PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > "Yurtta barış dünyada barış" sözü Atatürk'ün hangi ilkesiyle ilişkilidir?
12 3
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir14:39, 9 Ekim 2011 
atatürkün yurtta barış dünyada baarış ilkesinin dünya barışı icin gerekli olduğunu destekleyen güncele örnek verinizzz
Cevap
narnaratir20:41, 9 Ekim 2011 
Arkadaşlar tabiki cevap MİLLİYETÇİLİKTİR.Çünkü Milliyetçilik:

Ataturk Ilkeleri arasinda son derece onemli bir ilke olan milliyetcilik, akilcilik, gercekcilik, bariscilik ve cumhuriyetcilik ilkeleriyle butunlesen ve bu ilkelerle celisen yorumlara kapali bir ilkedir.

Milliyetcilik ilkesi, ulusal savasimin cikis noktasini olusturmus ve tum tutsak uluslarin kurtulus hareketlerine isik tutmustur.

Ataturk'un turlu demec ve soylevlerinde aciklik kazanmis olan bu ilke, Fransiz devriminden sonra dunyaya yayilan ozgurluk dusuncesinin tarihsel gelisimi icinde her ulusun kendi kaderini cizme inancinin dogal bir sonucu olmustur.

Osmanli Imparatorlugunun cokus doneminde, ulusallik niteligini yitirmekte olan dilimizin sadelestirilmesi ve dunyaya yayilmis Turk toplumlarinin arastirilip incelenmesi hareketlerinin ortak adi olarak Turkculuk akimi biciminde belirmistir. Zaman zaman butun Turk toplumlarini birlestirmeyi amaclayan Turancilik, zaman zaman da Islam Birligi kurmak gibi bir amaca yonelik Islamcilik akimlariyla karistirilmaya baslanmisti.

Bugun anayasamizda da yer alan milliyetcilik kavram bir ilke olarak, Turk ulusunun egemenligini kendi iradesine aldigi surec icinde gercek anlamini kazanmistir. Akilci, gercekci, barisci ve cumhuriyetci bir nitelik aldiktan sonra Ataturk tarafindan "Turk Milliyetciligi" deyimiyle butun aciklik ve kapsamini, gercek anlam ve kilavuzlugunu bulmustur. Bugun Ataturk ilkeleri arasinda yer alan milliyetcilik, cagdas anlamiyla siyasal, ekonomik ve kulturel bir devlet sistemi olmustur.

Milliyetcilik ilkesine gore, Turk ulusu buyuk insanlik ailesinin yuksek onurlu bir uyesidir. Bu bakimdan butun insanligi sever; ulusal onur ve cikarlarina dokunulmadikca baska uluslara karsi dusmanlik beslemez ve asilamaz.

Milliyetcilik ilkesi, butun cagdas uluslarla uyum icinde yasamakla birlikte, Turk toplumsal varliginin ozel karakterini ve baslibasina bagimsiz kimligini sakli tutmayi esas sayar. Bu bakimdan kendi ozune aykiri akimlarin ulkeye girmesini ve yayilmasini istemez.


Ataturk milliyetciligi, gerek bagimsiz, gerek baska devletlerin uyrugu olarak yasayan butun Turkleri, hangi dinden olurlarsa olsunlar derin bir kardeslik duygusuyla candan sevmek ve onlarin refah ve gelismesini candan dilemekle birlikte, siyasal sinir olarak Turkiye Cumhuriyeti sinirlarini tanir.

Milliyetcilik ilkesine gore, Turkiye Cumhuriyeti icinde, Turk dili ile konusan, Turk kulturu ile yetisen, Turk ulusunun her yonden yukselmesi dusuncesini benimseyen her birey, hangi dinden olursa olsun Turk'tur.

Milliyetcilik ilkesini, ulusal bilincimize Kurtulus Savasi ile percinleyen guc, Turk toplumunu birbirine baglayan en yuce bagin uluscu bag oldugu inancidir. Bu uluscu bagin en ozlu deyisi "Ulusal Birlik Duygusu"dur.


Milliyetcilik ilkesi ozet olarak: "Turk ulusunun yuksek karakterini, yorulmaz caliskanligini, dogustan gelen zekasini, bilime bagliligini, guzel sanatlara sevgisini, ulusal birlik duygusunu araliksiz olarak ve her turlu arac ve onlemlerle besleyerek gelistirmek"tir.

Milliyetcilik ilkesi, Turk ulusunun "butun bireylerini, kaderde, kivancta ve tasada ortak bir butun halinde ulusal bilinc ve ulkuler cevresinde toplamak" inancidir.
Cevap
Misafir20:37, 3 Kasım 2011 
atatürk ün yurtta barış düntada barış sözü ne anlama geliyor?
Cevap
Misafir10:28, 11 Kasım 2011 
halçılık
Cevap
Misafir15:59, 8 Ocak 2012 
Atatürk 'ün yurtta barış dünyada barış sözünü açıklarmısınız
Cevap
Misafir19:14, 11 Kasım 2012 
dünyada
barış
olsunkı
dünyadada
olsun
anlamına
ğelıyor
Cevap
derson17:57, 13 Kasım 2012 
yurtta bariş ilkesi en çağdaş ilkedir
Cevap
Misafir15:31, 19 Ekim 2014 
bence halkçılık ve milletçilik olabilirrr
Cevap
Misafir10:01, 22 Ekim 2014 
[QUOTE=Misafir;1921318]atatürkün yurtta barış dünyada barış sözü hangi ilkeye bağlıdır

a)milliyetçilik g

b)devletçilik c)laiklik d)halkçılık
Cevap
Misafir08:37, 24 Ekim 2014 
barışçıl, halkcılık, milliyetçilik özelliğini belirtmektedi
Cevap
12 3
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
"Yurtta barış dünyada barış" ilkesi ile ilgili güncel örnekler verir misiniz?
''Yurtta barış dünyada barış'' cümlesi ne anlama gelir?
"Yurtta barış dünyada barış" konulu kompozisyon çalışması nasıl yapılır?
Atatürk'ün "Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir" sözü neyi anlatır?
İlhan İrem - Yurtta Barış Dünya'da Barış