Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde en çok hangi meslekler vardır?

• guneydogu anadolu bolgesi meslekler
  • guneydogu anadolu meslekler
  • guneydogu anadolu meslekleri
Misafir
Cevaplanmamış   |    28 Aralık 2010 20:10   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi
arkadaşlar güneydoğu anadolu bölgesinde
a) en çok hangi meslekler seçilir?
b) insanlar en çok hangi ekonomik faaliyyetlerler uğraşırlar?
c) bir ekonomik faaliyet söleyin ve bunun ülke ekonomisi için önemini söleyin

arkadaşlar biraz zor ama çok ihtiyacım var nolur söleyin google'da aradım bulamadım size güveniyorum nolur 5 dk içinde bi cevap yazın nolur siz son umudumsunuz ve burdada bulamassam öğretmen beni öldürücek nolur acil bi cevap yazın
Misafir
9 Ocak 2011 22:10   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi
SANAYİ TARIM
Misafir
12 Ocak 2011 20:07   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi
yaaa cevaplatın
LeqoLas
12 Ocak 2011 20:17   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
Tarım: Güneydoğu Anadolu bölgesi tarım yönünden genelde İç Anadolu bölgesine benzer. Gaziantep bölgesi dışında tarım alanlarının büyük kesimine tahıl ekilir. Tahıl ürünleri arasında birinci sırayı buğday alır. Bunu sırasıyla arpa ve mercimek tâkib eder.Türkiye darı ve mercimek üretiminin yarısı bölgede gerçekleştirilir. Pirinç ekimi başta Diyarbakır olmak üzere sulama imkânı olan bölgelerde yapılır.Sanâyi bitkileri bölgede fazla yetiştirilmez. Bölgenin sanâyi bitkileri arasında yer alan tütün daha çok Adıyaman, Siirt ve Diyarbakır illerinde ekilir. Gaziantep, Diyarbakır illeriyle, Kilis, Islahiye ve Oğuzeli ilçelerinde üzüm bağları yaygındır.

Gaziantep, Akdeniz iklimine sâhib olduğundan, bölgede antepfıstığı ve zeytin de yetişir. Son zamanlarda Siirt’te iri tâneli antepfıstığı üretimi önem kazanmıştır.

Hayvancılık: Güneydoğu Anadolu bölgesinde genelde küçükbaş hayvan beslenir. Canlı hayvan ticâretinde koyun ilk sırayı alır. Şanlıurfa, Siverek ve Diyarbakır’ın yemeklik tereyağları, Türkiye çapında meşhurdur. Tiftik keçisi Siirt ve Mardin çevresinde beslenir. Keçi yününden yapılan Siirt battaniyesi çok meşhurdur. Bölgenin ve Türkiye’nin en iyi atları Şanlıurfa ilinde yetiştirilir.

Mâdencilik: Bölgenin en önemli yeraltı kaynağı petroldür. Raman Dağından çıkarılan petrol, bölgenin en önemli sanâyi kuruluşu olan Batman Rafinerisinde işlenir. Bölgenin diğer yeraltı kaynakları manganez, demir ve Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki fosfat yataklarıdır.

Sanâyi: Güneydoğu Anadolu’da sanâyi gelişmemiştir. Sanâyinin en fazla geliştiği il Gaziantep’tir. İlde çeşitli sanâyi kuruluşları vardır. Güneydoğu Anadolu’da geleneksel sanâyi kollarının yanında çimento, gıda, dokuma, mâdenî eşyâ, tarım âletleri gibi sanâyi kuruluşları gelişmeye başlamıştır.
Misafir
17 Şubat 2011 14:51   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi
dağıtım pazarlama
Misafir
19 Aralık 2011 11:03   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
başka yok mu
X_Set
19 Aralık 2011 11:14   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
Doğu Anadolu Bölgesi dağlık ve engebeli olduğu için tarıma elverişli değildir.İnsanlar buralarda genellikle geçimini hayvancılıkla sağlar.
Misafir
10 Şubat 2013 20:23   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi
[QUOTE=Misafir;1919959]arkadaşlar güneydoğu anadolu bölgesinde
a) tarım hayvancılık
b) tarım
c)Dinimizde ticaret de, doğru tüccar da övülmüştür.
Misafir
12 Şubat 2013 13:58   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar biraz zor ama çok ihtiyacım var nolur söleyin google'da aradım bulamadım size güveniyorum nolur 5 dk içinde bi cevap yazın nolur siz son umudumsunuz ve burdada bulamassam öğretmen beni öldürücek nolur acil bi cevap yazın

bu lazım deil meslekler lazım
Misafir
14 Şubat 2013 16:42   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

çiftçi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde en çok hangi meslekler vardır? Konusuna Benzer Konular

Ege Bölgesi'nde hangi meslekler vardır?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 15
Son Mesaj: 23 Aralık 2014 17:07
Cevap: 11
Son Mesaj: 6 Mayıs 2014 16:50
Cevap: 7
Son Mesaj: 19 Mart 2014 21:28
Marmara Bölgesi'nde ağırlıkla hangi meslekler vardır?
Gönderen: birgül12223 Forum: Soru-Cevap
Cevap: 177
Son Mesaj: 9 Ocak 2014 19:33
Cevap: 2
Son Mesaj: 2 Ocak 2013 18:33
Sayfa 0.308 saniyede 12 sorgu ile oluşturuldu