Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Boşaltım sistemi simülasyonu çalışması nasıl yapılır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda ekremd tarafından 29 Aralık 2010 (14:55) tarihinde açılmıştır.
3384 kez görüntülenmiş, 1 cevap yazılmış ve son mesaj 6 Şubat 2011 (10:52) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 29 Aralık 2010, 14:55

Boşaltım sistemi simülasyonu çalışması nasıl yapılır?

#1 (link)
ekremd
Ziyaretçi
ekremd - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
İlköğretim 5. sınıf öğrencisi olan kızımın "insandaki boşaltım sistemi" konulu proje çalışmasına katkıda bulunuyorum. Yapmak istediğimiz çalışmayı, 3 boyutlu bir simülasyonda gerçekleştireceğiz.
Simülasyonu; böbrekler, idrar kesesi ve iletim kanallarından (üreter, üretra) oluşturacağız.
Böbrekler: 3 adet giriş-çıkışa sahip ve 2 kısımda filtre gerçekleştirebilecek küçük hacimli bir üniteden oluşacak. 1. kısım filtre kırmızı gıda boyalı suyu geçirirken, azot,ürik asid gibi elementleri temsil eden farklı renklerdeki sim taneciklerini süzecek. 2. kısım filte ise kırmızı gıda boyasını önemli ölçüde süzecek nitelikte olacak. Her ikisininden sağlanacak çıkışlardaki; 1. kısımdan kan dolaşım sistemine, 2. kısımdan ise idrar kesesine bağlanacak.
Kanın devir daimini ise, bir anlamda kalbi simüle edecek olan akvaryum motoru, elektrikli süt popmamsı gibi birşeyler kullanmayı düşünmekteyiz. Boşaltım sistemi projemizde kalp fonksiyonunu anlatmamız gerekmiyor ancak, devir-daim (basınç) için ihtiyaç duyulmaktadır.
İdrar kesesi: Üsten girişi ve alttan çıkışı olan basit bir balonu kullanmayı düşünüyoruz. balonun alt çıkışına öyle birşey koymalıyızki balondaki su miktarı (idrar) belirli bir seviyeye ulaştığında MEMBRAN VALF açılsın ve suyun deşarj olmasına müsade etsin. Henüz pasif çalışacak olan MEMBRAN VALFin yerini alacak nesne konusunda belirleme yapamadık! BU MALZEME İÇİN FİKİR ARAYIŞINDAYIZ.
Tüm bileşenleri, vucut ve boşaltım sistemi baskılı fotoblok üzerinde montajlamayı düşünmekteyiz.
Bu çalışmamızın her aşaması için fikre ihtiyacımız vardır. Çok teşekkürler..
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 6 Şubat 2011, 10:52

böbreğin çalışması

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
boşaltım iyi bir şekilde böbrekten yardım alarak kendi çalışması arasında yer alan sistemdir çalışması olayını kendi kendine yada yardım alarak gerçekleştirir en güzel çabalarındaki fazla yağları eriterek oluşturur yağ az geldiğinde çalışmaz hale gelir
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.130 saniyede (57.62% PHP - 42.38% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 18:15
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi