Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Deyimlerle ilgili kompozisyon çalışması nasıl yapılır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Giya tarafından 26 Aralık 2010 (20:00) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
8100 kez görüntülenmiş, 15 cevap yazılmış ve son mesaj 2 Ocak 2014 (23:55) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 1.80  |  Oy Veren: 5      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 26 Aralık 2010, 20:00

#1 (link)
Giya
Ziyaretçi
Giya - avatarı
Ben yedinci sınıf öğrencisiyim.Öğretmenimiz bize iki tane deyim seçmemizi ve bunlarla ilgili kompozisyon yazmamızı istedi.Gerçekten çok düşündüm, sonra internetten yararlanmak geldi aklıma ; ama araştırınca da hiçbir şey bulamıyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz ?......
Rapor Et
Reklam
Eski 29 Aralık 2010, 22:30

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benim yarın performans ödevi vermem lazım 3tane deyimlerle ilgili kompozisyon lazım nolur yardım edin
Rapor Et
Eski 30 Aralık 2010, 00:41

#3 (link)
Chat Yetkilisi
mustakar - avatarı
Giya bu örnekler uygun mu ?

Har vurup harman savurmak.

Deyimler, dilimizin güzellikleri ve zenginlikleridir. Bazen bir şeyi uzun uzun anlatmak yerine bir deyim söyleyivermek daha etkili olur. İsrafı da en güzel anlatan deyim her halde budur: Har vurup harman savurmak?
Bu deyim; düşüncesizce, hesapsızca harcamak; bol bol harcayıp tüketmek anlamına gelir.
Sahip olduğu her şeyi, parayı, bir malı doğru yerde kullanıp kullanmadığını düşünmeden harcayan insanlara ?
har vurup harman savuruyor? denir. Gerçekte ise sahip olduğumuz şeyleri, har vurup harman savurmamalı, her şeyi ihtiyaçlarımıza göre ve yerinde kullanmalıyız. ?Har vurup harman savurmak? deyimi ile ille de para ya da mal anlatılmaz. Sahip olduğumuz en kıymetli şey olan zamanı da har vurup harman savurmamalıyız

VATAN SEVGİSİ

Öyle bir sevgi ki, o sevgi tariflere sığmaz. Her insanın gönlünde vardır. Vatanını sevmeyen birine insan demedim, diyememde ömrüm boyunca…Vatanını sevmeyen önce kendini yani insanlığını inkar etmiş olur. İnkarcı birine insan demek, insanlığa yakışmaz. Bir gün başımızı iki elimizin arasına alarak düşünelim. Biz bu vatan için ne yapabildik. Şu sonuca varırsınız.

• Vatanı canımızdan azizbildik ve sevdik…
• Vatanı namus, Bayrağı can bildik…
• Vatana yapılan her kötülüğü kendimize yapılan kabul ettik.
Sevmek…..
Karşılıksız sevmek…
Millet olmanın ve huzuru bulmanın temeli Vatan sevgisinde yatmakta…
• O sevgi ki, cephede asker…
• O sevgi ki, gönlerde bayrak…
• O sevgi ki, kalplerde aşktır…
• O sevgi ki, çıkardan uzak tertemiz ve ak süt kadar saftır…

VATAN SEVGİSİNDE ÖLÇÜ

Hiç bir şey ölçüsüz olmadığı gibi, Vatan sevgiside ölçüsüz olamaz…
• Ölçü, Vatan sevgisi insanı maneviyatını zedelememeli. Vatan sevgisinin imandan olduğu unutulmamalı…
• Ölçü, Vatan sevgisi, insanın sağlığını bozacak düzeye gelmemeli…
• Ölçü, Vatan sevgisi toplumsal olup, bireysel hareket edilerek Vatana yarar yerine zarar verilmemeli…(Şer güçlerin içinde Vatan sevgisi olan çocukları kullandıkları görüp üzülmekteyiz
• Ölçü, Vatan sevgisi insana sevgi ve saygıyı ilke edilmeli. İnsana sevgi ve saygı olmayan Vatan sevgisi kabul edilemez…

Rapor Et
Eski 3 Ekim 2011, 23:38

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ağı zdan çıkan söz yaydan çıkan ok gibidir gittiği yerden dönmez deyimi ile ilgili kompıozisyon acil nolurr
Rapor Et
Eski 20 Ekim 2011, 22:38

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benim yarına bir performans ödevim var ödevde bir yanlışı haklı çıkarmaya çalışmak onu iki kat daha büyütür deyimiyle ilgili kompozisyon yazma nolur bana yardım edin çok acil lütfen bana bunların cevaplarını verin
Rapor Et
Eski 20 Ekim 2011, 23:09

#6 (link)
DuRu
Ziyaretçi
DuRu - avatarı
Nuh Nebi`den kalma: Çok eski modası geçmiş, köhnemiş (eşya, bina)."Nuh Nebi`den kalma bir koltukta oturuyordu." vs.
Zaten kompozisyonunuzun çok uzun olmasına gerek yok.Ne anlıyorsanız onları yazabilirsiniz
Rapor Et
Eski 20 Ekim 2011, 23:50

#7 (link)
Moderatör
SaKLI - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ağı zdan çıkan söz yaydan çıkan ok gibidir gittiği yerden dönmez deyimi ile ilgili kompıozisyon acil nolurr
İnsanlar konuşarak iletişim kurar, konuşarak anlaşırlar. Konuşmak sadece insanlara özgüdür. Bu yüzden insanlar konuştukları sözlere dikkat etmelidir. Ağzımızdan çıkan her söz altın değerinde olmalıdır.Konuşmalarımız kırıcı değil, yapıcı olmalıdır. İki düşünüp bir söylemeliyiz. Çünkü ağzımızdan çıkan kırıcı bir laf karşımızdakini incitebilir. Bunun telefisi zor olabilir. Örneğin yere düşen bir bardağın parçaları tekrar birbirine yapıştırabiliriz. Ama bardağın eskisi gibi olması mümkün değildir. İnsanların kalpleri de böyledir. "Bıçak, yarası iyileşir ama kalp yarası iyileşmez." söyleyişi de bunu anlatır. Bu nedenle söylediğimiz sözlere çok dikkat etmeliyiz.
Madem ki; söz özün tercümanıdır. O halde, dilin afetlerinden korunmanın yolu da özü (kalbi) temizlemekten, temiz tutmaktan geçer
Rapor Et
Eski 25 Ekim 2011, 16:33

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bir yanlışı haklı çıkarmaya çalışma ile ilgili kompozisyooooon!!!.... . . .
Rapor Et
Eski 25 Ekim 2011, 16:38

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
güzeel bir site. ama bende kompozisyon isdiyorum aceelee... bir yanlışı haklı çıkarmaya çalışmak onu iki kat büyütür bnla ilgili kompozsyonnnltfeen.!
Rapor Et
Eski 30 Ekim 2011, 20:31

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bir yanlışı haklı çıkarmaya çalışmak onu ikii kat büyütürr ve adalet kuvvetli kuvvetli de adil olmalıdır nolurr
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.185 saniyede (74.58% PHP - 25.42% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 04:54
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi