Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

MsXLabs; forum, günlük ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; yazılım ve donanım konularında çeşitli makaleler, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve her konuda soru-cevap konuları sunmaktadır. Lütfen siz de bize katılın :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

İlginç ve basit bir buluş veya deney nasıl yapabilirim?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 27 Aralık 2010 (21:45) tarihinde açılmıştır.
6338 kez görüntülenmiş, 10 cevap yazılmış ve son mesaj 16 Kasım 2011 (18:23) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 27 Aralık 2010, 21:45

İlginç ve basit bir buluş veya deney nasıl yapabilirim?

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
yha benım kısa guzel ılgnc bulus bulmam gerek nasıl bulablrım ,?_
Sponsorlu Bağlantılar

Eski 20 Ocak 2011, 20:00

İlginç ve farklı buluş ve deney önerilerinde bulunur musunuz?

#2 (link)
Özel Üye-VIP
nicely - avatarı
arkadaşlar fen bilgisi 8 sınıf için deney veya buluş yapmam lazım ve bu yapılacak olan ödev yarışmaya gidecek hiç yapılmamış değişik birşey olmalı çünkü okullar arası yarışma lütfen bilgisi olan paylaşsın rica ediyorum
Eski 22 Şubat 2011, 09:11

buluş

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
buluş bulmak için ne yapmalıyım
Eski 23 Şubat 2011, 11:07

İlginç ve basit bir buluş veya deney nasıl yapabilirim?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Bizim okukldan birisi çamaşır kurutma makinesi yaptı sınıf öğretmeni ona leptobunu verdi.1. oldu hem de...Saç kurutma makinesinin motorunu aldı, iki uzun tahta arasına iki parça ip gerdi altına motor koydu al sana çamaşır kurutma...
Eski 23 Şubat 2011, 11:24

İlginç ve basit bir buluş veya deney nasıl yapabilirim?

#5 (link)
gece_kusu
Ziyaretçi
herhangi bir buluş örnegi vermicem ama etrafındki eşyalara bak ve onlara bir özellik eklemeyi dübün yani onun eksigi varsa onu düzelticek bir fikir yada onu dahada mükemmllestir
Eski 2 Nisan 2011, 10:38

İlginç ve basit bir buluş veya deney nasıl yapabilirim?

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
arkadaşlar benim basit ama güzel bir deney yapmam lazım bana yardım ederseniz sevinirim
Eski 15 Nisan 2011, 15:12

Nasıl Buluş Yapabilirim?

#7 (link)
zunasd
Ziyaretçi
Nasıl buluş yapabilirim? Nasıl yeni düşünce bulabilirim? Neler buluş sayılır? Buluşçuluk dünyasına yeni adım atmış birinin aklına bunlar gibi
pek çok soru gelebilir. Buluş nedir? Buluş, daha önceden bilinmeyen bir şeyi bulma veya ortaya çıkarma eylemi;önceden var olmasına karşın; gizli olan ya da göz ardı edilen bir fenomenin varlığını öğrenmektir.


Etrafımızdaki yakınmalardan,eksiklerden, yoksulluklardan, kıyaslamalardan ve önemli ise ‘merak ve daha fazlasını isteme duygusundan’ yola çıkarak ‘bulma’ aşaması tamamlanılır.İkinci aşama ‘yapma’ aşamasıdır. Buluşçuların bir çoğu da aslında bu noktada tıkanmıştır, bazıları ise bu noktaya dahi gelememiştir. ‘Buluşçunun Kılavuzu’ ile bu noktaları aşabilmek için bir rehberiniz olacak. Peki nedir ‘Buluşçunun Kılavuzu’ ?

Bir çok zor aşamayı geçtiniz, belirli bir bilgi birikiminiz, orijinal bir fikriniz var. Fakat nasıl başlayacaksınız? Nasıl ilerleyeceksiniz? Nelere ihtiyacınız olacak? Neler yapmalısınız?

1-) Buluş Yapmaya Hazır Olun!

Merak ettiğiniz bir konuyu öğreniyor, inceliyor ve sorular soruyorsanız, o konuda bir şeyler bulma şansınız yüksektir. Sürekli merakla ne, neden, nasıl, nerede, kim sorularını sorun, yanıtlarını arayın, gözlemler ve incelemeler yapın, kısacası çok çalışın. Bilim insanlarının öykülerini okursanız, bir özelliklerinin de yılmadan çalışmak olduğunu görürsünüz.

2-) Üzerinde Düşünün!

Bir çok buluş, yaşamı kolaylaştırmak için bulunmuştur. Tüketiciler piyasada gereksinimlerini karşılayacak ürünleri bulamayıp, bunları kendi kendilerine yapmaya çalışırlar. Gerçekten de çok sayıda buluş gereksinimlerimizden dolayı, yaşamımızı daha kolaylaştırmak amacıyla yapılmıştır.

3-) Birden Fazla Çözüm Arayın!

Asla tek bir çözüm ile yetinmeyin. Bir fizikçi elektron mikroskobunun nasıl bulunduğunu araştırırken üç ayrı teknikle yapılabileceğini fark eder. Bu tekniklerden biriyle buluşun patentinin alındığını görür. Bu teknikle elektron mikroskobu yaparak yeni bir patent alır.

4-) İlişkileri Araştırın!

Çevremizde gördüğümüz birbiriyle ilgisiz gibi görünen nesneler, bir bütünü oluşturabilir. Kimi zaman bir rastlantı, farklı parçaları birleştirip bütüne ulaşmamıza yardımcı olabilir. Önemli olan, var olan şeylerle yeni bileşimler oluşturmak değil midir?

5-) Korkmayın!


Nobel Ödülü kazanan fizikçi Richard Feynman, başarısızlıkla sonuçlanan deneylerinin bir gün onu başarıya götüreceğini bildiğini söyler. Başarısızlıktan korkmayın!

6-) Paylaşın!


Yaptıklarınızı, gelişmelerinizi paylaşın. İnsanların eleştirilerine açık olun, onların bakış açılarından bakmaya çalışın. Gaz lambasının buluşçusu Bunsen, bir kimyasal maddenin içeriğini öğrenmeye yarayan bir teknik bulur. Bu tekniği fizikçi bir arkadaşına anlatır. Arkadaşı prizma kullanırsa tüm renk demetini (renk tayfı) görebileceğini söyler. Öneri geliştirilerek renk demetini bir ekran üzerinde gösteren aygıt yapılır.

7-) ‘İmkansız’ Çözümler!

Kimi zaman çözüm imkansız gelebilir fakat her düşünceyi düşünmek,değerlendirmek ve denemek gereklidir. Kimsenin göremediğini görmeye çalışın, kimsenin düşünemediğini düşünmeye çalışın ve kimsenin cesaret edemediğini cesaretle yapabilmeyi çalışın ve bunlar bir ‘ imkansız çözüm’ gerektiriyorsa deneyin!

Esinlenin!

Esinlenme en büyük buluş kaynağıdır. Özellikle doğadaki canlılardan ve doğal olaylarından esinlenmeler çok büyük buluşların kaynağı olmuştur.


9-) Sorun!

Basit sorular, yaşamı kolaylaştıran beklide yaşamı değiştirecek buluşlara dönüşebilir. Bu soruları hafife almayın! Bu basit sorular size problemin çözüme götürmede en büyük yardımcınız olacaktır.

10-) Buluşunuzu Koruyun !

Buluşunuzu yaptınız bekli de en önemli aşamayı geçtiniz. Fakat en az onun kadar önemli bir noktada buluş korumasıdır. Buluş koruması; buluş sahibinin bir soruna çözüm getiren, söz konusu ürünü yada fikrini belirli bir süre üretme, kullanma, satma, kendi izini ile ürettirme ve ithal etme hakkını tekelinde bulundurması için patent-faydalı model tescili yaptırarak buluşunu koruma altına almasıdır. Buluş koruması yapın !


Yazar: Boratay UYSAL
Eski 15 Nisan 2011, 16:24

nasıl deney yapabilirim

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Deney yerin 150 metre altında, 27 kilometre uzunluğundaki bir tünelde yapılacak. Tünelin içinde her biri 15 metre uzunluğunda, 1232 adet yüksek güçte mıknatıs var. Bu mıknatıslar, normal mıknatıstan 90 bin kat daha güçlü. Bu mıknatıslar sayesinde proton parçacıkları, elektro manyetik dalgalar yardımıyla hızlandırılacak. Daha sonra birbirleriyle çarpıştırılacak. Deney yaklaşık 10 yıl sürecek. Bazı sonuçlar elde etmekse en az 5 yılı bulur.

Gerçekten tehlikeli mi?

Aslında bunu tam olarak kimse bilmiyor. Deney sırasında kara delikler ortaya çıkacak. Ancak CERN’e göre bunlar mini kara delikler olacak. Ve hemen yok olacaklar. Yani dünyayı yutma gibi bir şansları olmayacak. Birçok bilimadamına göre ise kara delikler minik de olsa tehlikeli.
Eski 3 Mayıs 2011, 15:35

deney

#9 (link)
nurten
Ziyaretçi
benim iki hafta içinde ilginç bakıldığında aaaaa dedirtcek bir deney yapmalıyım aslında kan grubunu öğrenmek için deney yapcaktık ama parmağa vurupta kan akıttıran iğnelerden bulamadı sağlık ocağı ve eczanelerde yok nerde bulabilirim bana yardım eder misiniz??? LÜTFENNNNN
Eski 6 Mayıs 2011, 18:45

İlginç ve basit bir buluş veya deney nasıl yapabilirim?

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
ben 3.sınıfa gidiyorum. ve biz deney yapıyoruz. günümde pazartesi yani pazartesi hocaya vercem.........
....................................................................BY BY......................................................................... ...........................................................
Sponsorlu Bağlantılar
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Doğrulama
Mesaj:

İlginç ve basit bir buluş veya deney nasıl yapabilirim? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Cevap: 1
Son Mesaj: 29 Ocak 2015 12:12
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 12 Nisan 2014 19:08
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 19
Son Mesaj: 15 Aralık 2013 14:44
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 17 Kasım 2013 19:27
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 14
Son Mesaj: 7 Aralık 2012 01:04Yeni Soru
Sayfa 0.395 saniyede (87.91% PHP - 12.09% MySQL) 12 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 17:04