PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Akdeniz iklimi hangi bölgelerde görülür?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir19:05, 26 Aralık 2010 
Akdenıs ıqLımı nreLerde qruLur.
En iyi cevap ßy CentilmeN tarafından gönderildi

Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler (Libya, Mısır ve Filistin hariç, buralarda görülmeme sebebi yer şekillerinin engebesiz olmasıdır.), Avustralya’nın güneybatısı, Güney Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi, Şili’nin orta kesimleri ve Kuzey Amerika’da Kaliforniya çevresinde etkilidir.
Türkiye'de Akdeniz iklimi esas karakterini Akdeniz Bölgesi'nde, Torosların denize bakan yamaçlarında 800-1000 metre yüksekliğe kadar olan alanlarda gösterir. Daha yüksek alanlarda ise Akdeniz dağ iklimi görülür. Kıyı boyunca kuzeye gidildikçe karakterinde değişiklikler görülmekle birlikte, kıyılar ve içeriye doğru uzanan grabenler boyunca görülür. Marmara Bölgesi'nde ise Güney Marmara kıyıları ile Trakya'nın Ege kıyılarında görülür. :D
Benzer Konular:
Etiketler:
  • akdeniz hangi iklim gorulur
  • akdeniz iklimi nerelerde etkilidir
  • kap bolgesi nerede
Cevap
Misafir19:45, 4 Ocak 2011 
Alıntı:
akdeniz iklimi nerelerde gorulur ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

akdeniz iklimi nerelerde görülür
Cevap
ßy CentilmeN20:12, 4 Ocak 2011 
Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler (Libya, Mısır ve Filistin hariç, buralarda görülmeme sebebi yer şekillerinin engebesiz olmasıdır.), Avustralya’nın güneybatısı, Güney Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi, Şili’nin orta kesimleri ve Kuzey Amerika’da Kaliforniya çevresinde etkilidir.
Türkiye'de Akdeniz iklimi esas karakterini Akdeniz Bölgesi'nde, Torosların denize bakan yamaçlarında 800-1000 metre yüksekliğe kadar olan alanlarda gösterir. Daha yüksek alanlarda ise Akdeniz dağ iklimi görülür. Kıyı boyunca kuzeye gidildikçe karakterinde değişiklikler görülmekle birlikte, kıyılar ve içeriye doğru uzanan grabenler boyunca görülür. Marmara Bölgesi'nde ise Güney Marmara kıyıları ile Trakya'nın Ege kıyılarında görülür.
Cevap
Misafir13:05, 9 Ocak 2011 
akdeniz iklimi hangi bölgelerde görülür ödev var hadi lütfen (((
Cevap
Misafir21:30, 9 Ocak 2011 
akdeniz iklimi akdenizde daha çok gözlemlenir
Cevap
Misafir20:53, 16 Ocak 2011 
Yaha akdeniz iklimi nerelerde gorulurrrrr odev varrrr
Cevap
LeqoLas21:23, 16 Ocak 2011 
AKDENİZ İKLİMİ:Bu iklim tipi ülkemizde en belirgin olarak Akdeniz kıyılarında görülmekle birlikte, Ege ve Marmara Bölgelerinde de etkili olmaktadır. Genel özellikleri şunlardır:
Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır.
Maksimum yağış kışın, minimum yağış yazın düşer.
Yaz ve kış yağışları arasındaki fark oldukça fazladır.
Yıllık yağış ortalaması, 600-1000 mm arasındadır.
Yıllık sıcaklık ortalaması 18-20°C’dir.
Ocak ayı ortalaması 8-10°C’dir.
Temmuz ayı ortalaması 28-30°C’dir.
Yıllık sıcaklık farkı 15-18°C’dir.
Ege Bölgesinde dağların kıyıya dik uzanması, Akdeniz İkliminin iç kesimlere ulaşmasına olanak sağlamıştır.
Marmara Bölgesinde görülen Akdeniz İkliminde, yazlar Akdeniz kıyılarına göre daha serin, kışlar ise daha soğuk ve karlıdır.
Akdeniz İkliminin karekteristik bitki örtüsü zeytin, defne, mersin, kekik gibi bitkilerden oluşan makilerdir.
Cevap
Misafir20:08, 24 Ocak 2011 
lütfen ödev var acil bilgi istiyorum.......
Cevap
Mr Blue Hell22:11, 24 Ocak 2011 
akdeniz iklimi bitki örtüsü makidir ege ve akdeniz ve marmara bölgesinin bir kısmında görülür ürünleri ise:Üzüm pamuk turunçgillerdir
Cevap
Sweets10:20, 25 Ocak 2011 
AKDENİZ İKLİMİ

AKDENİZ İKLİMİNİN GÖRÜLDÜĞÜ BÖLGELER:
Türkiye’de Akdeniz iklimi esas karakterini Akdeniz Bölgesi’nde, Torosların denize bakan yamaçlarında 800-1000 metre yüksekliğe kadar olan alanlarda gösterir. Kıyı boyunca kuzeye gidildikçe karakterinde değişiklikler görülmekle birlikte, kıyılar ve içeriye doğru uzanan grabenler boyunca görülür. Marmara Bölgesi’nde ise Güney Marmara kıyıları ile Trakya’nın Ege kıyılarında görülür.

AKDENİZ İKLİM TİPİ:
Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen iklim türüdür. Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 28-30 °C , en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın , en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülür. Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 600-1000 mm arasındadır. Yağış rejimi düzensizdir. Bitki örtüsü maki’dir. Maki yaz kuraklığına dayanabilen; mersin, defne, kocayemiş, zeytin, zakkum, keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaççıklardan meydana gelen bir bitki topluluğudur.
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Karadeniz iklimi nerelerde görülür?
Erozyon hangi bölgelerde görülür?
Karadeniz iklimi hangi bölgelerde görünür?
Akdeniz iklimi hakkında bilgi verir misiniz?
Marmara geçiş iklimi nerelerde görülür?