız ise 2F=P
Makara ağırlığı G ise 2F=P+G olur

3. Dişli çark: Dönme hareketini iletebilen sistemlerdir

n1, n1: tur sayıları
R1, R2: yarıçaplar
N1, N2: diş sayıları olmak üzere;

n1 r1=n2 r2 N1 r1=N2 r2 bağıntıları yazılabilir.

· Birbirine dokunan dişlilerin dönme yönleri zıttır.
· Kuvvetten yada yoldan kazanç yoktur. F=P
· Kuvvetin yönü değiştirilebilir.
· Bir dişlinin diş sayısı N, dişlinin yarıçapı (r) ile doğru orantılıdır.
· İkiden fazla dişliden oluşan bir sistemde aradaki dişliler son dişlinin tur sayısını etkilemez. Sadece dönme yönünü etkiler.

4. Kasnak: Dişli çarklarda olduğu gibi dönme hareketini iletirler.
n1.r1=n2.r2

· Birbirine aynı iple(zincirle) bağlı düz kasnakların dönme yönleri aynı; ters bağlı kasnakların dönme yönleri ise zıttır.
· İkiden fazla kasnak bulunan sistemlerde aradaki kasnakların son kasnağın tur sayısına etkisi yoktur. Ancak dönme yönüne etkisi vardır.
Cevap
candy girl13:46, 25 Aralık 2011 
Basit makine deyince aklınıza ufak aletler gelmesin. Basit makine demek her hangi bir kaynak güç ( elektrik gibi ) gerektirmeden hayatı kolaylaştıran makinelere denir. Daha doğrusu basit makine yerine düzenek desek daha doğru olur diye düşünüyorum.
En çok bilinen basit makine tabi ki makaralar dır. Örneğin bir 200 kiloluk taşı ipe bağlayıp makaradan geçirdiğiniz de ipin diğer ucunu çekerek taşı kaldırmaya çalışırız. Bu sayede artık 100 kiloluk bir güç ile o taşı kaldırabiliriz. Bu tamamen kütle ağırlığının yönünü değiştirmek ile alakalıdır. İşi büyütüp bir makara daha monte ettiğimiz de ise artık 50 kilo hatta 1 makara daha eklediğimiz de 25 kiloluk bir güç o taşı kaldırmaya yetecektir. Yani bir insan makaralar sayesinde o 200 kiloluk taşı tek eliyle kaldırabilir.
Cevap
candy girl18:18, 25 Aralık 2011 
Basit Makinaların Yararları Nelerdir ?

Basit makinalar basittir ama insan yaşamını kolaylaştırması bakımından son derece hayati işlevlere sahiptir! Genel olarak basit makinaların temel prensibi şudur: Kuvvetten kazanç yoldan kayıp veya iş kolaylığı için kuvvetin yönünü değiştirmek! İşten kazanç olmaz çünkü aktardığımız enerjiden fazla iş yapamayız! Bu nedenle büyük kuvvete ihtiyaç duyduğumuz işlerde basit makinalar kuvvetten kazanç sağlamamızı yani az bir kuvvet uygulayarak ağır bir yükü kaldırmamızı sağlar! Tabi bunu yaparken yoldan aynı oranda kaybımız olur! Bir de kuvvetten kazanç sağlamadığımız ama iş kolaylığı sağlayan basit makinalar vardır. Örneğin cımbız veya sabit makara! Kuvvetten kazanca örnek ise palangalar, su cenderesi, kaldıraç, eğik düzlem, pense, el arabası v.s.

Cevap
candy girl18:22, 25 Aralık 2011 
[QUOTE=candy girl;2272558]Basit makine deyince aklınıza ufak aletler gelmesin. Basit makine demek her hangi bir kaynak güç ( elektrik gibi ) gerektirmeden hayatı kolaylaştıran makinelere denir. Daha doğrusu basit makine yerine düzenek desek daha doğru olur diye düşünüyorum.
En çok bilinen basit makine tabi ki makaralar dır. Örneğin bir 200 kiloluk taşı ipe bağlayıp makaradan geçirdiğiniz de ipin diğer ucunu çekerek taşı kaldırmaya çalışırız. Bu sayede artık 100 kiloluk bir güç ile o taşı kaldırabiliriz. Bu tamamen kütle ağırlığının yönünü değiştirmek ile alakalıdır. İşi büyütüp bir makara daha monte ettiğimiz de ise artık 50 kilo hatta 1 makara daha eklediğimiz de 25 kiloluk bir güç o taşı kaldırmaya yetecektir. Yani bir insan makaralar sayesinde o 200 kiloluk taşı tek eliyle kaldırabilir.
Cevap
Misafir15:17, 12 Şubat 2012 
basit makineler işten kazanç sağlamaz sadece kuvvetin yönünü ve büyüklüğünü değiştirirler. Yalnızca hareketli makinelerde kuvvetin büyüklüğü değişir. Nedeni ise hareketli makinelerde iki tane ipin olmasıdır. Ben 7. sınıf olsam bile yukarıdaki yorumlardan daha doğru yazdığıma inanıyorum Basit makineler asla işten kazanç sağlamaz. hareketli makarada yol uzun kuvvet azdır, sabit makarada ise yol kısa kuvvet fazladır.
F. kuvvet kolu = P. yük koludur ihtiyacı olanlara yardımcı olabilidiysem ne mutlu bana ...

çok doğru basit makineler asla işten kazanç sağlamaz.Ve bu arada kaç yaşındasın?
Cevap
Misafir17:52, 10 Aralık 2012 
basit makinelerin insana sunduğu yaralarıı nedir????????????????
Cevap
Misafir20:09, 5 Mart 2013 
hayatımızı kolaylaştıran basit makinaların yararları nelerdir
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları