PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Babil ne zaman kurulmuştur?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir20:33, 8 Aralık 2009 
acaba ne zaman kurulduğunu yazarmısın
Benzer Konular:
Etiketler:
  • babil devleti ne zaman kuruldu
  • babil devleti nerede kurulmustur
  • babil devleti nezaman kuruldu
Cevap
Misafir20:10, 29 Aralık 2010 
ya bana ne mzn kurulduklaır lazım yhaa
Cevap
Satin Princess20:20, 29 Aralık 2010 
MÖ 2000 de kurulmuştur.Mezopotamya'da tek merkezden yönetilen bir imparatorluk kurmuşlardır.En ünlü hükümdarları Hammurabi'dir.
Cevap
telekom_2420:39, 29 Aralık 2010 
Babil Ne Zaman Kuruldu?

Babil Ne Zaman Kuruldu?
Ur şehrinin M.Ö. 2000’deki düşüşünden sonra Mezopotamya’daki birçok şehir, İsin ve Larsa adında iki kalesi olan Amoritler tarafından yönetiliyordu. Larsa, Hamurabi (M.Ö. 1972-1750) tarafından yönetilen büyük orduya yenik düştü. Yeni hükümdar Sümer ve Akat krallıklarının bulunduğu bölgeye Babil adını verdi. Babil şehrinin muhteşem tapınakları ve sarayları vardı.
Şehre 8 büyük bronz kapıdan geçilerek giriliyordu. Bunlarda en gösterişlisi aslan ve boğa resimleriyle süslenmiş olan iştar kapısıydı. Babil’in kıvrımlı dar yolları sıra sıra müstakil evlerle doluydu. Birçoğunun, etrafında odaları bulunan avluları vardı. Şehir duvarlarının kapılarında esnaf, Pazar yerleri kurardı. Buraya Suriyei Asuriye ve İran Körfezi’ndeki krallıklardan tüccarlar ve esnaf gelirdi. Babilller, kil tabletlerden semboller ve resimler oyarak yazılı kayıtlar tuttular. Bu tabletler hem matematik ve astronomiyle ilgili bilgiler hem de hukuki ve ticari kayıtlarla dini metinler içeriyordu.
Not : Antik Babiller M.Ö. 2000’lerin öncesinde yıldızlarla ilgili ilk çalışmaları yapanlardı. 5 gezegenin varlığından haberdardılar: Jüpiter, Mars, Merkür, Satürn ve Venüs.
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Matbaa ne zaman kurulmuştur?
Çaka Beyliği ne zaman kurulmuştur?
Unicef ne zaman ve niçin kurulmuştur?
MsXLabs ne zaman kurulmuştur?
Babil ne zaman kuruldu?