Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde en çok hangi meslekler vardır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 28 Aralık 2010 (20:10) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
12087 kez görüntülenmiş, 24 cevap yazılmış ve son mesaj 24 Şubat 2014 (17:49) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 2.50  |  Oy Veren: 32      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 28 Aralık 2010, 20:10

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaşlar güneydoğu anadolu bölgesinde
a) en çok hangi meslekler seçilir?
b) insanlar en çok hangi ekonomik faaliyyetlerler uğraşırlar?
c) bir ekonomik faaliyet söleyin ve bunun ülke ekonomisi için önemini söleyin

arkadaşlar biraz zor ama çok ihtiyacım var nolur söleyin google'da aradım bulamadım size güveniyorum nolur 5 dk içinde bi cevap yazın nolur siz son umudumsunuz ve burdada bulamassam öğretmen beni öldürücek nolur acil bi cevap yazın
Rapor Et
Reklam
Eski 9 Ocak 2011, 22:10

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
SANAYİ TARIM
Rapor Et
Eski 12 Ocak 2011, 20:07

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yaaa cevaplatın
Rapor Et
Eski 12 Ocak 2011, 20:17

#4 (link)
LeqoLas
Ziyaretçi
LeqoLas - avatarı
Tarım: Güneydoğu Anadolu bölgesi tarım yönünden genelde İç Anadolu bölgesine benzer. Gaziantep bölgesi dışında tarım alanlarının büyük kesimine tahıl ekilir. Tahıl ürünleri arasında birinci sırayı buğday alır. Bunu sırasıyla arpa ve mercimek tâkib eder.Türkiye darı ve mercimek üretiminin yarısı bölgede gerçekleştirilir. Pirinç ekimi başta Diyarbakır olmak üzere sulama imkânı olan bölgelerde yapılır.Sanâyi bitkileri bölgede fazla yetiştirilmez. Bölgenin sanâyi bitkileri arasında yer alan tütün daha çok Adıyaman, Siirt ve Diyarbakır illerinde ekilir. Gaziantep, Diyarbakır illeriyle, Kilis, Islahiye ve Oğuzeli ilçelerinde üzüm bağları yaygındır.

Gaziantep, Akdeniz iklimine sâhib olduğundan, bölgede antepfıstığı ve zeytin de yetişir. Son zamanlarda Siirt’te iri tâneli antepfıstığı üretimi önem kazanmıştır.

Hayvancılık: Güneydoğu Anadolu bölgesinde genelde küçükbaş hayvan beslenir. Canlı hayvan ticâretinde koyun ilk sırayı alır. Şanlıurfa, Siverek ve Diyarbakır’ın yemeklik tereyağları, Türkiye çapında meşhurdur. Tiftik keçisi Siirt ve Mardin çevresinde beslenir. Keçi yününden yapılan Siirt battaniyesi çok meşhurdur. Bölgenin ve Türkiye’nin en iyi atları Şanlıurfa ilinde yetiştirilir.

Mâdencilik: Bölgenin en önemli yeraltı kaynağı petroldür. Raman Dağından çıkarılan petrol, bölgenin en önemli sanâyi kuruluşu olan Batman Rafinerisinde işlenir. Bölgenin diğer yeraltı kaynakları manganez, demir ve Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki fosfat yataklarıdır.

Sanâyi: Güneydoğu Anadolu’da sanâyi gelişmemiştir. Sanâyinin en fazla geliştiği il Gaziantep’tir. İlde çeşitli sanâyi kuruluşları vardır. Güneydoğu Anadolu’da geleneksel sanâyi kollarının yanında çimento, gıda, dokuma, mâdenî eşyâ, tarım âletleri gibi sanâyi kuruluşları gelişmeye başlamıştır.
Rapor Et
Eski 17 Şubat 2011, 14:51

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
dağıtım pazarlama
Rapor Et
Eski 19 Aralık 2011, 11:03

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
başka yok mu
Rapor Et
Eski 19 Aralık 2011, 11:14

#7 (link)
X_Set
Ziyaretçi
X_Set - avatarı
Doğu Anadolu Bölgesi dağlık ve engebeli olduğu için tarıma elverişli değildir.İnsanlar buralarda genellikle geçimini hayvancılıkla sağlar.
Rapor Et
Eski 10 Şubat 2013, 20:23

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
[QUOTE=Misafir;1919959]arkadaşlar güneydoğu anadolu bölgesinde
a) tarım hayvancılık
b) tarım
c)Dinimizde ticaret de, doğru tüccar da övülmüştür.
Rapor Et
Eski 12 Şubat 2013, 13:58

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

arkadaşlar biraz zor ama çok ihtiyacım var nolur söleyin google'da aradım bulamadım size güveniyorum nolur 5 dk içinde bi cevap yazın nolur siz son umudumsunuz ve burdada bulamassam öğretmen beni öldürücek nolur acil bi cevap yazın
bu lazım deil meslekler lazım
Rapor Et
Eski 14 Şubat 2013, 16:42

nilay

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

çiftçi
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.176 saniyede (73.09% PHP - 26.91% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 04:22
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi