Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Vücudumuz fazla besinleri neden yağ olarak depo eder?

Gösterim: 3344 | Cevap: 1
misafir
Cevaplanmamış   |    27 Aralık 2010 17:45   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Vücudumuz fazla besinleri neden yağ olarak depo eder?

vücüdümüz neden fazla besinleri yağ ile depo edeR
3 Temmuz 2011 18:41   |   Mesaj #2   |   
Valeria - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Amisos

5.768
6.930 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010

Cvp: Vücudumuz fazla besinleri neden yağ olarak depo eder?

Alıntı
misafir adlı kullanıcıdan alıntı

vücüdümüz neden fazla besinleri yağ ile depo edeR

Yağ depolamak vücudun bir korunma yöntemidir.

Obezitenin, uzun süre yemek bulamadıkları için vücutlarındaki yağı depolamaya kodlanan mağara adamlarından geldiği ve genetik olduğu iddia edildi. Malawi Üniversitesi nin araştırmasında, evrimsel nedenlerle yağlı yiyeceklere karşı insanlarda doğal bir eğilim olduğu bulundu. Uzmanlar, yiyecek sıkıntısı yaşanan eski dönemlerde, insan vücudunun yağ depolamak üzere evrimleştiğini, bugün de genlerimizde kalan bu özellik yüzünden obezitenin ciddi bir sorun olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, açken özellikle şekerli, tuzlu ve yağ yapıcı yiyeceklerin cezbedici olduğunu, bunun nedeninin de yiyecek bulmanın zor olduğu eski zamanlarda, insan vücudunun yağları depolamak üzere adapte olması olduğunu söyledi. Araştırmayı yorumlayan İngiliz Diyetetik Derneği sözcüsü Amanda Wynne, günümüzde kıtlık gibi bir sorun olmamasına rağmen, genlerimizin yeni koşullara uymakta geciktiğini söyleyerek, Bugünlerde yağ depolamaya ihtiyacımız yok, ancak genlerimizden gelen bu özellik yüzünden toplumumuzda obezite oranı bu kadar yüksek dedi.

Malawi Üniversitesi nden Yp Zverev in 16 kişi üzerinde yaptığı araştırmada, açken tat alma duyusunun daha hassas olduğu, özellikle şekerli ve tuzlu yiyeceklere duyarlılığın arttığı bulundu. Acı yiyecekler için böyle bir duyarlılığın söz konusu olmadığını bulan araştırmacılar, bunun nedeninin vücudun zehirli maddelere karşı kendini koruma özelliği olduğunu söyledi.

Yüksek kolesterole sebze iyi gelir Toronto Üniversitesi nden Cyrill Kendall, Miami deki Amerikan Kalp Birliği Kongresi nde yaptığı açıklamada, özellikle bamya, fasulye, patlıcan ve soyanın başlı başına kolesterole karşı etkili olduğunu ifade etti. Kendall bunlara ek olarak listede domates, bezelye, kırmızı biber, soğan, kabak gibi sebzelere de yer vermek gerektiğini belirtti. Uzman, Proteinin, hayvansal yağlar yerine tahıllardan alınmasını içeren bir beslenme sistemi kolesterolü kontrol eder. Sebzenin yanı sıra antioksidan içerdiği için meyveler de aynı işlevi görür. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme kolesterolle birlikte tansiyon ve şekeri de kontrol altına alır dedi.


Kaynak
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Vücudumuz fazla besinleri neden yağ olarak depo eder? benzer konular

Besinleri taze olarak tüketmek neden önemlidir?
BESİNLER TAZE OLARAK TÜKETMEK NİCİN ÖNEMLİDİR
Forum: Soru-Cevap Cevap: 20
Son Mesaj: 3 Ekim 2014 23:55
Besinleri kimyasal olarak sindiren salgı nedir?
Besinleri kimyasal olarak sindiren salgı nedir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 9 Haziran 2014 11:30
Vücudumuz karbonhidrat yerine yağ yaksaydı ne olurdu?
Arkadaşlar, eğer vücudumuz başta karbonhidratları yakmak yerine, solunum sistemimiz yeterli olsaydı da yağları yaksaydı, faydaları ve zararları neler olurdu? yarın için biyoloji ödevim söyleyebilcek olan var mı?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 20 Ekim 2011 23:20
Bitkiler glikozu nasıl depo eder?
bitkiler glikozu nasıl depo eder?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 19 Ekim 2011 20:38
Bitkisel olarak hazırlanmış yağ yakıcı bir formül var mı?
merhaba forum üyeleri bitkisel bir formül üzerine çalışıyorum yağ yakıcı bir formül bu 3-4 bitki çeşidiyle hazırlanmış formül ben bu karışımın deri yoluyla haricen kullanılması halinde bu bitkilerin etki gösterebilmesi için etki arttırıcı maddeleri arıyorum ama yine bitkisel olsun...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Nisan 2009 19:14
 
Sayfa 0.149 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu